Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Čingischán, král milenců: Po světě dnes chodí 16 milionů jeho potomků!

Před osmi staletími se jemu a jeho potomkům podařilo dobýt jednu polovinu tehdy známého světa, zatímco druhá polovina z něj měla hrůzu. Čingischán byl nejen největším válečníkem všech dob, ale také zřejmě nejvýkonnějším milencem.

Podle genetické studie z roku 2003 mezi námi dnes žije až šestnáct milionů jeho potomků.

Mongolská říše se v době své největší slávy ve 13. století rozpínala na ploše 33 milionů kilometrů čtverečních. Stačilo málo a pohltila by i české země. Kvůli nepříznivému počasí a terénu se ale tehdy mongolští nájezdníci z Evropy nakonec stáhli.

Mongolským armádám nedokázal nikdo vzdorovat. Čingischán a jeho potomci porazili ohromné muslimské říše, pastevecké kmeny z Uralu i evropské rytíře v těžké zbroji.

Z obyčejných mongolských pastevců udělal Čingischán během jediné generace nejobávanější armádu světa. Mongolská říše sahala od Číny až k hranicím českých zemí a byla druhou největší v lidských dějinách – hned po britském impériu.

Co zjistili vědci

Ruští historici z moskevské Akademie věd v roce 2003 analyzovali DNA v severním Mongolsku a zjistili, že dnes po celém světě chodí nejméně 16 milionů Čingischánových potomků mužského pohlaví.

Takový počet lidí, žijících na území bývalé Mongolské říše, v sobě totiž nosí stejný chromozom Y, který se dědí po mužské linii. Vznik linie je přitom datován právě do období Čingischánova válčení a rozpínání mongolské velmoci.

„Chromozom v sobě nosí šestnáct národností od pobřeží Tichého oceánu až po Kaspické moře. Jedná se o 8 % populace bývalé Mongolské říše, což je 0,5 % světové mužské populace,“ stojí v prohlášení ruských vědců.

10 000 žen v posteli

Aby to bylo ze statistického hlediska vůbec možné, musel by sám Čingischán zplodit nejméně tisícovku dětí. Vyloučeno to není, tento velký vládce a vojevůdce byl svým sexuálním apetitem vyhlášený.

Kromě mnoha manželek měl zhruba 600 konkubín a během celého života spal s více než 10 000 ženami. Jenom jeho nejstarší syn Džuči (1180–1227) měl podle dobových pramenů čtyřicet legitimních synů.

Muži z rodu Čingischána byli tvrdí dobyvatelé a nájezdníci – během plenění a znásilňování si brali všechny ženy, které se jim líbily.

Čingischán pojídá syrové koňské maso

Historici a genetici tvrdí, že si Čingischán ve všech zemích, které dobyl, vybíral ohromnou spoustu milenek, a to podle dvou klíčových hledisek: hledal významné (z mocných a bohatých rodin) a současně nejkrásnější dívky.

Na hromadné oslavě se jich pak před zraky svých mužů zmocnil. Tyto mongolské oslavy byly vůbec nechvalně proslulé – krvavé a drsné praktiky, které během nich probíhaly, popisují doboví kronikáři jen s velkým zděšením a hrůzou.

Čingischán podle nich při oslavách například údajně vykrajoval obrovské kusy masa z ještě živých koní – a pak je přede všemi syrové pojídal.

Drobné nosy, silná stehna

Milenky většinou pocházely z řad žen a dcer vysoce postavených mužů, často kmenových vůdců na územích, která mu podléhala. Zmocňoval se jich silou, často rovnou před očima jejich mužů. Čingischán měl vyhraněný vkus.

Preferoval drobné nosy, silná stehna, dlouhé hedvábné vlasy a rudé rty. Záleželo mu i na melodickém hlase dívek. Ty, které se mu líbily méně, předhodil svým mužům.

60 milionů mrtvých

Při výbojích Čingischána a jeho potomků zemřelo při bojích, masakrech a hladomorech podle odhadů až 60 milionů lidí. Populace Číny klesla během 50 let mongolské vlády o polovinu.

