Hledáte do interiéru něco zvláštního, co byt oživí a vnese do něj energii? Pořiďte si pokojovou fontánu!
Pro odpočinek
Živou vodu v interiéru oceníte ve chvíli, kdy si potřebujete odpočinout. Tichému šumění a bublání vody se nevyrovná žádný jiný zvuk v přírodě. Dokáže vytvořit nenápadné pozadí a tím trochu utlumit hluk z okolí.
Navíc se cirkulující voda odpařuje a zvlhčuje vzduch v místnosti. Některé fontánky jsou zdobené polodrahokamy anebo minerály, kterým se také připisují léčivé účinky.
Světlo i mlha
Jednoduché fontánky, to je jen miska s vodou, případně s kamínky, a velký, provrtaný kámen nebo bambusová či kovová tyčka, odkud stéká voda.
Některé fontánky ale dokážou z části vody vytvářet mlhu, jiné bývají podsvícené malým reflektorem, který dokáže vytvořit nádherné světelné efekty hlavně tam, kde světlo prochází skrz přírodní kámen nebo sklo.
Různé materiály, různé styly
Oblíbené jsou jednoduché malé fontánky z kamene (třeba břidlice, mramor) nebo keramiky, někdy doplněné o bambusové prvky. Setkáte se ale i s designovými kousky z lesklého kovu a skla, záleží jen na vašem vkusu.
Kam s ní?
Malá stolní fontánka nejlépe vynikne v rohu místnosti na odkládacím stolku, velká stojící fontána nebo vodní stěna může být dominantou místnosti. Myslete na to, že bude třeba zapojit čerpadlo do zásuvky a že kabel by neměl být příliš vidět,
Raději do obýváku než do ložnice
Voda ve fontánce by měla bublat, ale zvuk by neměl být příliš hlasitý, aby nerušil. Neměla by stát v ložnici, protože její energie může působit rušivě na spánek. Do fontánky můžete nalít destilovanou vodu nebo vodu z vodovodu. Udržujte ji v čistotě, aby se nezačal usazovat vodní kámen nebo řasy.
Tip na údržbu:
Vodu ve fontánce je vhodné tu a tam vyměnit, protože na sebe váže prach a mohly by se v ní začít množit řasy. Jednou měsíčně odstraňte z misky i pumpy vodní kámen, pokud používáte místo kohoutkové vody destilovanou, stačí jednou za 3 – 6 měsíců.
Nepoužívejte agresivní chemii, stačí citronová šťáva nebo ocet. Pumpu odpojte a ponořte ji do octové vody. Nehezké bílé usazeniny na misce změkčete octovým čističem a odstraňte jemným kartáčkem.