Je to ideální zábava, k níž potřebujete jediné – chuť si hrát. A pak ještě technickou pomůcku – navigační systém.
Adrenalin, při kterém si nenatlučete. Vzrušení, ale bez rizika. To je geocaching. Jedná se o hledání „pokladu“. A proč ty uvozovky? Poklad není skutečný a konec konců nejde prvotně o něj, ale právě o to hledání. Je totiž ukrytý pod přesnými zeměpisnými souřadnicemi, které jsou v „tajné“ mapě „kešek“, čili pokladů. Začíná se vás zmocňovat zvědavost?
Aby ne, tato zábava má v mnoha zemích statisíce příznivců ve všech věkových skupinách.
Jak se stát kešerem?
Nejdřív se musíte zaregistrovat na stránce českých hledačů pokladů www.geocaching.cz. Tím získáte přístup k mapě s poklady. Stačí ji otevřít a rázem vás překvapí, jak obrovská spousta těch tajemných míst je. A neustále přibývají další.
Jak poklad čili keška vypadá?
Je to uzavíratelná, nejčastěji plastová krabička, do níž dal tvůrce pokladu předměty podle své fantazie. V krabičce mohou být i drobné pozornosti, ale chcete-li si něco vzít na památku, vložte nový poklad pro dalšího kešera.
Vyrážíme hledat poklad!
Keše jsou rozděleny do různých typů, což poznáme i podle ikonky:
- Tradiční keše jsou ony krabičky s blokem a drobnými poklady.
- Multikeše nás zaměstnají déle, protože nás krok za krokem budou posílat na další místa.
- Hádankové keše od nás budou vyžadovat nejdříve rozluštění hádanky nebo šifry, což nás zavede na skutečné místo ukrytého pokladu.
- Virtuální keše jsou zase čímsi jako turistickou hádankou, protože na místě nálezu není žádná skutečná krabička, zato tam máme vypátrat informaci, kterou pošleme autorovi keše a on nám podle její správnosti nález uzná.
Do terénu potřebujeme zeměpisné souřadnice pokladu a navigaci. Vyplatí se vzít si ještě normální turistickou mapu, na kterou si místo nálezu také vyznačíme. Při bloudění nám může být užitečnější než navigace.
Náš tip: Pro první hledání šetřete náklady a zkuste to kombinací dostupného: Vytiskněte si satelitní snímek z mapy hledaného místa a zároveň si ho přesně vyznačte na podrobné turistické mapě. Pak už jen dobré boty a hodně štěstí při hledání!
Facebook
Twitter
RSS