Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Podceňovaná chřipka: Proč na ni lidé pořád umírají?

Chřipku řada lidí považuje za banální onemocnění, jen o trochu horší nachlazení či angínu. Přitom během chřipkové epidemie, která zasáhne každý rok celé Česko, onemocní 850 000 až 1 200 000 lidí.

Až 2 000 z nich pak na chřipku nebo její komplikace zemře. V čem je tak zákeřná a jak se jí bránit?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se vyskytuje ve všech zemích světa. Ročně mu podlehne 250 až 500 tisíc lidí. V České republice je vrcholem výskytu této zákeřné choroby období od ledna do března, ročně postihne 10 až 20 % obyvatel.

Zatímco zdravý člověk je po přeléčení do jednoho až dvou týdnů fit, oslabení jedinci, tj.

chronicky nemocní lidé, osoby starší 65 let a velmi malé děti, se mohou s chorobou potýkat déle a ohrožuje je na životě možnými komplikacemi v podobě zápalu plic, zánětu průdušek, nosních dutin či středního ucha.

3 zákeřné viry

Latinské označení pro chřipku je influenza, což označovalo víru v nepříznivé astrologické vlivy coby příčinu nemoci.

Dnes víme, že existují tři základní chřipkové viry – A, B a C. Nejméně nebezpečný je typ C, který vyvolává jen ojedinělá onemocnění u malých dětí. Průběh nemoci je mírný, má charakter nemoci z nachlazení.

Typ B vyvolává chřipku pouze u lidí, může způsobit i lokální epidemie, mívá sezonní charakter. Chřipka vlastně probíhá ve dvou vlnách, jindy na severní a jindy na jižní polokouli.

Nebezpečné mutace

Virus typu A je nejzákeřnější. Vedle člověka napadá i zvířata, například ptáky a prasata. Velice rád mutuje, a to většinou formou tzv.

antigenního shiftu, kdy dojde k výměně antigenů (to jsou molekuly na povrchu virů, které vyvolávají odpověď imunitního systému napadeného jedince) mezi lidskými a zvířecími viry.

Zhruba jednou za 10 let tak vznikne zcela nový typ viru, který vyvolává rozsáhlé pandemie. V minulém století byly těmi nejhoršími:

španělská chřipka (1918), při které zemřelo až 100 milionů lidí, dále asijská chřipka (1957) s 1,5 milionu mrtvých a hongkongská chřipka (1968), která zabila milion lidí.

Smrtící pandemie

V tomto století vyvolala paniku zejména ptačí chřipka, jež řádila v letech 1997 a 2004 v Asii, a pak prasečí chřipka, která v roce 2009 postihla Mexiko. Přesto lze konstatovat, že od roku 1969 nebyly naštěstí žádné velké smrtící pandemie zaznamenány.

Bohužel se očekává, že dříve či později vznikne stejně ničivý virus chřipky, jako byl ten, který způsobil španělskou chřipku. Pokud v blízké budoucnosti udeří, mohl by zabít 50 až 80 milionů lidí. Zatím je nejnebezpečnější klasická chřipka.

Jak se chřipka šíří?

Chřipka se přenáší nejčastěji vzduchem ve formě kapének, které pocházejí z dechu, kašle nebo kýchání infikované osoby. Viry však mohou ulpět i na předmětech, kterých se nemocný dotknul.

Pokud na ně sáhneme a kontaminovanýma rukama se pak dotkneme obličeje, můžeme se nakazit i tak.

Proto je tak důležité, zejména v období chřipkových epidemií, dodržovat základní hygienická pravidla, především si často mýt ruce teplou vodou a mýdlem, a při kašli si zakrýt nos a ústa.

Příznaky chřipky

Inkubační doba chřipky je 1 až 3 dny. Nemoc začíná náhle, z plného zdraví, horečkou nad 39 °C, bolestí hlavy, bolestmi svalů a kloubů, přecitlivělostí pokožky a malátností. Později se přidá i suchý kašel, rýma při chřipce většinou nebývá.

Nakažlivý je člověk od konce inkubační doby po 3. až 5. den průběhu choroby, děti 7 až 10 dní. Chřipka trvá obvykle 2 až 7 dní.

Ovšem u dětí a starších osob může způsobit komplikace v podobě zápalu plic, postižení srdečního svalu a nervů či zánětu středního ucha u dětí. U chronicky nemocných pak může chřipka zkomplikovat již probíhající onemocnění, například astma. Tyto komplikace jsou nejčastější příčinou úmrtí „na chřipku“.

Jak nemoc léčit?

Ve většině případů je léčba chřipky pouze symptomatická, to znamená, že se pacientům ulevuje od nepříznivých projevů chřipky a čeká se, až si s ní poradí imunitní systém. Podávají se léky na tlumení horečky, tzv. antipyretika, a léčiva, která zmírňují kašel.

Doporučuje se i vodoléčba ve formě Priessnitzových zábalů na krk. Hlavní je také klid na lůžku, dostatek tekutin a vitaminů. Pomáhají také flavonoidy, obsažené například v lesním ovoci a citrusech.

V závažných případech se na chřipku používají dva druhy antivirotik, ty mají ovšem řadu nežádoucích vedlejších účinků.

Prevence je základ

Nejlepší je ovšem chřipkou vůbec neonemocnět. Jak toho dosáhnout? Lékaři doporučují otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, saunování a dostatek vitaminů.

Důležité je také vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a dodržovat základní hygienická pravidla, zejména si pravidelně mýt ruce teplou vodou. Někdy však, přes veškerou naši snahu, organismus náporu virů neodolá a chřipce podlehne.

V takovém případě je nejlepší ji opravdu vyležet v posteli a nesnažit se ji přechodit, protože komplikace chřipky jsou ještě nebezpečnější než nemoc sama.

Očkování zbavené mýtů

Zejména rizikovým skupinám, tj. pracovníkům ve zdravotnictví, chronicky nemocným a osobám starším 65 let, se doporučuje očkování proti chřipce. Zvážit by jej měly i ženy, které plánují otěhotnět během chřipkové sezony, kuřáci a obézní osoby.

Vhodné je i pro děti v kolektivech. Doporučováno je i zaměstnavatelům – je pro ně výhodné nejen ze zdravotního, ale i ekonomického hlediska. Nejvhodnější doba pro očkování je před začátkem chřipkové epidemie, tedy od konce září. Proti chřipce ochrání po 2 týdnech od okamžiku očkování.

Nemoc, která opravdu zabíjí!

Chřipka je závažné onemocnění, které organismus člověka nesmírně vyčerpá. U zdravých jedinců se může zkomplikovat, u těch oslabených i zabíjet. Není proto radno ji podceňovat.

Důležitou roli sehrává prevence, rizikové skupiny by měly zvážit i očkování jako jednu z jejích forem. Když už člověk onemocní, není radno chřipku přechodit. Lepší je ji vyležet a vyléčit než se pak potýkat s jejími následky, které mohou být i doživotní.

Chřipkových virů je více. Nejnebezpečnější chřipka byla španělská chřipka, na kterou zemřely desítky miliony lidí. Jednou z možností prevence je očkování.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V