Gigantické zástupy mužů ve vojenských uniformách mašírují přes centrum Berlína. Všude kolem vlají rudé prapory s obludným hákovým křížem. Jakmile průvod dorazí k Braniborské bráně, přihlížející davy jej pozdraví jednohlasným zvoláním:
„Heil Hitler!“ Je rok 1933 a nacisté na tomto památném místě oslavují nástup Hitlera k moci. Impozantní stavba má pro Němce zkrátka mimořádně symbolický význam.
Ukradne jim sochu!
Stavba je vybudována roce 1734 a původně má plnit funkci celní brány v městském opevnění.
Svoji současnou podobu, nápadně připomínající athénskou Akropoli, nicméně získá až o přibližně 55 let později za vlády pruského krále Fridricha Viléma II. Ten nechá na její vrchol umístit sousoší s řeckou bohyní míru Eiréné, která vjíždí do metropole na čtyřmi koni taženém voze.
Roku 1806 je Berlín obsazen vojsky francouzského císaře Napoleona I. Braniborská brána uchvátí geniálního vojevůdce natolik, že ji jako historicky první mocnář využije k triumfálnímu průjezdu městem a odveze si do Paříže sochu bohyně Eiréné, což pro Němce znamená nesmírnou potupu!
Průchod skrz bránu byl totiž od konce 18. století vyhrazen pouze pruským panovníkům. Po skončení napoleonských válek je socha na špici stavby navrácena, tentokrát má ovšem představovat Viktorii – antickou bohyni vítězství.
Přečká válečné běsnění
Ztělesněním německých vojenských a politických úspěchů brána zůstává i v moderní době. 30. ledna roku 1933 přes ni napochoduje do centra hlavního města obří průvod nacistické NSDAP, jež tímto krokem demonstruje své převzetí vlády nad celou říší.
Během dobývání metropole v závěru druhé světové války je Braniborská brána těžce poškozena, jedná se však o jednu z mála staveb v této části Berlína, která válečné běsnění přečká. Výraznou roli pak brána hraje také za studené války.
V době rozdělení hlavního města se stavba nachází v hraničním pásu a je tudíž veřejnosti nepřístupná. Americký prezident John F. Kennedy (1917–1963) u ní v roce 1963 pronese svoji legendární větu:
„Jsem Berlíňan!“ V 80. letech se zase znovuotevření brány stane symbolem pádu železné opony.
(Foto: wikipedia.org, pinterest.com)