Říše, kterou po sobě Čingischán zanechal, měla propracovaný a pevně zavedený správní systém, byla vnitřně jednotná. I když později došlo k jejímu rozpadu, nástupnické státy ovládané potomky Čingischána přetrvaly několik staletí. Poslední z nich, Krymský chanát, zanikl až koncem 18. století.

Kde leží Čingischánův hrob?

Měl tedy opravdu Čingischán 10 000 milenek? Prochází se dnes po světě 16 milionů jeho potomků, což je zhruba počet obyvatel Česka a Slovenska dohromady?

Pro potvrzení této teorie chybí už jenom biologický rozbor ostatků samotného přenašeče DNA, tedy Čingischána. Místo jeho hrobu je ale dodnes neznámé.

Podle legendy zabili členové chánovy pohřební družiny kohokoli, kdo zkřížil jejich cestu, aby místo jeho posledního odpočinku nemohlo být nikdy vyzrazeno.

Zvyklosti Čingischánova rodu přikazovaly, aby byl zemřelý vládce pohřben tak, že jeho tělo nebude nikdy nalezeno. Všichni otroci, kteří pracovali na stavbě jeho hrobky, byli pobiti. Zabiti byli dokonce i vojáci, kteří pobíjeli otroky.

Další z legend praví, že po jeho smrti bylo odkloněno koryto řeky, aby byly ostatky velkého válečníka a vládce navždy pohřbeny v zapomnění – podobná legenda se vypráví i o hrobce hunského krále Attily.

Zemřel v sedle, nebo v posteli?

Smrt zastihla Čingischána ve zralém věku 65 let. Přesto dodnes nevíme, kdy a kde se tak stalo. Jistá je pouze skutečnost, že to nebylo v jeho rodné zemi. Méně jisté však už je, zda to bylo v sedle, nebo v posteli.

Jedna z verzí říká, že zemřel v dnešním Egyptě na následky válečných zranění.

Jiné teorie kladou místo Čingischánovy smrti do čínské říše Tangutů, kterou dobyl v roce 1227. Podle další z pověstí ale za jeho smrt mohla čínská princezna, kterou si vzal jako válečnou kořist.

Ta prý schovala ve své vagině malinké klíšťky a v intimní chvíli jimi chána smrtelně zranila.

Tuto verzi příběhu o Čingischánově smrti ale mnozí historikové zpochybňují – prý se jedná spíše o pomluvu, která měla ukázat, že zemřel v posteli, což je pro válečníka potupa. Nevíme dokonce ani to, jestli se jeho tělo dostalo zpět do vlasti.

Tajná kronika Mongolů, která byla sepsána na objednávku královského rodu krátce po Čingischánově smrti, se sice zmiňuje o přesném datu jeho smrti, o místě jeho pohřbu však mlčí.

Svědectví Marca Pola

Podle slavného cestovatele Marca Pola neznal žádný z Mongolů místo Čingischánova posledního odpočinku ani v době jeho návštěvy Mongolska, tedy asi 40 let po chánově smrti.

Tradice rodu ale napovídají, že by měl být pohřben nedaleko místa, kde spatřil světlo světa. V tomto případě bychom tedy měli hledat jeho hrobku v Chentejském ajmagu, okrese nedaleko současného hlavního města Ulánbátaru.

Součástí Chentejského pohoří je i jedna z nejposvátnějších mongolských hor Burkhan Chaldun. V její blízkosti leží místo zvané Ikh Chorig neboli Velké Tabu.

Tato oblast o rozloze okolo 240 km2, tedy zhruba poloviny velikosti Prahy, byla do velmi nedávné doby neprodyšně uzavřena – za překročení hranice hrozila cizincům dokonce i smrt. Archeologové zde mohli začít pátrat teprve na začátku 90. let minulého století.

Jsme blízko epochálnímu objevu?

Mongolská vláda a úřady ale nejsou pátrání vůbec nakloněny. Podle mongolské tradice totiž porušení dávné hrobky zničí ducha, který jí sloužil jako ochránce. V roce 1993 museli své pátrání ukončit japonští vědci, v roce 2002 zase expedice financovaná Američany.

