Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
10 nejšílenějších dobrodruhů všech dob

Dobrodruh musí mít v krvi velkou dávku odvahy, aby se vydal tam, kam nedošel ještě nikdo před ním. Jako těchto deset chlapíků. Co při svých výpravách do neznáma objevili? Jakým nebezpečím přitom museli čelit?

Hiram Bingham (1875–1956)

Národnost: Američan

Nejznámější objev: ruiny Machu Picchu v Peru

Dne 24. července 1911 před sebou americký archeolog Hiram Bingham konečně spatřil ruiny Machu Picchu, letního sídla jihoamerických Inků. Jejich civilizaci zničili v 16. století španělští kolonizátoři.

Sídlo ale nikdy zcela neupadlo v zapomnění, historky o jeho existenci si místní předávali z generace na generaci. Až Bingham jej ale znovuobjevil pro moderní svět.

Spolu s dalšími průzkumníky se v rámci univerzitní expedice pro Yaleovu univerzitu v létě roku 1911 vydal hledat zapomenutá města Inků.

Výstup na „Starou horu“

Na mule a pěšky cestoval z města Cuzco, které Inkové označovali za „pupek světa“, do údolí řeky Urubamby v dnešním Peru. Tam mu místní farmáři poradili, kde leží ruiny ztraceného města.

Místo v místním kečuánském jazyce označili za Machu Picchu neboli „Starou horu“.  Dalšího dne dorazil Hiram Bingham po strmém výstupu v nepříznivém počasí a v doprovodu jedenáctiletého domorodého chlapce, k ruinám zapomenutého města. Přitom nebyl školeným archeologem, sám sebe označoval za pouhého průzkumníka.

Pastor z Havaje si bere bohatou dědičku

Bingham pocházel z rodiny misionáře, narodil se na Havaji, kde absolvoval i základní vzdělávání. Poté odjel do USA, kde vychodil střední školu a následně započal vysokoškolská studia na univerzitě Yale.

Pokračoval v nich na Kalifornské univerzitě v Berkley, kterou dokončil v roce 1900. Krátký čas působil jako pastor na Havaji, brzy však potkal svoji budoucí ženu Alfredu, dědičku bohaté klenotnické firmy Tiffany.

Nejkratší dobu sloužící guvernér státu Connecticut

Díky finanční podpoře její rodiny mohl absolvovat postgraduální studium na Harvardově univerzitě, kde následně vyučoval historii a politologii. S manželkou měl sedm synů, po rozvodu se v roce 1937 znovu oženil.

Byl i pilotem, v letectvu získal hodnost podplukovníka. V roce 1924 se stal guvernérem státu Connecticut, na postu ale setrval pouze jediný den, neboť byl ihned zvolen senátorem, jelikož jeho předchůdce spáchal sebevraždu.

Byl Bingham předobrazem Indiany Jonese?

V letech 1912 a 1915 vedl Bingham archeologické vykopávky u Machu Picchu, pak byl ale přinucen Peru opustit, protože ho zdejší úřady obvinily, že porušoval zákony. Do země se již nikdy nevrátil.

O svém nálezu sepsal knihu Ztracené město Inků, která se stala bestsellerem. Říká se, že byl jednou z možných předloh pro postavu Indiany Jonese.

Ovšem objevy map z roku 1874, znázorňujících Machu Picchu, zpochybňují Binghamovo prvenství ve znovuobjevení tohoto inckého sídla.

Po Binghamovi je pojmenována cesta od řeky Urubamby k Machu Picchu, stejně jako luxusní vlak Peru Rail, který vozí turisty po úzkokolejce mezi Cuzcem a Machu Picchu.
Po Binghamovi je pojmenována cesta od řeky Urubamby k Machu Picchu, stejně jako luxusní vlak Peru Rail, který vozí turisty po úzkokolejce mezi Cuzcem a Machu Picchu.

Wendell Phillips (1921–1975)

Národnost: Američan

Nejznámější objev: země královny ze Sáby

Narodil se v Kalifornii, kde jeho matka působila jako zlatokopka během zlaté horečky, ke jmění však nepřišla. Phillips trpěl jako dítě obrnou, ze které se vyléčil, až když mu bylo dvacet let.

