Nikde jinde v republice není výstižnější mluvit o elektrizující atmosféře na pracovišti. Nikde jinde to mezi zaměstnanci tak nejiskří.
Nikde jinde „nenutí“ nové zaměstnance zažít na vlastní kůži ten pocit být součástí 1 milionu voltů, protože dobrovolníci už došli.
Té budově se říká „rakev“, protože tak vypadá. Mají tu 12metrový generátor za 30 milionů korun s výstupem 3 000 000 voltů. Jsou tu zvláštní měděné koule a největší Teslův transformátor v Evropě – stroj na nevídané blesky.
EPOCHA zavítala do firmy EGU – HV Laboratory, jedné z nejlepších akreditovaných světových laboratoří velmi vysokého napětí v pražských Běchovicích.
Déšť voltů
Jsme v jedné z pěti, možná šesti akreditovaných laboratoří velmi vysokého napětí v Evropě a jedné z deseti nejlepších ve světě. „Tak to spusťte!“ zavelí technický manažer EGU Petr Vaněk. Rozprašovače začnou kropit vysokonapěťové izolátory.
Jsou to ty části, které na rozvodnách drží napětí. „Tyhle pocházejí z … odkud vlastně jsou?“ hledá odpověď u týmu. Prý z Portugalska. Prskot velmi pomalu nabírá na síle, každou vteřinou přiskakují tisíce voltů.
„Umělý déšť simuluje ztížené provozní podmínky.“ Čím déle vydrží, tím lépe (pro izolátor i výrobce). Británie potřebuje hlavně odolné proti dešti. Rusko proti mrazům, Thajsko proti vlhkosti, Saúdská Arábie proti soli. Čekáme na odezvu a mezní limity. Vtom bleskne světelný výboj a ozve se ohlušující třesk.
Když se vypaří krevní plazma
Jenom pár metrů od nás došlo ke zkratu, který by stoprocentně zabil člověka. 400 000 voltů by ho usmažilo zevnitř.
„Sice téhle budově říkáme rakev, ale za více než 60 let tu, zaplaťpánbůh, nikdo nezemřel.“ Až v laboratoři EGU si člověk uvědomí zákonitosti fyziky… U ptáků zůstaneme. Někdy si jen tak sedí na drátech. Nic se jim nestane.
Někdy se ale dostanou moc blízko sloupům nebo jsou tak velcí, že jim přes roztažená křídla přeskočí napěťový výboj a stanou se pak vodičem. Skončí mrtví nebo sežehnutí proudem. To samé platí u člověka.
Jakmile se dostanete dost blízko k toku elektřiny, ucítíte koronu napětí, budete vnímat jiskřivý vzduch a na rukou spolu s mravenčením se zježí chlupy. Přesně to u testu izolátorů cítíme i my. Zježené chlupy. Jde o varování, že:
„Dál už ne!“ Protože dál už by šlo jenom o to, jestli proteče proud po povrchu těla (spaluje to), nebo srdcem (zabije to). „Elektřina má sílu spálit v těle krevní plazmu, člověk pak leží a shoří zevnitř,“ vysvětluje Petr Vaněk.