Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skvosty historie: Nejkrásnější hrady a zámky na světě!

Dýchá z nich kus historie a svou majestátností v nás budí úžas. Hrady a zámky byly nejen centrem moci, ale i sídlem panovníka. Podívejte se se na ty nejkrásnější z nich…

Pražský hrad

Kde stojí: Česká republika

Počátek výstavby: 9. století

Pražský hrad se tyčí na skalnatém výběžku nad řekou Vltavou a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako největší doposud obývaný hrad na světě. První zmínky o něm se datují do roku 885, kdy zde kníže Bořivoj I. (852–888) založil kostel Panny Marie.

Podoba hradiště vznikla až za vlády jeho syna Spytihněva I. (875–915). Velké přestavby se hrad dočkal za krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který zdokonalil opevnění a královský palác přestavěl pro potřeby reprezentace a bydlení.

Součástí hradu je i katedrála sv. Víta, tradiční místo korunovací českých králů a často i místo jejich posledního odpočinku.

Alcázar v Seville

Kde stojí: Španělsko

Počátek výstavby: 712

Tento královský palác se nachází ve španělské autonomní oblasti Andalusie. Jedná se o původně maurskou pevnost, postavenou Almohady na místě, které obývali nejprve Římané a později Vizigóti. V roce 884 stavba přispěla k odražení vikinské invaze do města.

Palác je považován za jednu z nejvýznačnějších ukázek mudéjarské architektury na Pyrenejském poloostrově.

Hochosterwitz

Kde stojí: Rakousko

Počátek výstavby: 860

Tento rakouský hrad stojí na strmé dolomitové skále zhruba 20 km severovýchodně od Klagenfurtu. První písemná zmínka o něm pochází z roku 860, kdy král Ludvík II. Němec (805–876) daroval část zdejšího majetku salzburské arcidiecézi.

Následně se hrad dostal do držení rodu Sponheimů. V druhé polovině 15. století ho pak získal Fridrich III. Habsburský (1415–1493). I když v této době čelil hrad opakovaným tureckým útokům, díky své unikátní poloze nebyl nikdy dobyt.

Zajímavé jsou i přístupové cesty. Tu hlavní tvoří 14 úchvatných velkých bran. Druhá vede podél hradu a nazývá se Stezka bláznů. Z druhé strany ji lemují strmá skaliska.

Spišský hrad

Kde stojí: Slovensko

Počátek výstavby: 12. století

Spišský hrad je se svým půdorysem o rozloze 41 426 m2 nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a zároveň jedním z největších hradních komplexů v Evropě vůbec. Stojí pod horským průsmykem Branisko, kterým kdysi procházela prastará obchodní cesta.

První zmínky o místě se datují už do mladšího paleolitu. Jeho trvalejší osídlování ale nastalo až v průběhu 12. století, v souvislosti se začleněním Slovenska do Uherského království. Tehdy zde vznikl i románský hrad s mohutnou obytnou věží kruhového půdorysu.

Ve druhé polovině 15. století se pak majitelé hradu snažili přeměnit jeho horní část v reprezentativní šlechtické sídlo, o tři století později, konkrétně v roce 1780, hrad ale vyhořel a zůstal v troskách.

Corvin

Kde stojí: Rumunsko

Výstavba: 1440–1446, 1458–1480

Goticko-renesanční hrad stojí ve městě Hunedoara a patří mezi největší hrady v Evropě. První opevnění na jeho místě přitom vzniklo již v dobách Římanů (ti zde v roce 106 n. l. těžili železo).

Král Zikmund Lucemburský (1386–1437) v roce 1409 věnoval panství svému šlechtickému vazalovi Vojkovi Hunyadimu, jehož nemanželský syn János se později stal zakladatelem rodu Korvínů, ze kterého pocházel i uherský král Matyáš I. Korvín (1443–1490).

Impozantní stavba je charakteristická vysokými věžemi a pestrobarevnými střechami.

Dunrobin

Kde stojí: Skotsko

Výstavba: 14. století, 1835–1850

Hrad Dunrobin leží na severu Skotska. Vznikl sice jako raně středověká pevnost, svou dnešní podobu ale získal mezi lety 1835 a 1850 a výrazně se na ní podílel významný britský architekt sir Charles Barry (1795–1860), který třeba navrhl i Westminsterský palác.

Během 2. světové války hrad sloužil jako nemocnice pro námořnictvo a v letech 1965–1972 jako chlapecký internát. Dnes je část hradu uzavřena pro soukromé účely, část je přístupná veřejnosti (pro tu je tu zřízeno i muzeum). Dunrobin patří mezi nejdéle soustavně obývané hrady v Británii.

Chambord

Kde stojí: Francie

Výstavba: 1519–1547

Největší zámek na Loiře ve střední Francii vznikl na objednávku Františka I. Francouzského (1494–1547) a původně měl sloužit jako lovecký zámeček.

Jméno jeho stavitele není známo, ale ukazuje se, že na jeho podobu mohl mít vliv Leonardo da Vinci (1452–1519), který v té době působil na dvoře Františka I. jako architekt (zemřel ale krátce před započetím stavebních prací).

V zámku se nachází 440 místností, 80 schodišť, 365 komínů a 800 tesaných hlavic sloupů. Hlavní dominantou je schodiště ve tvaru dvojité šroubovice. Během druhé světové války byly na zámku uskladněny umělecké sbírky pařížského muzea Louvre.

Červená pevnost

Kde stojí: Indie

Výstavba: 1639–1648

Červené pevnosti stojí v Indii dvě, v Novém Dillí a v Agře. Ta v Dillí přitom svou přezdívku získala podle červeného pískovce, ze kterého byla postavena. Dříve pevnost sloužila jako sídlo sultána, dnes se na jejím místě nachází muzeum.

Nalezneme zde Perlovou mešitu, ale i soukromou a veřejnou audienční síň. Areál sloužil až do vyhlášení nezávislosti Indie v roce 1947 jako přepychové sídlo britské armády.

Každoročně, při příležitosti Dne nezávislosti Indie, odtud promlouvá ministerský předseda.

Versailles

Kde stojí: Francie

Počátek stavby: 1688

Versailles se řadí mezi skutečně nejkrásnější zámky na světě. Jeho základy nechal vybudovat francouzský král Ludvík XIII. (1601–1643), který rád jezdíval lovit do versaillských lesů.

Nynější podobu zámek získal ale až za Ludvíka XIV. (1638–1715), kdy se i stal symbolem absolutistické monarchie. Podle dochovaných údajů na stavbě pracovalo přes 36 000 dělníků a 6000 koní.

Úrazovost byla přitom tak veliká, že zde musela být zřízena nemocnice (kolem ní vyrostla později i celá vesnice). Zámek byl dokončen až v roce 1688. Jeho údržba stála ročně asi čtvrtinu vládních výdajů. Nalezneme v něm 2300 pokojů, 67 schodišť a 5210 kusů nábytku.

Neuschwanstein

Kde stojí: Německo

Počátek výstavby: 1869

Zámek patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější turistické cíle v Německu.

Jako své útočiště ho nechal postavit psychicky pomatený král Ludvík II. Bavorský (1845–1886), který se kvůli nemoci rád stranil lidí a zároveň ve stavbě realizoval své představy o středověku.

Zámek vyšel v té době na 6 milionů marek a pracovaly na něm tři stovky dělníků. Dohromady se na budovu spotřebovalo 465 tun salzburského mramoru, 1550 tun pískovce a téměř půl milionu cihel.

Nejproslulejší místností je trůnní sál, který byl zhotoven podle vzoru známé mešity Hagia Sofia v Istanbulu.

Alcazár patří mezi nejstarší stále užívaný královský palác v Evropě. Spišský hrad jako jeden z mála odolal hrad v roce 1241 tatarskému vpádu. Jeho opevnění pak bylo ještě více zesíleno. Zahradu u hradu Dunrobin navrhl v roce 1850 Charles Barry, nechal se přitom inspirovat zámkem ve Versailles. Jednotlivé paláce Červené pevnosti byly propojeny vodním kanálem Nahr-i-Behisht („Rajská řeka“), který během horkých dní plnil funkci jakéhosi osvěžovače vzduchu. Od zpřístupnění veřejnosti stihlo zámek navštívit už neuvěřitelných 60 milionů návštěvníků. Neuswanstein posloužil i jako inspirace Waltu Disneymu, když vymýšlel zámek pro Šípkovou Růženku.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz