Na Královéhradecku nalezli archeologové cenný poklad. Objevené bronzové předměty pravděpodobně pocházejí z halštatského období, tedy doby, kdy se ve střední Evropě začali vyskytovat první Keltové, díky nimž se začalo zpracovávat železo.
Poklad obsahuje soubor více než dvaceti předmětů menší velikosti – různé bronzové sekyrky, zlomek čepele meče či svitky drátu. Součástí nálezu bylo i kování z bronzu, jež by mohlo patřit k pravěkému vozu.
Vozy byly v období halštatské kultury spojovány se společenskou elitou. V Královéhradeckém kraji jde o velmi neobvyklý nález.
„Ten, komu předměty patřily, musel přicházet do kontaktu s prostředím vyšších společenských kruhů,“ říká vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslav Novák.
Poklad byl nalezen již v lednu na Novobydžovsku, kdy zde spolupracovník muzea prováděl detektorový průzkum.
Podle předběžného odhadu badatelů je poklad datován do období 8. až 7. století př. n. l., což je někdy na sklonku pozdní doby bronzové a počátku starší doby železné, jinak také nazývané halštatské.
Proč byly předměty v zemi?
Do země byly předměty uloženy najednou a zřejmě v nějaké organické schránce, která se však nedochovala. „Byl to náhodný nález, který je v rámci regionu velmi významný. V Královéhradeckém kraji jde o dosud nejmladší bronzový depot,“ říká Novák.
Pozůstatky halštatských vozů se řadí mezi nejznámějšími středoevropské nálezy z tzv. knížecích hrobů.
Těla knížat, ale i významných obchodníku nebo válečníků byla totiž často ukládána do velkých pohřebních komor pod mohylou na dřevěné konstrukci čtyřkolového vozu, jenž měl zesnulého vézt na jeho poslední cestě.
Vozy ze dřeva však podléhají zubu času a jediné, co po nich zůstane, jsou kovová kování. Mimo to byly hroby knížat vždy velmi bohatě vybaveny, zpravidla zahrnovaly několik keramických nádob, výzbroj, šperky, nápoje i potraviny.
Stopy po rituálu, nebo úschovna?
Majitelem předmětů mohl podle jedné teorie být řemeslník, který se je snažil uschovat. Věci byly poškozené, a tak je velmi pravděpodobné, že měly sloužit k dalšímu zpracování. Není však vyloučeno, že se v podzemí ocitly při nějakém náboženském rituálu. Další informace přinese až podrobnější bádání.