Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fenomén hikikomori aneb Proč Japonci přestali vycházet z domů?

Bojí se opustit bezpečí domova a celé roky se skrývají ve svých pokojích – řeč je o mladých Japoncích označovaných termínem hikikomori. V překladu to znamená „ten, který se odtrhnul.“

Podivné chování poprvé zachytil japonský psychiatr Tamaki Saito v 90. letech, když jeho ordinaci začalo navštěvovat čím dál více zoufalých rodičů. Situace byla vždy podobná, jejich dítě, častěji syn, přestalo vycházet z domu.

Ukončilo kontakt s přáteli, v pokoji si zatemnilo okna a postupně omezilo i řeč s rodiči.

Problém se postupně rozrostl do takového rozsahu, že dostal i vlastní označení – hikikomori. Tímto termínem jsou označováni lidé, kteří se stáhli ze společnosti do izolace trvající déle než šest měsíců.

Nejde o duševní nemoc, ale určitě o jev vymykající se definici normálního zdraví. Roky v izolaci navíc mohou vést ke skutečným psychickým problémům, jakými jsou například úzkostné stavy či deprese.

Čím déle navíc izolace trvá, tím obtížnější je se z problémů dostat. Podle psychologů je důležité, aby rodiče situaci nepodceňovali, a když jejich potomek začne jevit příznaky hikikomori, situaci řešili co nejrychleji.

Důvody izolace? Šikana i nešťastná láska

Začínající útěk před společností může vypadat jako obyčejná pubertální lenost – problém se totiž často vyskytuje u chlapců ve věku kolem 15 let. Válejí se doma, zanedbávají školu a ignorují rodiče.

Postupně však může „puberta“ přerůst v sociální strach až úplnou paralýzu, které vedou ke vzniku hikikomori.

Jako spouštěče pro vnik sociální izolace mohou fungovat běžné problémy. U mladších chlapců jsou to často špatné známky nebo šikana ve škole. V jakémkoli věku pak takto může zafungovat nešťastná láska, společenský tlak nebo vysoké nároky rodičů.

V Japonsku i v dalších asijských zemích je tlak na potomky ze strany rodičů velmi vysoký. Děti jsou vychovávány k tomu, že musejí být úspěšné. Slabost se nepřipouští. Chlapci také musejí být schopni uživit budoucí rodinu.

Navíc zde stále panuje velký respekt k rodině. Děti se proto bojí, že svým neúspěchem zostudí celý rod.

V úkrytu kvůli nezaměstnanosti

Důvodem sociálního vyloučení může být také neschopnost mladého člověka sehnat si práci. Dříve totiž platilo, že když člověk vystuduje dobrou školu, automaticky sežene dobrou práci a nemusí se o svou budoucnost bát.

Ale toto pravidlo v 90. letech, kdy bylo Japonsko v ekonomické recesi, přestalo platit. Dnes tak mnoho lidí žije v nejistotě, mají pouze krátkodobé pracovní smlouvy, nebo práci nemohou sehnat vůbec.

Jejich rodiče, kteří to na vlastní kůži nezažili, navíc nedokážou pochopit, že mladí lidé mají se sehnáním pracovního místa problém. Zejména synové jsou pak obviňováni z neschopnosti. I to může vyústit v hikikomori.

Řada rodičů se navíc za schovávajícího se syna stydí, a proto ho nechávají v úkrytu celé roky, než se mu odhodlají vyhledat odbornou pomoc. V takové situaci je pak už návrat do běžného života pro mladého člověka velmi náročný.

Počítač a televize – únik z reality

Podle studie z roku 2010 trpí v Japonsku sociálním vyloučením označovaným jako hikikomori kolem 700 000 lidí. Věkový průměr postižených je 32 let. Problém se však může týkat jak patnáctiletých, tak čím dál více i starších osob, ve věku kolem 40 let.

Symptomy společenské izolace se případ od případu liší. Charakteristické jsou výbuchy vzteku a agresivní chování. Někteří muži mohou být až dětinští, jiní trpí obsesemi, paranoiou a depresemi.

Pro všechny případy je také typická ztráta sebevědomí a pocit vlastního selhání. Lidé nejdříve kontakt s okolím omezí, postupně se od společnosti odstřihnou úplně. Dobrovolně se tak vyhnou vyloučení ze strany společnosti tím, že se od ní sami odloučí.

Člověk trpící hikikomori se uzavírá ve svém pokoji v domě. Přes den často spí se zatemněnými okny. Noci pak tráví sledováním televize, čtením nebo hraním počítačových her.

Firmy na „léčbu“ Japonců

Léčba člověka vyloučeného ze společnosti je velice složitá. Někteří experti hikikomori přirovnávají k alkoholismu. Člověk závislý na alkoholu totiž k „uzdravení“ potřebuje aktivní podporu okolí. To je stejné i u mladých Japonců izolovaných v temných pokojích.

Na cestě k vyřešení problému je podle psychologů nejdůležitější napravení vztahu s rodiči, popřípadě urovnání situace, která k propuknutí hikikomori vedla.

Poté může člověka navštěvovat psycholog přímo v jeho doupěti, nebo může postižený sám docházet na terapie. V poslední době zaznamenávají úspěch zejména skupinové terapie a podpůrné skupiny. Stejné metody mohou pomáhat i rodičům uzavřených dětí.

Podle psychologů by se rodiče neměli nikdy uchylovat k žádným drastickým řešením, jaké nabízejí některé japonské společnosti.

Poskytovatelé takových služeb vtrhnou do pokoje, ubohému člověku vynadají a násilím ho vytáhnou ven. Někdy je člověk proti své vůli donucen k bydlení na koleji nebo v jiném zařízení, kde se má naučit, jak naložit se životem. Ovšem výsledkem takového přístupu je často ještě větší izolace postiženého.

Rostou, nebo klesají?

Aby se předešlo podobným scénám, je nutné hledat skutečné řešení, a to jak na individuální, tak na celospolečenské úrovni. Podle sociologů by se totiž společnost měla o to, jak se v ní lidem žije, zajímat.

Rostoucí počet hikikomori naznačuje, že se v Japonsku lidem moc dobře nežije. Jenže problém není omezen pouze na tuto zemi, novodobé výzkumy ukazují, že s extrémní sociální izolací se můžeme setkat i v řadě jiných zemí. Příkladem je USA, Čína, Španělsko nebo Itálie.

I když je v Japonsku nejvýraznější, může se fenomén hikikomori vyskytnout v jakékoliv jiné takzvané rozvinuté zemi. Postižení lidé většinou pocházejí ze střední nebo vyšší třídy, rodina totiž musí být hmotně zajištěna, aby se mohla o schovaného syna postarat.

Společným rysem je také vysoké vzdělání rodin, ze kterých hikikomori pochází. Právě takoví rodiče totiž kladou na své děti nejvyšší požadavky.

Nejnovější výzkum na téma japonského fenoménu místní vláda provedla v roce 2016. Z výsledků vyplynulo, že se v zemi počty postižených postupně zmenšují. Do studie však byli zahrnuti pouze lidé ve věku 15–39 let. Problémem přitom trpí i řada starších osob.

Většina odborníků se tak domnívá, že počty naopak rostou. Neodvážnější odhady hovoří až o dvou milionech lidí.

Fenomén hikikomori pochází z Japonska známého vysokými nároky kladenými na každého člověka. (Foto: Francesco Jodice, wikipedia) Principem hikikomori je patologická osamělost a únik z reality... (Foto: Wikipedia)
Související články
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let.   Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla […]
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí […]
Sedíte, pijete kávu a držíte v ruce časopis (nebo mobil) s tímhle textem. A ani jste se nepodivili nad tím, jak je možné, že jste časopis/mobil ihned vnímali jako časopis/mobil, křeslo si nespletli se stoličkou a bezpečně rozpoznali svůj hrnek. Co na to říká mozek?   Identifikace objektů se nám zdá jako ta nejvíc samozřejmá věc pod […]
Pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí se konečně dočkají bezlepkového pečiva kvality konvenčního pečiva. Novou recepturu vyvinul tým výzkumníků společnosti Perník s.r.o., Mikrobiologického ústavu AV ČR, Výzkumného ústavu potravinářského Praha a firmy RADANAL s.r.o. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt v rámci Programu EPSILON.   Bezlepková bageta je výsledkem čtyřletého výzkumného […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V