Paleontologii studoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley, jeho studia však přerušila druhá světová válka, během níž sloužil u obchodního loďstva. Už v průběhu studií se účastnil expedic hledajících fosilie v Arizoně, Oregonu a Utahu.

Od Egypta po Jihoafrickou republiku

Ačkoli neměl žádné zkušenosti jako archeolog, díky svému charismatu a přesvědčivosti se dostal do čela archeologického průzkumu Afriky, kterého se účastnilo na 50 odborníků.

Během 26 měsíců trvání prozkoumala expedice kontinent od Egypta až po Jihoafrickou republiku. Nejcennějším objevem byly čelisti a zuby hominida z lokality Swartkrans v JAR. Výprava se v USA těšila značné popularitě.

Cesta kadidla, exotického koření a vzácných dřev

V roce 1951 se pak Phillips vypravil zkoumat Arabský poloostrov na návrh tehdejšího jemenského krále.

Expedice zamířila do starobylého města Timna, jež se nacházelo na významné obchodní cestě, po které se ve starověku do Evropy dostávaly z Arábie luxusní komodity, jako bylo kadidlo, koření a látky.

Díky studiu vrstev podloží se jim podařilo sestavit časovou osu města až do 8. století př. n. l.

Kde žila královna ze Sáby?

Vedle Timny zkoumala výprava také město Ma’ribu, o němž se říká, že bylo hlavním městem říše Sába, spojovaného s biblickou královnou ze Sáby, kterou miloval moudrý hebrejský král Šalamoun. Vykopávky zahrnovaly přehradu Marib, která byla největším vodním dílem tohoto typu ve starověku, a také chrám Awwam, jež byl nejdůležitějším chrámem sabejského lidu, používaným 1200 let před vznikem islámu.

Výpravu přerušil nájezd beduínských válečníků, sám Philips byl krátce zajat.

Phillips cestoval i na Arabský poloostrov.
Phillips cestoval i na Arabský poloostrov.

Nejbohatší ropný magnát

Následně se z něj stal ropný magnát, když mu ománský sultán udělil práva na těžbu ropy, mědi a rybolov v Ománu. Část z nich Phillips směnil za práva na nerostné suroviny ve Venezuele, Indonésii a Libyi.

Do roku 1975 tak byl Phillips největším jednotlivým držitelem ropných koncesí na světě s čistým jměním 120 milionů amerických dolarů, dnešní hodnota by činila cca 580 milionů dolarů čili 13,5 miliardy korun.

Drsný dobrodruh, obklopený ženami

Wendell Phillips velmi dbal na svůj veřejný obraz. Prezentoval se jako dobrodruh s koltem ráže 45 za pasem obklopený atraktivními ženami. Na jeho výpravách nechyběly fotoaparáty a kamery, přichystané poskytnout svědectví o jeho dobrodružstvích.

Pořádal tiskové konference a o svých úspěších informoval prostřednictvím telegramů i prezidenta USA.

William Montgomery McGovern (1897–1964)

Národnost: Američan

Nejznámější objev: Zakázané město Lhasa

Dalším dobrodruhem, jehož život se mohl stát předlohou pro filmového Indiany Jonese ztvárněného Harrisonem Fordem, mohl být William Montgomery McGovern. Jeho život byl ale snad ještě dobrodružnější.

Než mu bylo třicet let, stihl se stát budhistickým knězem, studovat na Oxfordu i Sorbonně, prozkoumat Amazonku a projít nezmapované části Himálají. Mluvil 12 jazyky, přitom neslyšel na jedno ucho.

Budhistický mnich dobrodruhem

Ačkoli se narodil v New Yorku na Manhattanu, už ve věku šesti týdnů ho matka vzala do Mexika, kde zažil tamní revoluci. Dětství a dospívání strávil v Asii, kde se ve 20. letech stal „lékařem bohosloví“ v budhistickém klášteře v japonském Kjótu.

Poté studoval na pařížské Sorbonně, berlínské univerzitě, londýnské univerzitě a na Oxfordu. Krátce po promoci se vypravil na svoji první velkou expedici do horského království Tibetu.

V převleku do Zakázaného města

S několika tibetskými pomocníky prošel zasněženými průsmyky Himálají. V mrazivém chladu stál nahý, aby mu jeho služebníci mohli natřít tělo hnědou barvou a do očí mu vstříkli hnědou barvu, aby ztmavili jejich modř.