Až v roce 2004 se díky spojeným silám japonských a mongolských archeologů podařilo v dříve zapovězené oblasti objevit zbytky stavby, o níž se soudí, že mohla být Čingischánovým letním palácem. Od té doby mají vědci pocit, že jsou velmi blízko epochálnímu objevu.

V roce 2007 pak genetická analýza ukázala, že za přímé potomky Čingischána se dnes může považovat až 35 % mongolské populace. Čingischán měl vyhraněný vkus žen. Údajně jich měl tisíce. Mongolské kroniky se o místě jeho posledního odpočinku nezmiňují.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Záhady a napětí
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
21stoleti.cz
Mohou Uran s Neptunem ukrývat obří vodní oceány?
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magne
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
historyplus.cz
Ruská Pompadourka klela, páchla a prskala
Poprvé slaví narozeniny jako car. Petr III. přikáže při té příležitosti své ženě: „Předáte Řád svaté Kateřiny Jelizavetě Voroncovové.“ Dvořané na sebe s pohoršením pohlédnou. Kdo to kdy slyšel, aby vyznamenání určené carevnám a ženám následníků trůnu dostala nějaká panovníkova milenka?! „Car chce svou ženu zapudit a oženit se s Voroncovovou,“ shodnou se svědci scény. Petr
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
epochaplus.cz
Život ve stavu beztíže: Každodenní boje astronautů na ISS
Život na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) je plný fyzických a psychických výzev. Jak astronauti zvládají slabou gravitaci, přísnou hygienu a náročnou denní rutinu? Přečtěte si o realitě, kde i obyčejné čištění zubů je dobrodružstvím a káva může pocházet ze záchodu. Co způsobuje slabá gravitace? Chtěli jsme ukázat, že pomocí lékařů ze Země dokážeme sami použít
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
nasehvezdy.cz
Štáfek čelí těžké zkoušce: Jeho dcera bojuje s vážnou nemocí
Herec Jakub Štáfek (34), známý ze seriálů Ulice a Specialisté, sice působí na první pohled jako „floutek“, ve skutečnosti je ale milující manžel a tatínek dvou malých dcer. Až nyní přiznal, že mla
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Baví se v domě spolu duchové?
skutecnepribehy.cz
Baví se v domě spolu duchové?
Domnívali jsme se, že je ten zchátralý dům zcela opuštěný. Pak jsme z něj ale opakovaně slyšeli hlasy. Nikoho jsme ale neviděli. Celkem často jezdím na svou chatu u lesa na kraji obce. Protože ráda chodím s přítelem na procházky, většinou společně zamíříme právě do blízkého lesa. Naše cesta obvykle vede kolem opuštěného starého domu. Jednou se ale stalo něco, co v nás
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
iluxus.cz
Franck Muller Vanguard Tower: Hodinářská preciznost vtisknutá dubajskému panoramatu
Po ohromujícím úspěchu a vyprodání luxusního projektu Franck Muller Aeternitas Tower spojili síly švýcarský hodinářský dům Franck Muller a developerská společnost London Gate z Dubaje znovu. Výsledkem
Moje neteř se nikdy nevzdává!
nejsemsama.cz
Moje neteř se nikdy nevzdává!
Někteří lidé to v životě nemají snadné a prožijí si těžké chvíle. Ani ty je ale nezlomí. Pro moji neteř Kamilu si osud přichystal těžké zkoušky. Byla to krásná a zdravá mladá žena, ale jednoho dne se stala obětí autonehody, na které nenesla vinu. S těžkými zraněními přežila, odnesly to ale její nohy. Po několika
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o případu Zodiac: Je stále naživu?
Patří k nejslavnějším vrahům všech dob. Veřejnost šokoval nejen svými brutálními činy, ale také tím, že prostřednictvím dopisů komunikoval s novináři i policisty a sebevědomě se jim vysmíval. Nikdy ne
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz