Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 ohromujících evropských knihoven

Knihovny jako pokladnice vědění samy o sobě budí úctu a obdiv nejen kvůli spisům a knihám, ale také svojí ojedinělou architekturou. V průběhu dějin je mnohdy pustošily války i požáry. Jak vypadají nejkrásnější evropské knihovny dnes?

Joanina

Kde: Univerzita v Coimbře, Portugalsko

Historie: Tato pozoruhodná portugalská knihovna se nachází přibližně 40 km od hlavního města Lisabonu a je součástí Univerzity v Coimbře.

Budovu postavenou v barokním stylu navrhl architekt Gaspar Ferreira v roce 1717 za vlády krále Jana V. Portugalského. Jelikož byl tento panovník velkým milovníkem umění, kultury a vědy, uvolnil obrovské jmění na její rozšíření. Tyto finance putovaly ze zlata nalezeného v Brazílii.

Vzhled: Stavba se skládá ze tří velkých místností, oddělených zdobenými oblouky a malovanými stropy, na kterých se podíleli velcí portugalští umělci.

Průchody dekorují erby jednotlivých fakult, vyrobených z exotického dřeva přivezeného z Brazílie. Police jsou vyrobené výhradně z dubu, jehož aroma působí jako přirozený repelent proti nejrůznějším škůdcům.

Co se v ní nachází: Knihovna je domovem pro více než 250 000 knih, především z oblasti medicíny, geografie, filozofie nebo teologie. Některé z nich jsou ručně psané, jiné tištěné. Všechny knihy pocházejí z období od 15. do 19. století.

Všechny písemnosti v Joanině střeží netopýři, kteří v zimě spí za policemi knihovny a v létě v nedalekém sadu.
Všechny písemnosti v Joanině střeží netopýři, kteří v zimě spí za policemi knihovny a v létě v nedalekém sadu.

Sainte-Geneviéve

Kde: Paříž, Francie

Historie: Knihovna je součástí stejnojmenného kláštera, který vznikl už v 6. století. Zmínky o klášterní knihovně potvrdil až rukopis z 12. století.

Velkým mezníkem se stala Velká francouzská revoluce, kdy byl klášter zrušen a roku 1790 se stal národním majetkem.

Vzhled: Svoji nynější podobu knihovna získala mezi lety 1843–1850 díky architektovi Henrimu Labrousteovi, který při stavbě poprvé použil železo jako stavební materiál. Společně se železnou střechou celá budova připomíná železniční stanice té doby.

Co se v ní nachází: Sbírku knih obstaralo opatství sv. Jenovéfy, jedno z největších a nejstarších opatství v Paříži.

Knihovna ukrývá zhruba 1,5 milionu děl, které se dělí na staré a vzácné knihy, na díla vydaná po roce 1811 a Nordickou knihovnu, obsahující spisy skandinávských zemí. Sbírka se rozšiřovala i během Napoleonova válečného tažení Evropou. V tu dobu disponovala 110 000 knihami a rukopisy.

V roce 1992 byla Sainte-Geneviéve prohlášena za historickou památku.
V roce 1992 byla Sainte-Geneviéve prohlášena za historickou památku.

Stiftsbibliothek

Kde: Admont Abbey, Rakousko

Historie: Knihovna je součástí benediktinského kláštera, situovaného v alpském údolí řeky Enže (Enns). Je nejstarším a zároveň jediným dosud fungujícím klášterem ve Štýrsku a obsahuje největší klášterní knihovnu na světě.

Vzhled: Budovu projektoval a postavil v roce 1776 architekt Joseph Hueber. Na délku měří 70 metrů, široká je 14 metrů a 13 metrů vysoká. Její půdorys tvoří elipsy a kružnice.

Nachází se zde fresky Bartolomea Altomonteho, zobrazující etapy lidského poznání, vědění až do Božího zjevení. Zajímavé jsou také řezby z lipového dřeva, které vytvořil sochař Josef Stammel. Obzvláště nápadná je skupina postav v nadživotní velikosti: Smrti, Soudu, Nebe a Pekla.

Co se v ní nachází: Sbírka obsahuje velké množství přírodovědeckých a uměleckých spisů. Samotná knihovna uchovává téměř 70 000 svazků, opatství celkově téměř 200 000. Knihy jsou natřeny bílou barvou, aby vše odpovídalo dekorativnímu schématu.

Nejstarší rukopis v knihovně Stiftsbibliothek pochází z opatství svatého Petra v Salcburku.
Nejstarší rukopis v knihovně Stiftsbibliothek pochází z opatství svatého Petra v Salcburku.

Klementinum

Kde: Praha, Česká republika

Historie: Rozsahem patří knihovna mezi největší a zároveň nejstarší veřejné knihovny vůbec. Je hodnocena jako nejhezčí na světě.

Vznikla v roce 1722 pro účely jezuitské univerzity, která vznikla už v roce 1556 na podnět krále Ferdinanda I. Habsburského. Veřejnou a univerzitní knihovnou se stala v roce 1777 na podnět Marie Terezie.

Po vzniku Československé republiky v roce 1919 se součástí knihovny stal také Československý ústav bibliografický a roku 1924 došlo k založení Slovanské knihovny.

Vzhled: Už u vchodu do knihovny visí na stěně obraz císaře Josefa II., který sem dal přivézt zabavené knižní sbírky ze zrušených klášterů.

Nejkrásnější je sál dekorovaný nádhernými stropními freskami od Jana Hiebla, znázorňujícími alegorické motivy vzdělání a postavy jezuitských svědků, patronů univerzity a významných představitelů tohoto řádu. Jeho střed zdobí sbírka geografických a astronomických globusů.

Co se v ní nachází: Je zde uloženo 20 000 svazků cizojazyčné teologické literatury, celkově se zde nachází 7 000 000 titulů. Knihy mají nabílené hřbety a červené značky už od dob jezuitů.

Nejstaršími dokumenty jsou řecké papyry z 1. století n. l. Výjimečným exemplářem je Kodex vyšehradský. Jeho hodnota se odhaduje na miliardu korun.

Díky Klementinu máme k dispozici nejstarší údaje o počasí v Praze, které se zde začaly zaznamenávat od roku 1775.
Díky Klementinu máme k dispozici nejstarší údaje o počasí v Praze, které se zde začaly zaznamenávat od roku 1775.

Convento de Mafra

Kde: Mafra, Portugalsko

Historie: Patří mezi nejvýznamnější osvětové knihovny v Evropě.

Klášter v Mafře byl postaven v italském novoklasicistním slohu na příkaz krále Jana V. Portugalského, který tento monumentální komplex slíbil vystavět, pokud mu jeho žena Marie Anna Rakouská dá potomky – což se stalo narozením jejich dcery Barbory.

Palác zahrnuje baziliku, klášter a také knihovnu, kterou vystavěl Manuel Caetano de Sousa.

„Kdokoli by se pokusil jakýmkoli způsobem vzít, odstranit nebo půjčovat knihy, musel by se dovolit přímo portugalského krále. “[/caption]

Vzhled: Budova má na délku 88 metrů, široká je 9,5 metru a 13 metrů vysoká. Podlaha je krytá růžovým, šedým a bílým mramorem. Její celkový design zachovává jako hlavní bílou barvu.

Co se v ní nachází: Obsahuje více než 36 000 svazků vázaných v kůži. Za zmínku stojí několik vzácných děl, například slavná Norimberská kronika, několik Biblí nebo první encyklopedie, známá jako Diderot ed D´Alembert.

Je výjimečná svým čistým, elegantním bílým designem. V jižní části se nachází náboženská literatura, v jejím centru zakázané knihy, filozofie a anatomie a v severní části hlavně knihy týkající se architektury, práva a hudby.

Papež Benedikt XV. umožnil této knihovně chránit Rejstřík zakázaných knih a zakázal jejich exkomunikaci.
Papež Benedikt XV. umožnil této knihovně chránit Rejstřík zakázaných knih a zakázal jejich exkomunikaci.

Knihovna Metten

Kde: Metten, Německo

Historie: Nedaleko řeky Dunaje se nachází jedna z nejkrásnějších rokokových knihoven, která je součástí benediktinského kláštera, založeného zde v roce 766. Podle legendy se zde setkal císař Karel Veliký s poustevníkem Uttem z Mettenu a na základě tohoto setkání se dostalo poustevníkovi cti vybudovat klášter na darovaném pozemku.

Samotnou knihovnu nechal postavit v letech 1722–1726 opata Roman II. Märkl.

Vzhled: Knihovna vyniká hlavně svou výzdobou, respektive sochami rakouského sochaře Franze Josefa Ignaze Holzingera, který zde vyobrazil křesťanské hrdiny. Mezi nimi se nachází i Tomáš Akvinský.

Ručně malovaný strop s postavami akademických vědců a filozofů dostal na starost jihotyrolský umělec Innozenz Waräthim.

Co se v ní nachází: V současné době je v knihovně uloženo přibližně 200 000 knih z odvětví teologie, filozofie a historie. Navštívit ji lze pouze jako součást prohlídky kláštera.

Mezi nejcennější majetek knihovny patří Mettener Antiphonary, sbírka hudebních rukopisů z 15. století.
Mezi nejcennější majetek knihovny patří Mettener Antiphonary, sbírka hudebních rukopisů z 15. století.

Trinity College Library

Kde: Dublin, Irsko

Historie: Knihovnu založila v roce 1592 královna Alžběta I. na místě augustiniánského kláštera.

Zásadním se stal rok 1801, kdy knihovna získala zákonné právo na všechny první výtisky, které vyjdou nejen na území Irska, ale i celého Spojeného království.

Vzhled: Knihovna vyniká svými luxusními mramorovými bustami velkých filozofů a spisovatelů. Nachází se jich zde 14 a pocházejí od sochaře Petra Scheemakerse. Budova se vyznačuje impozantní půlkruhovou čítárnou, zastřešenou mohutnou kopulí.

Co se v ní nachází: Je stálým domovem Book of Kells, což jsou vzácné, bohatě iluminované rukopisy evangelií Nového zákona z 9. století, které se do knihovny dostaly v roce 1661. Ve fondu se nachází asi 6 milionů exemplářů, jedním z nejcennějších je i kopie irské Deklarace nezávislosti.

Nejzajímavější částí knihovny Trinity College Library je tzv. Dlouhá síň, postavená v 18. století, která se musela o celý kilometr rozšířit tak, aby se sem vešly další výtisky každé knihy, publikované v Irsku nebo Spojeném království.
Nejzajímavější částí knihovny Trinity College Library je tzv. Dlouhá síň, postavená v 18. století, která se musela o celý kilometr rozšířit tak, aby se sem vešly další výtisky každé knihy, publikované v Irsku nebo Spojeném království.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a