Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Znáte 7 nejposvátnějších míst na Zemi?

Víra a náboženství provázejí lidstvo od počátku věků. Jako projevení úcty proto vznikaly stavby věnované Bohu nebo se oslavovala místa, kde docházelo k zázrakům. Která místa to jsou?

Jeruzalém

Kde se nachází: Izrael

Náboženství: judaismus, křesťanství, islám

Není snad posvátnějšího města na světě, než je Jeruzalém. Jednu z nejstarších metropolí na světě přitom uctívají nejen židé, ale i stoupenci islámu či křesťanství. Snad i proto se toto místo stalo předmětem několika náboženských konfliktů.

Na druhou stranu zde bylo postaveno mnoho různorodých památek. Ve Starém Městě se třeba nachází nejposvátnější židovské místo, Zeď nářků. Je to pozůstatek Chrámu, kam židé vkládají svoje modlitby psané na papírku.

Na Chrámové hoře zase stojí Skalní dóm, místo důležité pro židy, ale i muslimy. Zde se měl údajně vznést prorok Mohamed na nebesa nebo tady také Abraham obětoval svého syna Izáka. Kousek od Dómu se nachází cesta, která má nesmírný význam pro křesťanskou obec. Právě po ní nesl Ježíš Kristus svůj kříž, než byl ukřižován.

Váránasí

Kde se nachází: Indie

Náboženství: hinduismus, buddhismus, džinismus

V Indii a celém hinduistickém světě není posvátnějšího místa, než je Váránasí. Podle legendy město před 5000 lety založil sám indický bůh Šiva a učinil z něj jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi. To dokládá i velké množství svatyní.

Nejdůležitějším místem je však pro hinduisty řeka Ganga, ke které i desítky tisíc věřících přicházejí zemřít. Řeka je má totiž vysvobodit z nekonečného cyklu reinkarnací, aby mohli dosáhnout konečného spasení. Centrem veškerého dění jsou pak tzv.

gháty (kamenné schody vedoucí do řeky Gangy), celkem se jich ve Váránasí nachází kolem 90. Probíhají zde obřady, při kterých je nebožtík ponořen k takzvané poslední koupeli a poté se jeho tělo spálí.

Lurdy

Kde se nacházejí: Francie

Náboženství: křesťanství

Lurdy, malé městečko nacházející se ve Francii v podhůří Pyrenejí, získalo svoji slávu v roce 1858, kdy se tamější mladé, čtrnáctileté dívce Bernardette Soubirousové 18krát zjevila Panna Marie.

Od té doby se Lurdy pro římskokatolickou církev staly poutním místem a od roku 1860 je údajně navštívilo více než 200 milionů věřících.

K onomu zjevování Panny Marie v roce 1858 přitom mělo docházet mezi 11. únorem a 16. červencem u pramene a podle svědectví hned druhý den nato měla voda uzdravila prvního nemocného. Od té doby mnoho lidí věří, že má pramen zázračnou moc. Do současnosti se díky němu mělo uzdravilo téměř 7000 nemocných.

Chrám Mahábódhi

Kde se nachází: Indie

Náboženství: buddhismus

Chrám Mahábódhi patří mezi nejuctívanější místa buddhismu. Podle tradice měl právě zde, na břehu řeky, Buddha Gautama dosáhnout probuzení.

Údajně si sedl pod pípalový strom (známý též jako strom procitnutí) a dostal se do hluboké meditace, během níž prožíval minulé životy. Pak dosáhl probuzení.

Přibližně 250 let po této události navštívil místo král Ašóka a rozhodl se, že zde postaví chrám a svatyni (proto je stále považován za jejího zakladatele). Během středověku ale začalo místo uvadat a lidé odcházet. Obrat nastal až v průběhu 20. století, kdy se celá oblast zrekonstruovala.

Mekka

Kde se nachází: Saúdská Arábie

Náboženství: islám

Mekka je oázou v posvátné oblasti známé jako Hijaz (nebo Hejaz), kde se narodil prorok Mohamed. Do tohoto nejsvětějšího města islámu proudí každoročně kolem 3 milionů poutníků, přičemž každý zbožný muslim má povinnost za svůj život pouť vykonat alespoň jednou.

Hlavním bodem jejich poutě je pak krychlová budova Kaaba. Černou budovu bez oken měl vybudovat prorok Adam. V jejím jihozápadním rohu se pak nachází černý kámen, pravděpodobně meteorit, který podle proroka Abrahama pochází od archanděla Gabriela. Zde se totiž narodil prorok Mohamed, který si město podmanil v roce 630.

Národní park Uluru – Kata Tjuta

Kde se nachází: Austrálie

Náboženství: domorodé kmeny Yankunytjatjara a Pitjantjatjara

Národní park v severní Austrálii se rozprostírá na ploše o rozloze 1325 km2 a patří mezi hlavní symboly celé Austrálie. Nejvíce významnými objekty jsou pak skalní uskupení Kata Tjuta (známé též jako Olgas) a monolit Uluru.

Ten ční do výše 348 metrů a je 3,6 km dlouhý a 2,4 km široký. Jeho stáří se odhaduje na 600 milionů let. Místo velmi ctí místní kmen Anangů, kteří věří, že zde žijí duchové, kteří nesmí být rušeni.

Domorodci tvrdí, že kdo na horu vystoupá, bude mít celý život smůlu. Také zde už mnoho turistů přišlo při výstupu na vrchol o život.

Hora Sinaj

Kde se nachází: Egypt

Náboženství: judaismus, křesťanství, islám

Horu Sinaj zmiňuje jak židovské náboženství, tak i křesťanství a islám. Stále ale zůstává záhadou, zda je toto místo opravdu tím, kde dal podle Bible Bůh Mojžíšovi Desatero přikázání.

Na základě této události jsou pak židé přesvědčeni, že je kvůli tomu zbytek světa nenávidí. Pokud je lokalita správná, na jejím vrcholu se nachází nejstarší křesťanský klášter pojmenovaný po svaté Kateřině.

Rozprostírá se zde také muslimská mešita a pravoslavná kaple, v níž se má nacházet skála, ze které byly vyrobeny biblické kamenné desky.

Nejposvátnějším místem křesťanů je Chrám Božího hrobu, kde byl Ježíš Kristus pochován. Dodnes zde na Velikonoce dochází k zázraku, kdy vzplane věčný oheň. Na schodišti je zakázáno plakat. Kvůli slzám by se totiž duše zemřelého nemohla dostat do nebe. Bernadette Soubirousová byla po těchto událostech prohlášena za svatou. Její tělo navíc do dnešních dní nepodlehlo rozkladu. Chrám patří mezi nejposvátnější místa buddhismu. Poutě do Mekky jsou bohužel také proslulé množstvím obětí, které zde během obřadů byly ušlapány. V souvislosti s Uluru se hovoří o mimozemských civilizacích a o tom, že monolit je vlastně kusem spadlé komety. Podle některých zde Anangové střeží vstup do ohromného podzemního města. Podle tradice zemřela Kateřina z Alexandrie mučednickou smrtí. Po její popravě pak andělé její pozůstatky vzali a odnesli je právě na horu Sinaj.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Záhady a napětí
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly