Jaké jsou správné postupy při odběrech krve? Na co si dát pozor? Jaké látky, i běžně používané, mohou ovlivnit výsledky krevních testů? Co vše se dá z krve následně odhalit?
Při samotném běžném ranním odběru krve se pacientům doporučuje chodit nalačno. Může však před odběrem škodit i pití, nebo se naopak doporučuje? Je mnoho pravidel, která se musejí dodržovat, aby testy z krve dopadly, pokud možno, co nejpřesněji. A co na to krvinky?
První na ráně
S vyšetřením krve jde ruku v ruce i kontrola moči, obojí patří k tzv. standardním lékařským testům, ale málokdo ví, že tyto „banální“ zkoušky dokážou odhalit i ty nejzávažnější choroby.
Proto je třeba, aby lidé dbali na osvětu a na pravidla, která je nutno dodržovat. Stačí totiž málo a dané testy mohou být nenávratně ovlivněny, a nepodají tak lékařům patřičné informace. Jak se tedy na odběry správně připravit?
Jsou preventivní prohlídky důležité?
Každý dospělý člověk má jednou za dva roky nárok na preventivní vyšetření u praktického lékaře. V ordinaci se při testech zaměří na hladinu glukózy a cholesterolu, což napomáhá ke včasnému odhalení nemoci, jako je cukrovka či sklon k ateroskleróze.
Krevní obraz se povětšinou zjišťuje při podezření na zánětlivé onemocnění či při nedostatku železa.
Při vyšetření krevního obrazu se hodnotí stav červených krvinek, bílých krvinek a počet krevních destiček. „Dále se vyšetřují biochemické parametry v krevním séru, které zahrnují hladinu cukru v krvi a základní vyšetření krevních tuků.
Někdy se přidává vyšetření štítné žlázy, stavu ledvin, jater či obsah minerálů v krvi a další parametry,“ vysvětluje profesor Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK. Poučení pacientů o správnosti chování před odběry je podle něj klíčové pro jejich správnost.
Co znamená nalačno?
Většina lidí se domnívá, že nalačno znamená bez snídaně. Není tomu tak. Pacient by ve skutečnosti neměl přijímat potravu již zhruba 10 až 12 hodin před samotným odběrem. Co se naopak smí, ba přímo doporučuje, je pití.
Před vyšetřením by měl člověk vypít až tři decilitry vody nebo neslazeného čaje. To má jednoduché opodstatnění. Pokud pacient nepije, stoupne v krvi hladina bílkovin a tuků, na které se bílkoviny vážou, ale především se zvýší počet červených krvinek.
Může se také zvýšit koncentrace močoviny v krvi. Ta přitom stoupá např. při onemocnění ledvin, zpravidla i s hladinou kreatininu. Rozhodně by se lidé před odběry měli vyvarovat pití alkoholu, a to alespoň 24 hodin.
Léky, vitaminy nebo kouření…
Významně ovlivnit hodnoty testů mohou nezdravé návyky, ale také ty zdravé.
Vyšetřovaný by měl upozornit lékaře v případě, že pravidelně bere nějaké léky či užívá vitaminy, a to včetně běžného vitaminu C.
Velké dávky tohoto doplňku stravy mohou totiž způsobit falešný negativní nález při chemickém vyšetření moči.
Taktéž se nedoporučuje ani přehnaná fyzická aktivita, která vede k uvolňování svalových bílkovin do krevního oběhu.
Fyzický výkon má vliv na hladinu krevních tuků, uvolňování kyseliny mléčné a zároveň se krev přesouvá do svalů, což vede k ovlivnění laboratorních výsledků.