Unikátní historické malby, sochy nebo třeba posmrtná busta krále Jindřicha VII. Tudora. Tyto a mnohé další cenné artefakty budou moci letos spatřit návštěvníci ve Westminsterském opatství v Londýně.
Vystaveny budou v prostorách středověkého chrámu, které nikdy dřív nebyly veřejnosti přístupné.
V „nových“ místnostech se má nacházet až 300 předmětů mapujících minulost Británie až tisíc let nazpět. Ne náhodou budou umístěny právě ve Westminsterském paláci. I jeho historie je totiž velmi pestrá.
„Monumentální stavba, ležící na severním břehu řeky Temže na místě původně nazývaném Thorney Island, byla už od 11. století oficiálním sídlem anglických panovníků,“ zmiňuje se spisovatelka Eva Velebná.
Zdi paláce obývají dokonce i sasští králové Knut I. Veliký nebo Eduard III. Vyznavač následováni Vilémem I. Dobyvatelem a normanskými panovníky.
Královskou rodinu vyžene až v roce 1529 rozsáhlý požár. Ten druhý, který vypukne o zhruba tři staletí později, ho zničí téměř celý.
Budovu zachvátí plameny
Sotva je požár uhašen, stanoví král Vilém IV. komisi na obnovu. Do soutěže se přihlásí 97 návrhů, z nichž je nakonec vybrán neogotický projekt anglického architekta Charlese Barryho.
Základní kámen je položen roku 1840, většina stavebních prací je pak dokončena do roku 1860. Těžkou zkouškou projde palácový komplex i během 2. světové války, kdy je bombardován německými vojsky. Naštěstí vydrží.
Oltářní malby i pohřební maska
Jedna z nejimpozantnějších turistických atrakcí, ale i historických památek teď veřejnosti otevře zbrusu „nové“ prostory.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout i Královninu jubilejní diamantovou galerii, v níž budou vystaveny unikátní, až tisíc let staré artefakty.
„Je to úžasný prostor a vůbec poprvé v historii opatství sem může vstoupit veřejnost,“ uvedla hlavní restaurátorka z opatství Vanessa Simeoniová. K vidění zde budou například dřevomalby, které byly dříve umístěny nad oltáři.
Nejstarší má pocházet z období kolem roku 1200. Zajímavostí je také posmrtná busta krále Jindřicha VII. Tudora, prvního panovníka roku Tudorovců.
(Foto: wikipedia.org, CLADglobal.com)