Když se řekne chytání ryb, většina lidí si vybaví prut a návnadu. V 90 % případů to je pravda, ale tenhle zvláštní a pestrý svět často vykouzlí techniky, které jste si v souboji s rybami nejspíš vůbec nedokázali představit.
Napadlo by vás třeba použít dron? Nebo prak? A co jednoduše ponořit ruku pod vodu a čekat, až se do ní zakousne sumec?
Pojďte si s námi teď projít šest skutečně bizarních metod rybolovu, které vás třeba přivedou k životnímu úlovku.
Rybaření s lukem (Bowfishing)
Kdyby měl ryby lovit Robin Hood, určitě by zvolil právě tuhle metodu.
Loví se sladkovodní ryby, které plavou blízko u hladiny, a luk a šípy, které se k tomu používají, jsou speciální. Rybář, kterému se v tomto případě říká lukostřelec, používá ostnatý šíp připevněný k navijáku na luku. Svou kořist tiše sleduje a v nestřeženou chvílí neomylně vystřelí.
Člověk při téhle aktivitě zažívá spoustu adrenalinu, ale zároveň může být metoda vhodná i k omezování populace invazivních druhů, jako je například asijský kapr.
Lov lukem je ale také kritizován mimo jiné za hlučnost a používání jasných světel v noci.
Přehrávání hudby
Hudba má na živé organismy řadu nevysvětlitelných účinků.
U lidí má podle dostupných výzkumů schopnost ovlivňovat naši náladu a chování.
Vezměme si například online kasinové hry: vývojáři často střídají v soundtracích vysoké tempo s relaxační pohodou podle toho, zda vás chtějí rozproudit, nebo naopak hodit do klidu.
I nákupní centra často volí umírněnější, nevtíravé melodie, aby zákazníky uvolnila, a tím zvýšila šanci, že nakoupí.
Ruští rybáři zjistili, že vytváření hudby ve vodním světě má na ryby velmi zajímavý účinek. Funguje to ale jedině s ledovou plochou, a to mimořádně účinně.
Do zamrzlé hladiny se vyřízne otvor a do něj se vloží jedlová tyč. Pak do ní rybáři rytmicky tlučou, a tím lákají ryby, které jsou vibracemi přitahovány v domnění, že to dělá kořist.
Rybaření na lyžích (Skishing)
Skishing je spojení dvou slov.
Lyžování (skiing) a rybaření (fishing), protože se kombinují obě činnosti.
Možná se ptáte jak, a taková otázka je zcela na místě.
Rybář vyjede na vodu na lyžích, při tom drží prut a naviják a čeká na záběr. Úspěšnost úlovku se měří podle toho, kam až se rybář nechá odtáhnout:
například u malého karase zůstane prakticky na místě, ale velký okoun pruhovaný se člověku dokáže postarat o životní jízdu.
Tato činnost sice není při lovu ryb nijak zvlášť účinná, ale technika je to velmi zábavná. Pozor nicméně na místní rybáře sedící na březích. Člověk na lyžích, který kolem šplíchá vodu a „vyžírá“ jim ryby, by se nemusel setkat s úplně vřelým ohlasem!
Chytání ryb rukama (Catfish noodling)
Jedna z nejpodivnějších metod spočívá v tom, že část vašeho těla zmizí v tlamě sumce.
Tuto techniku nejdřív používali původní obyvatelé Ameriky, než ji převzali osadníci z Evropy. Spočívá v tom, že si necháte ruku pod vodou spolknout vytírajícím se sumcem.
Ryba je buď naštvaná, a tak na ruku zaútočí, nebo si ji splete s kořistí, kterou krmí svá mláďata. Sumec v každém případě skončí na paži, kterou rybář vytáhne z vody, aby se ho pokusil sundat.
Zní to asi bolestivě, ale sumčí kousnutí není tak strašné a zůstanou vám po něm na ruce jen lehké stopy. Vytažení ruky z rybího krku bez poskvrnky ale bývá někdy oříšek, takže opatrně!
Lov ryb dronem
Pokud jste měli pocit, že rybaření je pouze o starých praktikách, vyvedeme vás teď z omylu.
Rybolov pomocí dronů je do značné míry produktem 21. století.
Kamera dronu se v rámci této techniky používá k průzkumu oblasti a hledání rybích populací, které se často shlukují kolem podvodních struktur.
Tím to ale nekončí. Dron dokáže nahodit vlasec pomocí mechanismu pro uvolnění zátěže, a dokonce vám úlovek i přiveze.
Řada lidí namítá, že tím tahle činnost ztrácí kouzlo: jaký má ostatně smysl nechat stroj, aby všechno udělal za vás, pokud vás k tomu nemotivují komerční důvody?
Chytání do sudu (Barell fishing)
Už jste někdy slyšeli rčení, že je to jako chytat ryby do sudu, která označuje něco, co je brnkačka?
Rčení je odvozeno právě od této metody, která spočívá v umístění otevřených sudů na dno kanálu nebo řeky.
Uvězněné ryby se začnou ve snaze uniknout zmítat, a když je rybáři zmerčí, můžou je vylovit z vody na souš.
Praktika byla obzvláště účinná při chytání sumců ve Spojených státech v 19. století a řada lidí ji praktikuje dodnes. Jestli je to ale tak snadné, jak se praví v tom rčení, to už je věc druhá.