Takto přestrojenému se McGovernovi podařilo, jako prvnímu bělochovi vůbec, nepozorovaně vniknout do Zakázaného města – Lhasy. Následně na dům, kde se ukryl, zaútočil zfanatizovaný dav kameny. Jemu se ale podařilo utéct zadem a k davu se přidat. Nakonec byl vzat do ochranné vazby a následně deportován do Indie.

McGovern pronikl i do Zakázaného města.
McGovern pronikl i do Zakázaného města.

Válečný zpravodaj, jenž mluví řečí nepřítele

O několik let později se vypravil na expedici do amazonského pralesa hledat ruiny inckých staveb. Během výpravy ho napadla obří anakonda, přežíval na mase opic a místní kmen ho donutil vypít halucinogenní směs.

McGovern byl však i novinář, během druhé čínsko-japonské války působil jako korespondent z Dálného východu. Když se USA zapojily do druhé světové války, mohl díky znalosti japonštiny vyslýchat zajatce.

Psal rovněž tajné zprávy o schopnostech a záměrech nepřátel pro prezidenta Roosevelta (1882–1945) a náčelníky jeho štábu.

Percy Fawcett (1867–1925)

Národnost: Angličan

Nejznámější objev: hledání ztracené město v brazilské Amazonii

Ne nadarmo byl považován za posledního viktoriánského badatele a „amazonského Davida Livingstonea“. Dobrodružství měl v krvi.

Do Jižní Ameriky podnikl sedm odvážných expedic a jeho bratrem nebyl nikdo jiný než horolezec a autor dobrodružných knih Edward Douglas Fawcett. Percy nejprve sloužil u britského královského dělostřelectva, později i u tajné služby. Od roku 1901 začal provádět mapování pro Královskou geografickou společnost.

Šest úspěšných výprav do jihoamerického pralesa

Na první cestu do Jižní Ameriky se vydal roku 1906, následovalo ještě dalších pět. Během nich udělal několik důležitých zeměpisných objevů a probádal dříve neprozkoumané oblasti kontinentu.

Jako první člověk ze Západu zřejmě spatřil 18,5 metru dlouhou anakondu či obří pavouky rodu Apazyuca. Jeho dobrodružství inspirovala spisovatele Arthura Conana Doyla (1859–1930) k sepsání sci-fi románu Ztracený svět.

Osudná výprava k nalezení ztraceného města Z

Pěvně věřil, že v džungli amazonského pralesa, na území dnešní Brazílie, se ukrývají ruiny ztraceného města, které pojmenoval Z. Dne 20. dubna 1925 se proto vypravil na svoji poslední expedici do oblasti Mato Grosso.

Doprovázel ho syn Jack a dlouholetý přítel Raleigh Rimell. Ještě 29. května od něj manželka obdržela telegram, pak se Percy Fawcett a jeho tým odmlčel navždy. Dále už o nich nikdo neslyšel. Zřejmě podlehli exotické nemoci, nebo byli zabiti domorodci.

V Brazílii pojmenoval město Z.
V Brazílii pojmenoval město Z.

Roy Chapman Andrews (1884–1960)

Národnost: Američan

Nejznámější objev: fosilie dinosauřích vajec

V jedné ze svých knih napsal: „Narodil jsem se jako průzkumník. Nemohl jsem dělat nic jiného a být u toho šťastný.“ Už jako dítě prozkoumával lesy, pole a vody v okolí rodného města, naučil se i střílet.

Zajímal se o preparaci zvířat, čímž si vydělával na platbu školného. Jeho největším snem bylo pracovat v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku.

Když tam pro něj neměli vhodnou pozici, nechal se zaměstnat jako správce oddělení preparace, a přitom chodil dál do školy. Na Kolumbijské univerzitě se věnoval studiu savců.

Přes Čínu do Mongolska a pouště Gobi

V letech 1909 až 1910 plul do východní Indie, kde sbíral hady, ještěrky a pozoroval mořské savce. V roce 1913 se plavil do Arktidy, aby získal vzorek velryby grónské pro muzeum. I když neuspěl, natočil unikátní snímky tuleňů.

Spolu s manželkou se o 4 roky později účastnil expedice po čínských provinciích. V roce 1920 pak Andrews začal plánovat expedici do Mongolska a pouště Gobi přes Čínu. Nalezli při ní fosilii nosorožce bezrohého a dalších vymřelých živočichů.

Podle někoho Byl Andrews předlohou pro postavu Indiana Jonese.
Podle někoho Byl Andrews předlohou pro postavu Indiana Jonese.

Místo lidských ostatků dinosauří vejce

Jelikož věřil teorii, že původ lidstva je v Asii, uspořádal mezi lety 1922 až 1928 několik středoasijských expedic.

Na lidské ostatky při nich nenarazil, ale dne 13. července 1923 objevila skupina vědců hnízdo plné vajec dinosaurů, zřejmě ceratopsiana, dále dinosauří kosti a fosilie pravěkých savců. V roce 1934 se pak Andrews konečně stal ředitelem Přírodovědného muzea. I on by mohl být jednou z předloh pro Indianu Jonese.

Otto Rahn (1904–1939)

Národnost: Němec

Nejznámější objev: pátrání po svatém grálu

Už od dětství se Rahn zajímal o legendy. Jeho pozornost přitahovala především středověká epická báseň z pera německého spisovatele Wolframa von Eschenbacha (1170–1220), nazvaná Parzival.

Tento hrdina se snažil najít svatý grál, pohár, z něhož pil Ježíš Kristus při Poslední večeři. Během vysokoškolských studií se proto Rahn zaměřil na studium Katarů neboli albigenských. Toto náboženské hnutí působilo od 12. století ve Francii a Itálii. Považovali se za pravé křesťany a brojili proti katolické církvi.

Kataři jsou klíčem k nalezení svatého grálu

Proto je začala vyšetřovat inkvizice, jejíž činnost vyvrcholila roku 1244 masakrem ve francouzské pevnosti Montségur, při němž bylo upáleno téměř 250 katarů. V roce 1931 odcestoval Rahn do Pyrenejí, aby zde vedl výzkum.

Měl za to, že existuje přímá souvislost mezi Eschenbachovým Parzivalem a katarskými tajnostmi kolem svatého grálu. Domníval se, že odpověď najde právě u Montséguru, poslední výspy Katarů.

O svých výpravách sepsal knihy, čímž k sobě přitáhl pozornost šéfa nacistické SS, Heinricha Himmlera (1900–1945), který byl okultismem posedlý.

Tvrdý trest za opuštění SS

V roce 1936 se Rahn stal řádným členem SS, ač se netajil svými homosexuálními sklony, a dokonce se stýkal s odpůrci režimu. Kvůli tomu následně upadl v nemilost nacistického vedení a musel sloužit jako strážce v koncentračním táboře v Dachau.

Kvůli tomu, co tam viděl, z SS roku 1939 vystoupil, ovšem ne bez následků. Šlo po něm gestapo, jež mu nabídlo, aby spáchal sebevraždu. Následně zmizel. Jeho zmrzlé tělo bylo nalezeno v březnu 1939, ve výročí pádu Motséguru, na úpatí hory Söll v Rakousku.

Farish Jenkins (1940–2012)

Národnost: Američan

Nejznámější objev: Tiktaalik – ryba s náznakem nohou, uší a nosu

Jenkins přednášel paleontologii na Kolumbijské univerzitě a Harvardu, ale měl znalosti i z geologie a zoologie. Byl excentrickým, ale velmi oblíbeným učitelem. Podnikal rovněž četné výpravy, na které se odíval ve stylu Indiany Jonese.

Nosil čepici s králičí kožešinou, sportovní kapesní hodinky, láhev vody a pušku. S terénními pracemi začínal v Africe, kde studoval nosorožce černé, což se mu málem stalo osudným, když ho jeden z nich napadl.

Objevil rybu Tiktaalik roseae, rybu s náznakem nohou, uší a nosu.
Objevil rybu Tiktaalik roseae, rybu s náznakem nohou, uší a nosu.

Jeho objev vysvětlil přechod ryb na souš

Časté expedice podnikal do severní Kanady a Grónska, aby tam v extrémních klimatických podmínkách pátral po fosiliích. Jedním z jeho hlavních objevů je Tiktaalik roseae, což je ryba s náznakem nohou, uší a nosu, která žila před 375 miliony let.

Díky tomuto nálezu pomohl Jenkins objasnit evoluční přechod ryb ve čtvernožce. Objevil také jednu z nejstarších známých žab Prosalirus bitis. Když mu byla diagnostikována rakovina, řekl: „Jako paleontolog znám vymírání.“ Zemřel roku 2012 na zápal plic.

Abdul Quadir Timori

Národnost: Afghánec (Paštun)

Nejznámější objev: záchrana Mes Aynak

Mes Aynak je významné archeologické naleziště, ležící asi 40 km jihovýchodně od afghánského Kábulu v provincii Lógar.

V místě se nachází největší měděné ložisko v Afghánistánu, stejně jako pozůstatky starobylého osídlení, například sochy Buddhy, sloupy a klášterní komplex o rozloze 40 hektarů.

K osídlení tohoto místa došlo v minulosti zřejmě právě proto, že se zde nacházelo naleziště mědi, ze které ve starodávné huti razili mince a vyráběli cenné předměty.

Historie versus bohatství

Mes Aynak se rovněž nalézal na Hedvábné stezce, proto zde byly nalezeny artefakty staré až 5000 let, pocházející z Číny či Indie. Archeologům se podařilo doposud odkrýt asi jen 10 % bohatství, jež Mes Aynak ukrývá.

V roce 2007 byl důl prodán čínské těžební společnosti, a tak hrozí zničení tohoto unikátního místa. Afghánský archeolog Abdul Quadir Timori se velice zasloužil o to, aby o Mes Aynaku vznikl dokumentární film.

Ten spatřil světlo světa v roce 2014 a měl pomoci archeologické naleziště zachránit.

James Patton (*1941)

Národnost: Američan

Největší objev: 20 000 vzorků savců

Patton je americký evoluční biolog a mammalog (zabývá se studiem savců). Celých 40 let byl kurátorem savců v Muzeu zoologie obratlovců na Kalifornské univerzitě v Berkeley a zároveň jedním z nejzkušenějších mammalogů, pracujících v terénu.

Svými objevy a studiemi významně přispěl k systematice dělení obratlovců, zejména drobných savců, jako jsou hlodavci, vačnatci a netopýři. Také se zabýval dopadem změn klimatu na severoamerické savce.

5x v ohrožení života

Během své kariéry se vydal studovat savce do odlehlých částí světa, přičemž pětkrát ztroskotal. Největším dramatem bylo jeho ztroskotání v roce 1966 u pobřeží Mexika, tehdy byl ještě student.

Na malé plachetnici ho vezl mexický rybář, když je na moři přepadla bouře, která téměř potopila jejich loď. Uvízli v neznámé zátoce, kde bojovali o holý život celých deset dní.

Při cestě kolem pobřeží Kostariky zase jeho loď zachvátil oheň a Patton dlouho přežíval pouze na záchranném člunu s dalšími třinácti členy posádky. V roce 1992 se pak na řece Amazonce jeho loď potopila za méně než minutu.

Ivan Šprajc (*1955)

Národnost: Slovinec

Největší objev: ruiny mayské civilizace

Docent Slovinské akademie věd studoval nejprve archeologii na univerzitě v Ljublani, následně historii na univerzitě v Mexiku, kde získal i doktorát z antropologie.

Zkoumal význam astrologie pro mezoamerické indiány a vliv orientace planet a hvězd na budování jejich sídel. Zaměřil se přitom na planetu Venuši. Poté se vrhl na hledání ruin indiánských civilizací v deštném pralese. Podnikl celkem jedenáct výprav.

Pátrání po mayských sídlištích

Soustředil se především na oblast Campeche v Mexiku, nacházející se v centrální části poloostrova Yucatan, kterou obývali Mayové. Při prodírání se neprostupnou džunglí s mačetou v ruce se mnohokrát ocitl v nebezpečí života.

Narazil na pumy a jaguáry, ale mnohem větší hrozbou pro něj byli jedovatí hadi a hmyz. Svými expedicemi se Šprajc zasloužil o nalezení dříve neznámých archeologických nalezišť včetně velkých center s rozsáhlými komplexy staveb v oblasti nedaleko města Tamchén.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz