Drtivá většina Holanďanů používá peněženky, proto jim bankovky vydrží klidně i 10 let. Naopak Irové peněženky nemají, prachy nosí po kapsách, takže v Irsku vydrží papírová eura v oběhu nejkratší dobu.
Každá bankovka přitom musí ustát řadu 50 různých zatěžkávacích zkoušek decimování.
Peníze nerostou na stromech. Ve skutečnosti se rodí uprostřed polí obklopených stromy nedaleko jezera na bavorském venkově. Poblíž Mnichova leží papírna a tiskárna Louisenthal firmy Giesecke & Devrient. Ročně tu vyrobí na 160 miliard bankovek.
Tisknou oběživo pro asi 60 centrálních bank světa včetně eur pro německou Bundesbank. A když už je vyrobí, nechají je taky projít torturou, zatěžkávací zkouškou, kolik toho vydrží. Je to plánované decimování.
Testovat 50eurovou bankovku by ve všech jiných ohledech bylo docela drahé (v přepočtu 1 350 korun), ale tady se to přímo vyžaduje.
Tím spíš, že se hodí znát, co se vlastně stane, když peníze vyperete na 90 stupňů, zapálíte, vystavíte žáru, polijete kyselinou nebo necháte sežrat psem…
Decimace 50krát
Vyprat peníze se dá dvěma způsoby. Ten druhý je čistší. Už dvě hodiny víří v bubnu pračky bankovky spolu s prádlem a agresivním čisticím prostředkem v programu vyvářky na 90 stupňů.
Jde o vůbec nejtěžší z řady asi 50 zatěžkávacích zkoušek, kterými nové oběživo musí projít. Bankovky tohle peklo nesmí jenom vydržet pohromadě, musejí si ještě uchovat jistou kvalitu, aby dál mohly obíhat. Když pračka dopere, bankovky se pověsí na sušák.
Nevypadají schlíple, nejsou ani ztuhlé. Laboranti z firmy Giesecke & Devrient je přezkouší speciálním měřičem ochablosti a putují na další stanoviště. Projdou zkouškou žehličky, přijdou do styku s kyselinami, zásadami, benzinem i alkoholem.
Procházejí ultrafialovým zářením, několik hodin je stírají a odírají. Lisují se, „pečou“ v troubě simulující přihrádku auta zaparkovaného na slunci a taky se pod rameny přístroje tisíckrát zmačkají a zase rozloží, což odpovídá tomu, co je čeká ve světě.
Když 50eurovka projde všemi testy, laborantům v bílých pláštích zůstane bezmála „dokonalá“ věc – produkt technologie 21. století a nejvyšší stupeň vývoje. „Taková míra ochrany proti poškození i padělatelům tady ještě nikdy nebyla,“ říkají zástupci firmy.