Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Zdravotní obtíže podle věku: Co čekat ve 30 a čeho se obávat v 60?

Naši předkové se dožívali výrazně nižšího věku než my v současnosti. Důvodem je zřejmě to, že nás netrápí hlad ani výraznější válečné konflikty. A v neposlední řadě jsme se o svůj zdravotní stav začali lépe starat.

I přesto nás v určitém věku sužují nemoci, kterým se nevyhneme. Čeho se tedy máme bát ve 30, 40 nebo v 50 letech?

Dvacetiletí:

Kolem dvacátého roku se ještě mnoho zdravotních problémů neobjevuje. O to více je důležitá prevence z hlediska budoucnosti. Ta se týká především dostatku pohybu a zdravé životosprávy. I v tomto věku se ale objevují specifické zdravotní problémy.

Chlamydie

O co jde: Infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Její záludnost spočívá v tom, že část nakažených nepociťuje žádné symptomy. Nejčastěji se objevuje u mladých, sexuálně aktivních žen.

Příznaky: V prvních dnech se neprojevuje vůbec, o týden až dva později se dostavuje bolest při močení a výtoky.

Riziko: Neléčená infekce může vést k vážnějším zdravotním problémům, které mohou vyústit v neplodnost.

Příčiny: Nejčastěji se přenáší sexuálním stykem. Riziko nákazy radikálně snižuje použití kondomu a omezení počtu sexuálních partnerů.

Léčba: Chlamydie se léčí různými typy antibiotik a infekce většinou do dvou týdnů zmizí.

HPV virus

O co jde: HPV infekce je celosvětově rozšířená nemoc, kterou se nakazí do 2 let od zahájení sexuální života až 60 % osob, do 5 let až 80 % osob. Poté dochází k vymizení viru.

Příznaky: U některých jedinců se papilomaviry opakovaně vracejí. Může pak dojít ke vzniku prekancerózy (stav předcházející vzniku maligního nádoru) či rakoviny děložního čípku.

U virů s nízkým rizikem se vytvářejí genitální bradavice, jimiž mohou být postiženi muži i ženy.

Příčiny: Dochází k ní především přímým stykem, ale i dotykem kůže. K přenosu může dojít i při nepenetrativním styku.

Zdravotní problémy se týkají především pohlavního života.
Zdravotní problémy se týkají především pohlavního života.

Třicetiletí:

Ještě okolo třiceti let se mladí lidé nepotýkají s velkými zdravotními obtížemi. V současné době se ale stále častěji objevují nesnáze spojené s početím a porodem potomka. Problém se týká stejně tak mužů i žen a jejich počet každým rokem stoupá.

Neplodnost

O co jde: Za neplodnost se dá považovat situace, kdy se pár snaží otěhotnět a více než jeden rok od pravidelného nechráněného styku se jim nedaří počít.

Léčba: Situace může dojít až do fáze, kdy páry podstupují léčbu neplodnosti metodami asistované reprodukce.

Rizika: Kvůli odsouvání těhotenství na pozdější dobu se snižuje pravděpodobnost, že žena otěhotní. Podle statistiky je už ve 35 letech šance na otěhotnění zhruba poloviční.

Příčiny: U mužů může za neplodnost nízký počet spermií, jejich nedostatečná pohyblivost, či dokonce jejich nepřítomnost. U žen se jedná zejména o hormonální poruchy, kdy nedochází k ovulaci nebo mají neprůchodné vejcovody.

Velký vliv na situaci má také životní styl – problémy s hmotností, kouření, alkohol, drogy nebo nadměrný stres.

Třicetiletí řeší hlavně problémy s početím.
Třicetiletí řeší hlavně problémy s početím.

Čtyřicetiletí:

Po prvních třech dekádách života se objevuje u obou pohlaví více potíží se zdravím. Začíná se zvyšovat riziko vysokého tlaku, cholesterolu, a u mužů hlavně cukrovky.

Mění se hladina hormonů, tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky, mnohem hůře se zbavujeme nadbytečných kil.

Andropauza

O co jde: Stejně jako u žen dochází i u mužů k poklesu hormonální hladiny. Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 let.

Příčiny: Za mužský přechod je zodpovědný mužský pohlavní hormon testosteron, jehož množství se společně s věkem snižuje. Ten ovlivňuje vývoj spermií, nárůst svalové hmoty nebo ochlupení.

Příznaky: Andropauza se projevuje hlavně změnou nálad, větší únavou nebo mrzutostí. Muži mají také větší problémy s pamětí nebo s klouby. Se snižováním produkce testosteronu klesá i sexuální apetit.

Diabetes 2. typu

O co jde: Diabetes neboli cukrovka patří mezi závažné chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Je nejčastější nemocí, projevující se po čtyřicítce.

Příznaky: U tohoto typu cukrovky lidé pociťují nadměrnou žízeň nebo chorobný hlad, přičemž nemocní chodí velmi často močit.

Příčina: Za primární příčinu cukrovky 2. typu je považována obezita, hlavně u osob, které mají k této chorobě dědičné dispozice.

Okolo čtyřicítky se mění hlavně hladina hormonů.
Okolo čtyřicítky se mění hlavně hladina hormonů.

Padesátiletí:

Nejvíce změn mezi 40. a 50. rokem zažívají ženy, u nichž nastává období klimakteria. Po něm už žena přestává být plodná, dochází také k větší lámavosti kostí, inkontinenci a zhoršuje se zrak. Muži se v tomto období často potýkají s rakovinou tlustého střeva.

Klimakterium

O co jde: Jedná se o období v životě ženy, kdy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.

Příznaky: Jelikož se zastavuje menstruační cyklus, žena přestává být plodná. Nejznámějšími příznaky jsou časté návaly horka s pocením, poruchy spánku, objevují se ale také změny nálad a deprese.

Rizika: Po přechodu se u žen vyskytuje ve vyšším procentu osteoporóza, výkyvy hmotnosti, vysoký krevní tlak, a tím i zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nejsou výjimkou ani záněty močových cest.

Rakovina tlustého střeva

O co jde: Rakovina tlustého střeva se objevuje jak u žen, tak i mužů. U silnějšího pohlaví se ale vyskytuje ve větší míře.

Příčiny: Za vznikem nádorů stojí hlavně nevhodný životní styl – vysoký příjem masa a živočišných tuků. Neprospívají ani sedavý způsob života a nedostatek pohybu.

Pojí se ale také s výskytem chronických zánětů, jakou je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.

Příznaky: Vyskytují se příznaky, které nemusejí hned znamenat rakovinu, je ale třeba tyto změny hlídat. Ve stolici se objevuje krev nebo hlen, dochází ke ztrátě hmotnosti, člověk se cítí velmi unavený.

Léčba: Lékaři volí vždy takový druh léčby, který je vhodný podle rozsahu onemocnění a jejího stadia. V případě včasné diagnostiky lékaři chirurgicky odstraní celý nádor.

U žen dochází v tomto věku k výrazným hormonálním změnám.
U žen dochází v tomto věku k výrazným hormonálním změnám.

Šedesátiletí:

Okolo 60. roku už se u obou pohlaví celkově zdravotní stav zhoršuje. Tento věk je kritický zejména kvůli výskytu závažnějších srdečních nemocí. Začíná se zhoršovat pleť, sluch a také zrak.

Osteoporóza

O co jde: Toto onemocnění kostí se vyznačuje úbytkem přirozeně mineralizované kostní hmoty, které vede ke zvýšené křehkosti kostí.

Příčiny: Vyšší riziko hrozí zejména ženám po přechodu, u kterých se snižuje ochranný vliv hormonu estrogenu. Jako u ostatních nemocí má velký vliv zdravý životní styl a také výživa.

Příznaky: Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit. Když už choroba pokročí, člověk pociťuje silné bolesti zad a postupně ztrácí svoji výšku. Snadno dochází ke zlomeninám kostí.

Nejčastěji se zlomeniny objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo na obratlích.

Rakovina plic

O co jde: Rakovina plic představuje nejčastější typ nádorového onemocnění, které nejvíce zasahuje lidi ve věku 65–69 let a postihuje zejména muže.

Příčiny: Je všeobecně známo, že nejvíc ke vzniku rakoviny plic přispívá kouření. Jediná cigareta v sobě obsahuje více než 60 různých karcinogenů. Nikotin navíc oslabuje reakce imunitního systému.

Vliv na propuknutí nemoci mohou mít dědičné faktory, znečištění vzduchu nebo kontakt s azbestem či radonem.

Příznaky: Nádorové onemocnění na plicích o sobě dlouho nemusí dát vědět, nebo vypadá jako banálním onemocnění. Mezi první varovné příznaky patří sípání a změna kašle, který je dráždivější a silnější.

Lékaři často rakovinu objeví až jako metastázy jiného nádoru. Zhruba 85 % lidí pak nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

Infarkt myokardu

O co jde: Jedná se o nejčastější kardiovaskulární onemocnění, kdy dochází k náhlému přerušení krevního zásobování do části srdce. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let.

Příčina: Infarktu většinou předchází dlouhodobé ukládání tukových látek na stěny cévy. Může ho vyvolat také stres, fyzická zátěž nebo změna počasí.

Příznaky: U mužů i žen se symptomy liší. Muži mají příznaky viditelnější, pociťují silnou bolest na hrudi. Typická je i prudká bolest, která vystřeluje do ramene, krku nebo levé ruky.

U žen dochází k nadměrnému pocení, úzkosti, mohou se objevit i bolesti zad nebo břicha.

Okolo šedesátky přibývá zdravotních potíží.
Okolo šedesátky přibývá zdravotních potíží.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn