Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vynálezy Nikola Tesly: Jak změnily svět?

Nikola Tesla byl po většinu svého života zatracovaným a nepochopeným vědcem. Mnoho z dlouhé řady jeho objevů bylo připsáno jiným vynálezcům. Co vše přinesl světu muž, přezdívaný „Pán blesku“?

Symbolický blesk při narození

Už jako novorozeně provázely Nikola Teslu hromy a blesky. Chvíli po půlnoci se dne 10. července 1826 nad vesnicí Smiljan v Chorvatsku rozzářila nebesa a rozpoutala se silná bouřka.

A i když měla porodní bába za to, že se jedná o špatné znamení, narodil se geniální člověk, pro kterého se elektřina stala smyslem života. Svůj zájem o vědu získal zřejmě po své srbské matce, která si velmi často sama vylepšovala kuchyňské nástroje.

Od kněze na vědeckou dráhu

Původně se měl stát Tesla, stejně jako jeho otec, pravoslavným knězem. Zasáhl ale osud a malý Nikola onemocněl. Během devíti měsíců strávených na lůžku se rozhodl pro vědu na úkor kněžství.

Po absolvování gymnázia v Karlovci odjel studovat fyziku a matematiku na polytechniku do Štýrského Hradce, kde se poprvé setkal s Gramovým dynamem. Jeho otec ho poté přesvědčil, ke studiu na Karlově univerzitě v Praze.

Otec ale velmi záhy zemřel a Nikola školy zanechal. Přesto později získal 15 čestných doktorátů.

Spolupráce s Edisonem

V roce 1880 se přestěhoval do Budapešti, kde nastoupil do telegrafní společnosti. Zde se začal intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, přičemž objevil princip střídavého proudu.

O čtyři roky později odcestoval do Spojených států amerických a nastoupil k Thomasi Alvovi Edisonovi (1847–1931), v té době již uznávanému vynálezci. Ten Teslu najal, aby zefektivnil jeho nevýkonné motory, za což mu sliboval velmi tučnou odměnu.

Edison ale i po dokončení úkolu odmítl svoji část dohody splnit. Tesla proto podal výpověď a odešel k jeho konkurentovi Georgi Westinghouseovi (1846–1914).

Nedokončený výzkum rentgenového záření

Je všeobecně známo, že rentgenové paprsky jako takové pojmenoval v roce 1895 Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923). Zásluhu na tomto objevu měl ale také Tesla.

Již v roce 1887 zkoumal rentgenové záření pomocí vysokého napětí, vakuových trubic vlastní konstrukce a Crookesových trubic. Z jeho zápisků vyplývá, že vymyslel a vyrobil trubici s jedinou elektrodou, zatímco ostatní trubice měly dvě elektrody.

V roce 1892 pak provedl několik podobných experimentů a označil celý jev jako zářivou energii. Než ale mohl svůj objev dokončit a využít, vyhořela celá jeho laboratoř i s výsledky výzkumů.

Vylepšení motoru

Už v roce 1888 učinil pokus o vytvoření točivé magnetické pole, jestliže jsou dvě cívky postavené do pravého úhlu a jsou napájeny střídavým proudem. Toto zkoumání mu umožnilo vynaleznout střídavý indukční motor, nazývaný také jako asynchronní.

Na rozdíl od předchozích motorů nepotřeboval ke své činnosti komutátor a stal se tak levnější, účinnější variantou motoru, zaručující vyšší životnost.

Podle některých výpovědí sestrojil asynchronní motor na základě vizí, ve kterých viděl přesné technické nákresy.

Rádiové prvenství

Málo se ví, že Tesla stál za objevy mnoha vynálezů, které byly přiřknuty jiným badatelům. Mezi nimi byla i technologie rádiového přenosu, kterému se začal věnovat už v roce 1891, přičemž už o dva roky později veřejně předvedl první radiokomunikační přístroj.

Na vině bylo zřejmě to, že Tesla naprosto postrádal obchodní talent a některé objevy si nenechal patentovat. Za vynález rádia tak dostal Nobelovu cenu Guglielmo Marconi (1874–1937).

Spor o prvenství mezi těmito vynálezci vyřešil soud až v roce 1943, pár měsíců po Teslově smrti, přičemž prvenství bylo uznáno Teslovi.

Boje o proud

V této době čelil Tesla také naschválům ze strany Edisona. V tzv. válce proudů se divoce diskutovalo o vhodnosti stejnosměrného nebo střídavého elektrického proud v rozvodné síti.

Edison chtěl pro své vítězství udělat cokoli, a proto vynaložil mnoho prostředku proto, aby Teslův koncept shodil. Za účasti médií Edison zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.

Ani to nepomohlo, jelikož Tesla spolu s Westinghousem vyhrál zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavým proudem o síle 12 000 koňských sil.

Ideální svět nekonečné energie

Po výstavě začalo Teslovo šťastné období. Trvalo několik let. V roce 1899 se přestěhoval do městečka Colorado Springs, kde si vybudoval laboratoř, v níž se zabýval bezdrátovým přenosem elektrické energie.

Při experimentech dokonce vytvořil umělý blesk, při kterém létaly jiskry až do vzdálenosti několika mil. Podle dobových svědectví slyšeli lidé hromy až do vzdálenosti 25 km.

Elektřina zdarma? Nikdy!

O rok později získal od mecenáše J. P. Morgana (1837–1913) potřebné finance a pustil se do výstavby Wardenclyffské věže, která by umožňovala bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti.

Po několika letech ale Morgan stále neviděl návratnost svých investic a přestal Teslu podporovat. Navíc nikdo nestál o to, aby byla elektřina dostupná všem lidem zdarma, tak jak Tesla zamýšlel. Věž byla v roce 1917 zbořena a projekt zrušen.

Měl prsty v Tunguzské katastrofě?

Mnoho lidí se domnívá, že měl prsty v explozi, která roku 1908 zpustošila velký kus Sibiře.

S touto teorií přišel poprvé v roce 1994 historik Oliver Nichelson. Nichelson vychází z Teslových pokusů o přenos energie na dálku a také z dobové výpovědi Tesly, že disponuje technologií, která dokáže na dálku zničit jakékoliv místo na Zemi.

Existuje ale ještě jedna teorie spojená s Tunguzskou katastrofou. Podle ní dopadl na Sibiř meteorit. O tom, zda měl Tesla cokoli společného s Tunguzskou katastrofou, se proto můžeme pouze dohadovat.

Mohl změnit válku?

Po první světové válce se stáhl do ústraní a začal se věnovat futuristickým projektům, například tzv. paprskům smrti, které později během druhé světové války nabídl Velké Británii, Rusku nebo Spojeným státům americkým.

Tyto paprsky měly být schopny sestřelovat nepřátelská letadla na obrovské vzdálenosti. Zápisky a poznámky ale po Teslově smrti zabavila FBI a k veřejnosti se nikdy nedostaly.

Vizionář Tesla

Tesla, snad i díky svým vizím, dokázal velmi přesně popsat technologii, kterou používáme dnes. Řeč je o mobilních telefonech, bezdrátovém datovém přenosu nebo nástupu umělé inteligence.

„Každý z vysílačů bude ideálně umístěn blízko nějakého důležitého centra civilizace a všechny novinky budou bleskově odeslány na všechna místa glóbu.

Levné a jednoduché zařízení bude možné nosit v kapse.“ Dá se říci, že Tesla popsal velmi detailně dnešní „chytrý telefon“.

Jeho lodičku považovali za magii

Tesla také věřil, že jednoho dne budou stroje obdařeny svou vlastní myslí. O robotech řekl: „Ve dvacátém prvním století převezme robot místo, které ve starověkých civilizacích zastávala otrocká práce.

Není důvod, proč by se většina z toho nemohla stát za méně než století, osvobodíc lidstvo, aby se mohlo věnovat vyšším cílům.“ Sám v roce 1898 vyrobil dálkově ovládanou lodičku, kterou nazval teleautomaton. Šokovaní diváci na Madison Square Garden považovali pohybující se loďku za šarlatánství či magii.  Tesla přitom pouze využíval rádiové vlny pomocí vysílačky.

Létající stroj bez křídel?

Tento génius se zajímal také letectví a antigravitaci. Ještě před 2. světovou válkou si v roce 1928 nechal patentovat létající stroj, který měl fungovat bez křídel a vrtulí, pouze s pomocí elektrického pohonu. Na základě těchto výzkumů pak přišel z tzv.

dynamickou teorií gravitace, která byla v přímém rozporu s teoriemi Alberta Einsteina (1879–1955). Předpověděl také to, že jednoho dne bude cesta z Evropy do Spojených států trvat jen pár hodin.

Smutný konec génia

I když byl Tesla skutečný génius a vymyslel vynálezy, bez kterých bychom se dnes neobešli, za svého života se mu uznání nedostalo. Bydlel pouze po hotelích a přestal být považován za seriózního inženýra. V očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem.

Tento velikán tak zemřel v roce 1943 zcela osamocený a chudý v hotelovém pokoji v New Yorku.

Kvůli otci zanechal školy. Tesla nestačil svůj výzkum s radioaktivitou dokončit. Marconi vynalezl rádio až dva roky po Teslovy. Umělé blesky létaly do velké vzdálenosti. Tesla si nechal patentovat i stroj bez křídel a vrtulí.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
epochaplus.cz
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi