Podle celosvětového průzkumu má psoriáza neboli lupénka negativní dopad na život pacientů. V mnoha případech ovlivňuje jejich psychiku a často i vztahy.
V ČR trpí diskriminací nebo ponižováním až 91 % pacientů, celosvětově 84 %, s diagnózou tohoto onemocnění.
Málokdo však ví, že lupénka není nakažlivé onemocnění.
Alespoň o tom svědčí výsledky průzkumu, který se uskutečnil na vzorku 18 400 nemocných lupénkou z 31 zemí světa, včetně 103 pacientů z ČR. Téměř polovina nemocných například musí čelit dotazům, zda jsou nakažliví.
Přibližně 17 % lidí s lupénkou se setkalo s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupu v obchodě.
Deficit lásky
Průzkum také odhalil, že lupénka ničí vztahy. S negativním ovlivněním vztahu má zkušenost 43 % pacientů ve světě, u nás 40 %. Až třetina nemocných žije v přesvědčení, že nejsou vhodnými partnery či partnerkami.
Polovina (v ČR 39 %) se vyhýbá sexu a intimním vztahům a 40 % pacientů nesnese pomyšlení, že někdo uvidí jejich pokožku.
Karierní brzda
Celých 54 % (v ČR pak 59%) uvedlo, že je psoriáza omezuje i v pracovním životě. Z toho 38 % (v ČR 44 %) není schopno kvůli svědění pracovat naplno.
Ztráty zaměstnání se obává 18 % respondentů (v ČR 21 %) a 23 % dotázaných (v ČR 28 %) bylo vystaveno zlomyslným posměškům od svých kolegů.
Celkově byl dopad lupénky na kvalitu života výraznější u nemocných s těžkou formou této nemoci. Více než tři čtvrtiny všech pacientů (77 %) považují psoriázu za problém.
Dočkáme se pomoci?
Pětina zúčastněných pacientů uvedla, že v době průzkumu nebyli v souvislosti s psoriázou v péči lékaře.
Důvodem byla nespokojenost s předchozí léčbou, nebo obavy z nežádoucích účinků terapie, což platí zejména u nemocných, kterým byla diagnostikována také psoriatická artritida.
Obecně považuje za největší problém léčby polovina respondentů časovou náročnost a třetina neúčinnost.
Celkem 40 % pacientů potvrdilo, že užívají léky na předpis, část nemocných využívala také fototerapii (UV a IR záření = terapie světlem). Ale až 72 % pacientů je nespokojených s léčbou!
Značná část dotazovaných potvrdila, že využívají i metody, které označují jako alternativní, tedy byliny, akupunkturu, koupele či speciální diety.