Davy na náměstí nadšeně tleskají. Je 8. května roku 1965 a radní města Brest v současném západním Bělorusku, poblíž hranice s Polskem, přebírají od státu čestné ocenění „pevnost-hrdina“.
Jen málokterá stavba si daný titul zaslouží více než právě tamní rozlehlý komplex pevnostních objektů, který se za druhé světové války stal symbolem vzdoru vůči nacistickým okupantům.
Jeho historie, vyplněná nesmiřitelnými střety je nicméně ještě mnohem bohatší.
Je ruským štítem
Poprvé je pevnost dobyta Němci za první světové války v srpnu roku 1915. V jejích útrobách je o 3 roky později podepsán známý Brestlitevský mír neboli smlouva, potvrzující vítězství Německa, Rakouska-Uherska a Itálie na východní frontě.
Bolševické Rusko se touto dohodou vzdává velké části svých západních území. Sověti se sice následně pokusí strategickou oblast dobýt zpět, v roce 1921 se ale Brest přesto v důsledku výsledků sovětsko-polské války přesune do rukou Poláků.
Během druhé světové války pak pevnost padne do rukou nejprve nacistům, poté opět Sovětům.
Umírají, ale nevzdají se!
„Majore Gavrilove, máte 90 minut na bezpodmínečnou kapitulaci,“ vřeští hlas z tlampačů na dvou propagandistických vozech. 22. června roku 1941 je zákeřným útokem na pevnost v Brestu zahájeno napadení SSSR nacisty!
Hitler očekává, že tvrz bude okamžitě a bez námahy dobyta. Zvlášť, když se Wehrmachtu podaří hned první den zničit zdejší vodojem a připravit tak obránce o jediný zdroj pitné vody a elektřiny.
Jenže proti asi dvojnásobné přesile útočníků se neohroženě postaví 9000 Sovětů pod velením Pyotra Gavrilova a brání se na troskách polorozbořené stavby zuby nehty.
Němci musí nakonec nasadit i tanky a letectvo a při 7denním obléhání Brestu ztratí 428 mužů, tedy více než za celé předchozí tažení do Francie! Ještě měsíc po obsazení objektu se v budově nacházejí zarputile bojující jedinci.
Všichni obranáři jsou sice posléze zabiti nebo odvlečeni do koncentračních táborů, jejich příběh však výrazně inspiruje všechny protifašistické bojovníky.
(Foto: wikipedia.org, shutterstock.com)