Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Život na Venuši? Nový objev to naznačuje

Venuše. Druhá planeta sluneční soustavy pojmenovaná po římské bohyně lásky a krásy. V mnohém je podobná Zemi, což je jeden z důvodů, proč se často spekuluje o tom, že právě tam se vyskytoval nebo možná i stále vyskytuje život.

Čeká v atmosféře téhle nehostinné planety největší vesmírný objev všech dob?

V prostorách Astronomického ústavu University of Cambridge právě skupina badatelů diskutuje nad rozbory snímků, které jim poslal obří havajský teleskop Jamese Clerka Maxwella.

Vedoucí týmu profesorka Jane Greaves předkládá hypotézu, kterou učinila po pečlivém prostudování zaslaných záběrů a v celém týmu je cítit znatelné vzrušení.

„Když jsme uviděli náznak přítomnosti fosfanu ve spektru Venuše, byl to pro nás šok,“ říká později Greavesová médiím. Jenže vědecká práce je teprve na samotném začátku. Probíhají výpočty a hloubkové analýzy pořízených dat.

Záhy je zřejmé, že bude potřeba objev ověřit. K tomu poslouží snímky z radioteleskopové soustavy ALMA, která se nachází v severním Chile. Když i toto pozorování nález potvrdí, je jasné, že je čas vše představit veřejnosti. Na co ale vlastně vědci z Cambridge přišli?

Zásadní nález

Základní informace je prostá: S pomocí nejmodernějších pozorovacích zařízení byly v atmosféře planety Venuše nalezeny molekuly fosfanu (plyn složený z vodíku a fosforu – pozn. red.).

Fosfan je přitom látka, která u nás vzniká ve větším množství pouze průmyslově nebo činností mikroorganismů žijících v prostředí bez kyslíku. Podle badatelů se fosfan v oblacích Venuše vyskytuje jen v malých koncentracích.

Přesto však jde o množství, které téměř jistě nemůže pocházet z přirozených nebiologických procesů. Jinými slovy: Vědci vyloučili, že by šlo o plyn pocházející ze slunečního záření, z minerálů vyzdvižených prouděním vzduchu, z vulkanické činnosti nebo z blesků.

Cokoliv z toho by dokázalo do oblak dodat sotva desetitisícinu pozorovaného množství.

Molekuly fosfanu v atmosféře Venuše? Možná první krok k objevení živých organismů.
Molekuly fosfanu v atmosféře Venuše? Možná první krok k objevení živých organismů.

Čekali pravý opak

Pozornost badatelů se tak obrátila k tomu, jakým způsobem vzniká fosfan na Zemi. Když pomineme průmyslovou výrobu, zbývají jen bakterie, které tento plyn produkují.

Podle výzkumníků by pozemské organismy zvládly bez sebemenších problémů vyprodukovat i výrazně více fosfanu, než kolik ho bylo nalezeno v oblacích Venuše.

Přítomnost jednoduchého života – nějakého organismu, který se patrně bude od toho pozemského lišit, ale který má také schopnost produkovat fosfan – je tak v případě Venuše po tomto objevu poměrně pravděpodobný.

Vědce navíc nikdo nemůže podezírat z neprofesionality. Původně byl totiž cíl jejich zkoumání prakticky opačný. „Byl to experiment z čisté zvědavosti.

S využitím technologie JCMT jsme chtěli vyloučit extrémní scénáře – například že jsou mraky na Venuši plné živých organismů,“ říká Jane Greaves. Může se nakonec potvrdit i dávná hypotéza, že Venuše byla kdysi plná života?

Impuls pro záhadology

Nový objev je nejen zásadním vědeckým příspěvkem k pátrání po životě za hranicemi naší planety, ale zároveň i vodou na mlýn těm badatelům, kteří věří v některé teze tzv. archeoastronautiky.

V rámci ní dochází ke spekulacím, že naši planetu v minulosti navštívily inteligentní mimozemské bytosti či že lidské pokolení dokonce z těchto bytostí pochází. Názory na to, odkud mimozemšťané přišli, se liší. Jedna z hypotéz se však zabývá i Venuší.

Současné vědecké poznatky naznačují, že hluboko v minulosti mohla být Venuše opravdu obyvatelnou planetou. „Naše hypotéza říká, že Venuše měla stabilní klima po miliardy let.

Je možné, že nějaká globální událost způsobila kompletní změnu jejího klimatu,“ říká americký vědec Michael Way s tím, že podle simulací se na planetě nacházely hluboké oceány a teplota se pohybovala od 20 do 50 stupňů Celsia. Co mohlo z Venuše udělat neobyvatelnou pustinu?

Uprchli k nám?

Teorií o tom, co z Venuše udělalo místo s obrovskými teplotami a kyselinou pršící z nebe, je několik. Nejčastěji se však hovoří o tom, že kvůli působení Jupiteru prostě došlo ke změně dráhy, po které obíhá Venuše kolem Slunce.

Mohly však planetu před touto zkázou obývat nějaké inteligentní a možná dokonce velmi vyspělé bytosti? A co když planeta Země byla místem, kam se odebraly, aby unikly definitivnímu zániku?

Podle zastánců archeoastronautiky je naše historie plná důkazů, které to mají potvrzovat.

Jeskynní malby bytostí připomínající kosmonauty či mimozemšťany, mýty celé řady prastarých národů, stavby vybudované bez znalosti potřebných technologií či archeologické nálezy, které se vymykají dosavadnímu vědeckému poznání.

To všechno má prý naznačovat, že na naši planetu v minulosti opravdu přicestovaly bytosti z vesmíru.

Biblické peklo?

Patrně nejslavnějším zastáncem archeoastronautických teorií je švýcarský záhadolog Erich von Däniken (*1935).

Právě on v jedné ze svých knih píše o tom, že koncept pekla v Bibli by ve skutečnosti mohl být skutečným popisem planety Venuše, který na Zemi přinesli právě mimozemšťané.

Bůh a Satan by pak podle něj mohli být přímo mimozemšťané z této planety, kteří se neshodli na tom, zda by lidem měly být poskytnuty jejich znalosti a informace.

Další záhadolog, Američan David Childress pak nachází paralely v mnoha dalších příbězích a mytologiích – Například legenda o Prométheovi, Titánovi, který přinesl člověku oheň, je podle něj jen dalším záznamem o dávnověkých mimozemšťanech a jejich interakci s člověkem. Proč ale řada lidí věří, že na Venuši přežívají mimozemské bytosti dodnes?

Povrch Venuše připomíná žhavé nedýchatelné peklo. Život by však mohl být v oblacích.
Povrch Venuše připomíná žhavé nedýchatelné peklo. Život by však mohl být v oblacích.

Venušan v Americe?

I bez propojování s odvážnými teoriemi je Venuše až pozoruhodně často zmiňována v historických pramenech a v mytologiích nejrůznějších národů – Sumerové, Féničané, Egypťané, Řekové a Římané i pohanští Germáni.

Pro ty všechny byla Venuše mnohem víc než jen zářivou hvězdou na večerní obloze. Že jde o planetu, na které nejspíš může být život, se ostatně věřilo až do poloviny 20. století.

S prvním moderními průzkumy přišlo poznání, že tam panují doslova smrtící podmínky a zájem vědců opadl. Nikoliv však záhadologů. I v posledních desetiletích se čas od času objevily zprávy o tom, že tam možná stále něco žije.

Na konci 50. let prý americká vláda komunikovala s mužem jménem Valiant Thor, který tvrdil, že z Venuše pochází.

Důkazy dokládající pravdivost jeho příběhu však dodnes chybí a v souvislosti s životem na Venuši už se v posledních letech zmiňuje pouze hustá oblačnost v atmosféře. Jsme jen krůček, abychom alespoň tam objevili nějaké životní formy?

Závod začíná

Ať už je to s Venuší jakkoliv, je zřejmé, že se po tomto přelomovém objevu dostane znovu do hledáčku vědců i vesmírných agentur.

Ostatně americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA už oznámil, že zvažuje vyslání robotické sondy, jejímž hlavním cílem bude právě zjištění, zda na Venuši skutečně existuje život. A nebude jediný. Podobný záměr potvrzuje i ruská agentura Roskosmos.

Ta nedávno dokonce ustoupila od společného rusko-amerického projektu výstavby stanice, která má za několik let zamířit právě k Venuši.

„Bylo rozhodnuto, že plánovaná mise Veněra-D, zahrnující orbitální i přistávací modul, bude realizována jako nezávislý národní projekt bez široké mezinárodní spolupráce,“ uvádí se v citaci vyjádření zveřejněného na webu Roskosmosu.

Rýsuje se nám tu nový závod o to, kdo učiní jeden z největších vesmírných objevů všech dob?

Pro mnohé kultury je Venuše klíčovým kosmickým tělesem. Mohl na ní být kdysi život?
Pro mnohé kultury je Venuše klíčovým kosmickým tělesem. Mohl na ní být kdysi život?
Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem