Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
8 nejhorších vládců Vatikánu: Papežové v zajetí chtíče i lačnící po krvi

Svatý otec, hlava katolické církve a zástupce Ježíše Krista na Zemi, by měl být příkladem pro všechny své věrné ovečky. V historii se však vyskytli tací, kteří byli spíše vlky v rouše beránčím. Jakých hříchů se dopouštěli? SVĚT NA DLANI vám nabízí přehled těch nejhorších z nejhorších.

ŠTĚPÁN VI.

?897

Přelepka: Soudil mrtvolu svého předchůdce

Odkud pocházel: Řím, Papežský stát, dnešní Vatikán

Kdy byl papežem: 896–897

Štěpán se soudil se svým mrtvým předchůdcem.
Štěpán se soudil se svým mrtvým předchůdcem.

Roku 891 se stal papežem portský biskup Formosus (816–896). Jenže italský král ho chtěl ovládat a rozkazovat mu, proto se papež obrátil o pomoc k Frankům. Za zásluhy později korunoval franckého krále císařem.

To se nelíbilo následníkovi italského trůnu Lambertovi II. ze Spoleta, který se Formosovi chtěl pomstít. Je proto možné, že byl papež otráven. Po jeho smrti roku 896 byl papežem krátce Bonifác VI., vládl však jen tři týdny, než zemřel.

Na papežský stolec poté dosadil Lambert zapřisáhlého Formosova odpůrce, papeže Štěpána VI.

Soud s mrtvým předchůdcem

Ten svolal takzvanou synodu svatých. Nechal vykopat devět měsíců starou mrtvolu papeže Formosy, aby ji oblečenou do slavnostního papežského roucha dal posadit na papežský trůn a soudit.

Mrtvý Formosus byl sesazen a všechna jeho rozhodnutí byla prohlášena za neplatná. Dokonce mu byly useknuty tři prsty, kterými jako papež žehnal. Ale ani to Štěpánovi nestačilo. Po skončení soudu nechal Formosovu mrtvolu vláčet ulicemi Říma. Za jásotu davu byla následně vhozena do řeky Tibery.

Povstání vůči papeži

Štěpán také zneplatnil vysvěcení všech duchovních, které učinil Formosus. Zástup jeho nepřátel tak rostl a brzy sahal i do vážených římských rodin. Krátce po odsouzení Formosy se navíc zřítila bazilika sv.

Jana v Lateránu, což mnozí považovali za projev boží nespokojenosti s papežem Štěpánem, ačkoli bazilika byla již řadu let ve špatném stavu. Nepřátelství vůči novému papeži brzy přerostlo v aktivní odpor, naopak Formosus byl prohlášen za mučedníka.

V srpnu 897 došlo k povstání, při kterém byl Štěpán VI. zajat, zbaven papežského roucha a insignií a následně zardoušen.

JAN XII.

937–964

Přelepka: z Vatikánu udělal nevěstinec

Odkud pocházel: Řím, Papežský Stát, dnešní Vatikán

Kdy byl papežem: 955–963

Mladý papež Jan XII. byl sexuálně nevybouřený a udělal si z Vatikánu nevěstinec.
Mladý papež Jan XII. byl sexuálně nevybouřený a udělal si z Vatikánu nevěstinec.

Jan XII., vlastním jménem Oktavián, pocházel z mocné rodiny Tuskulů. Jeho otec Alberich II. ze Spoleta fakticky vládl Římu. Svému synovi tak mohl dopřát, co si jen zamanul. A vzdělání to rozhodně nebylo, latinu vůbec neovládal a k církvi neměl žádný vztah.

Přesto se stal po smrti otce papežem, a to v pouhých 18 letech. Byl tak jedním z nejmladších papežů vůbec. Dostal se do sporu s mocnými Langobardy z jihu, proto požádal o pomoc německého krále Otu I. Velikého, kterému za to slíbil císařskou korunu.

Incest, harém, hazard a rozkrádání církevního majetku

Mladý papež byl ovšem velice nevybouřený, a navíc oplýval neukojitelným sexuálním apetitem. Proto se stal doslova postrachem Říma, počestné ženy a dívky se bály vycházet do ulic.

Papežský palác proměnil v nevěstinec, incestu se dopustil s vlastními sestrami i matkou. V kostele sv. Jana Lateránského provozoval harém a znásilňoval v něm ženy.

S penězi vybranými od poutníků hrál hazardní hry a svým milenkám rozdával zlaté kalichy z baziliky sv. Petra.

Zemřel v posteli, ovšem ne ve vlastní

Když se Ota vydal situaci do Říma řešit, papeže tam nenalezl. Proto novým papežem jmenoval Lva VIII. Po císařově odjezdu se Jan vrátil a dal zabít každého, kdo mu nezůstal věrný. V Římě se rozpoutal boj mezi přívrženci obou papežů.

Císař se tam znovu vypravil, aby situaci urovnal, ale cestou ho zastihla zpráva, že mladý papež je mrtvý. Historikové jeho smrt popsali slovy:

„Po dlouhé době zemřel zase jeden papež v posteli, bohužel ne ve své vlastní.“ Zabil ho manžel ženy, kterou si vyhlédl na lovu.

BENEDIKT IX.

1012–1055

Přelepka: vyžíval se v oplzlostech, neštítil se krádeže ani vraždy

Odkud pocházel: Řím, Papežský stát, dnešní Vatikán

Kdy byl papežem: 1032–1044, 1045 a 1047–1048

Benedikt IX. se neštítil ani vražd.
Benedikt IX. se neštítil ani vražd.

Teofylaktus III., hrabě tuskulský, byl papežem hned třikrát. To se nikomu jinému nepoštěstilo. Poprvé na Petrův stolec usedl asi dvacetiletý. Proslul pořádáním dýchánků, které se podobaly dění v biblických městech Sodoma a Gomora.

I když byl údajně homosexuál, na své bouřlivé večírky plné zvrhlých sexuálních praktik si zval chlapce a dívky bez rozdílu.

Kníže Břetislav u Benedikta

K českému knížeti Břetislavovi I. (1002/1005–1055) se ale zachoval velice shovívavě.

Kníže se vydal do Říma jednat o povýšení pražského biskupství na arcibiskupství, papež byl však vyzván, aby Břetislava I. sesadil z trůnu, neboť z Polska ukořistil ostatky svatého Vojtěcha.

Papež mu místo toho uložil, aby jako výraz pokání vystavěl ve Staré Boleslavi chrám svatého Václava. Ostatky svatého Vojtěcha Čechům neodňal. Má se za to, že to bylo kvůli štědrým darům, kterými papeže i kardinály český kníže uplatil.

Ač byl třikrát papežem, svých hříchů nikdy nelitoval

V roce 1044 byl Benedikt z Říma vyhnán, ale o rok později se vrátil a nového papeže sesadil. Ovšem o pouhý měsíc později se rozhodl abdikovat, údajně proto, aby se mohl oženit.

Aby získal peníze, prodal papežskou korunu svému strýci Johannesi Gratianovi, který se stal papežem pod jménem Řehoř VI. Potřetí se Benedikt vrátil jako papež roku 1047, jeho vládu však doprovázely krádeže, a dokonce i vraždy.

Definitivně vyhnán byl roku 1048 a dožil, aniž by se jakkoli za svůj hříšný život kál.

BONIFÁC VIII.

1235–1303

Přelepka: narcista se zálibou v incestu

Odkud pocházel: Anagni

Kdy byl papežem: 1294–1303

Benedetto Caettani, což bylo papežovo vlastní jméno, byl vzdělaným mužem, právníkem, advokátem a diplomatem. Kardinálem se stal až těsně před šedesátkou.

Papežem byl zvolen v roce 1294 poté, co přesvědčil svého předchůdce, papeže Celestýna V., aby se svého úřadu vzdal. To vyvolalo značnou nevoli, především u významného italského šlechtického rodu Colonna.

Papež, jenž přijal jméno Bonifác VIII., ovšem nesnesl jakoukoli kritiku na svoji osobu. S nevolí rodu Colonna se proto vypořádal po svém – nechal hradní sídlo svých odpůrců do základu vypálit.

Nezávadný sex s chlapci a incest se sestřenkami

Na popularitě mu nepřidalo ani jeho prohlášení, že vztahy mužů s chlapci nejsou ničím problematickým. On sám pak byl dokonce obviněn z incestu, jehož se dopustil na vlastních sestřenicích, které ještě ani nebyly plnoleté.

Z této „lásky“ se navíc narodilo několik dětí. Sám sebe považoval Bonifác VIII. za nedotknutelného, co řekl, to bylo zákonem. Dokonce byl přesvědčen o tom, že jako papež by měl být nadřazen všem, a to včetně panovníků.

Papež je nadřazen všem, nebo ne?

V souladu s Tomášem Akvinským hlásal, že poslušnost vůči papeži je „pro každého lidského tvora naprosto nepostradatelnou ke spáse“. Nebyl přístupný jakémukoli kompromisu, což vyvolalo vleklé spory s řadou evropských vládců.

Zejména dlouholeté spory s Francií stály nakonec papeže život. Když vpadla francouzská vojska do jeho rodné Anagni, kde tou dobou pobýval, zajala stárnoucího muže a nechala ho o hladu a žízni. Nechyběly prý ani fyzické útoky. Po propuštění zemřel Bonifác VIII. o měsíc později v Římě.

URBAN VI.

1318–1389

Přelepka: krutý despota mučil kardinály

Odkud pocházel: Neapol, Itálie

Kdy byl papežem: 1378–1389

Urban VI. byl velmi krutý a mučil svoje poddané.
Urban VI. byl velmi krutý a mučil svoje poddané.

Bartolomeo Prignano, jak znělo vlastní jméno papeže Urbana VI., byl vzdělaný asketa a zbožný mnich. Německý církevní historik Ludwig Pastor ho popsal slovy:

„Postrádal křesťanskou lásku a vlídnost, byl přirozeně despotický, krutý a nerozvážný.“ Do vysokých církevních postů se dostal, na rozdíl od jiných, bez pomoci příbuzných.

V roce 1377 se stal arcibiskupem v italském Bari a papežem byl zvolen v roce 1378 na nátlak římského lidu, který se dožadoval papeže-Itala.

Nechal mučit kardinály, nesměli sténat nahlas

Po svém zvolení začal kritizovat chování kardinálů, dovolil jim jíst jen jednou denně, vyžadoval po nich, aby odmítali dary od světských hodnostářů a nežili v přílišném přepychu. Brzy si je proti sobě poštval.

Pět kardinálů se dokonce rozhodlo na papeže spáchat atentát. Byli odhaleni a Urban je nechal mučit. Dbal však na to, aby přitom nekřičeli moc hlasitě. Nakonec je nechal popravit.

Dva papežové vládnou jedné církvi

Ostatní kardinálové se ho zřekli a s podporou francouzského krále zvolili vzdoropapeže Klementa VII. Za to je Urban všechny vyloučil neboli exkomunikoval z církve, čímž potvrdil vznik západního schizmatu, kdy úřad zastávali dva papežové najednou.

Urban VI. postupně ztrácel podporu svých příznivců. Za všeobecné nenávisti Římanů zemřel v roce 1389 v důsledku zranění po pádu z muly.

ALEXANDR VI.

1431–1503

Přelepka: milovník žen, který se neštítil ničeho

Odkud pocházel: Valencie, Španělsko

Kdy byl papežem: 1492–1503

Alexandrovi VI. se připisuje i několik vražd jeho odpůrců.
Alexandrovi VI. se připisuje i několik vražd jeho odpůrců.

Papež Alexandr VI., vlastním jménem Rodrigo Borgia, je považován za jednoho z nejhorších a nejzhýralejších papežů všech dob. Miloval ženy, po Římě měl nespočet milenek, a to i ve vyšším věku.

Traduje se o něm dokonce, že 30. října roku 1501 uspořádal spolu se svým synem Cesarem v oficiálním papežském sídle takzvanou Kaštanovou hostinu. Při ní mělo na padesát spoře oděných prostitutek vkleče sbírat ústy na zemi poházené kaštany. Otec se synem se přitom předháněli v tom, kolik jich za noc sexuálně uspokojí.

Děti jako figurky na politické šachovnici

Nejdůležitější ženou v papežově životě byla ovšem Vanozza de Catinei, se kterou měl čtyři nemanželské děti. Rodina a její zabezpečení byly pro Rodriga prioritou, ve snaze rozšířit její majetek a politický vliv se neštítil ničeho.

Často k tomu využíval i své děti, nejčastěji syna Cesara a dceru Lucrezii, se kterou měl mít dokonce incestní vztah, z něhož vzešel i syn. Legitimizoval ho prostřednictvím dvou papežských bul. Své příbuzné a známé rovněž často jmenoval do významných funkcí.

Podplácení, vraždy a vlastní smrt

Papežem byl jednomyslně zvolen v noci z 10. na 11. srpna 1492, ačkoli na začátku konkláve mu nikdo velké šance na úspěch nedával. Má se tak za to, že si potřebné hlasy, jako velice zámožný muž, prostě koupil.

Je mu přisuzováno i vraždění politických odpůrců, spolehlivě prokázat to však nelze. Násilnické sklony měl spíše jeho syn Cesar, kterého se ke konci života bál i samotný papež. Spekuluje se dokonce o tom, zda svého otce neotrávil.

Za oficiální příčinu smrti Alexandra VI. je sice považována malárie, papež však zemřel náhle a jeho tělo se po smrti rychle rozpadlo.

LEV X.

1475–1521

Přelepka: líný požitkář vyžívající se v dobrém jídle a pití

Odkud pocházel: Florencie

Kdy byl papežem: 1513–1521

V mládí okouzloval okolí svým vzhledem, byl silný a hnědé vlasy mu padaly až na ramena. Ovšem jeho povaha už tak příjemná nebyla. Byl prchlivý, povýšený a rozmazlený, zvyklý na to, že se každé jeho přání obratem vyplní.

O studium se příliš nezajímal, raději vyjížděl na lov či psal básně. Jeho vlastní jméno znělo Giovanni Medici, pocházel totiž ze slavného italského rodu. Do církevních služeb vstoupil brzy, kardinálem se stal už ve 13 letech.

Jídlo, víno a další radovánky

V roce 1512 se mu podařilo obnovit vládu Medicejských nad Florencií, kde vládl až do své smrti.

Papežem byl zvolen o rok později, přijal jméno Lev X. Byl to požitkářský člověk, potrpěl si na dobré jídlo a víno, což se odrazilo na jeho zjevu stejně jako fakt, že byl neskutečně líný. Neodpíral si však žádné radovánky. Proslul výrokem:

„Užívejme papežství, když nám ho Bůh dal“. Do důležitých funkcí jmenoval příbuzné, aby své rodině zajistil náležité postavení.

Prodával církevní majetek i funkce

Byl lehkomyslným marnotratníkem, utrácel za umění i křižácké výpravy. Aby získal peníze, neváhal prodávat vybavení papežského paláce nebo prodávat funkce včetně kardinálského úřadu. Kvůli financování výstavby chrámu sv. Petra zavedl vybírání odpustků.

Za to si vysloužil kritiku od kněze a reformátora Martina Luthera (1483–1546), který volal po církevní reformě. Lev ho za to nechal exkomunikovat. Význam církevní reformace, během níž vznikly protestantské církve, naprosto nepochopil.

PIUS XII.

1876–1958

Přelepka: stále kontroverzní papež

Odkud pocházel: Řím, Itálie

Kdy byl papežem: 1939–1958

Papež Pius XII., rodným jménem Eugenio Pacelli, byl a stále je považován za kontroverzního papeže.

Zatímco jedni mu vyčítají, že nikdy veřejně neodsoudil nacismus a zvěrstva, kterých se Němci dopouštěli na Židech, jiní tvrdí, že svými činy jich zachránil stovky tisíc.

Jak to doopravdy bylo, bychom se mohli dozvědět v příštích letech, neboť současný papež František povolil loni zpřístupnění archivu Pia XII., ačkoli od jeho smrti ještě neuplynulo obvyklých 70 let. K prozkoumání jsou miliony dokumentů.

Smlouva s ďáblem

Eugenio Pacelli pocházel z italského šlechtického rodu, od mládí směřoval k dráze duchovního. Kardinálem se stal roku 1929, měl i velké zkušenosti v diplomacii. Papežem byl zvolen krátce před vypuknutím druhé světové války, kterou se zoufale snažil odvrátit.

Když už byla na spadnutí, snažil se zůstat formálně neutrální, neboť doufal, že tak ochrání katolíky v zemích Osy i na jimi porobených územích. To mu ovšem nebránilo například ve svěcení zbraní, které ve válce používala fašistická Itálie.

Pius totiž věřil, že podporou Mussoliniho zabrání šíření komunismu a zároveň že Duce udrží Hitlera na uzdě.

Nacismus neodsoudil, ale Židy zachraňoval

Židé, kteří zažili holocaust, se však domnívali, že Pius XII. měl jasně a otevřeně odsoudit nacismus. Pro trpící mohla být jeho slova zábleskem naděje.

Na druhou stranu, s posvěcením papeže ukrývali katoličtí kněží Židy v klášterech a kostelech, vydávali jim potvrzení o křtu, často i falešná, jen aby je ochránili, a získávali pro ně víza k vycestování z Evropy.

Dalo by se tedy říci, že pro záchranu Židů mohl Pius XII. udělat více, ale nelze mu vyčítat, že neudělal vůbec nic.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz