Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou životní příběhy i těch nejslavnějších historických osobností protkané překvapivými fakty a skutečnostmi, které by do nich nikdo neřekl. Dokážeme vám to v naší pravidelné rubrice.
Rodák z Čech
Sigmund Freud přijde na svět 6. května 1856 v Příboře nedaleko Nového Jičína v rodině obchodníka s textilem. Po čtyřech letech se však Freudovi odstěhují do Vídně. Údajně musí Příbor opustit kvůli nekalým obchodům Sigmundova dědečka.
Místo pěti studuje osm let
„Lékařské obory s výjimkou psychiatrie mě nikdy nepřitahovaly. Zabýval jsem se studiem velmi nedbale, doktorem všeobecné medicíny jsem byl promován teprve v roce 1881,“ přizná později psycholog.
K vystudování lékařské fakulty potřebuje Freud místo pěti obvyklých let osm roků.
Několik let užívá kokain!
Jako lékař pracuje Freud v různých odděleních vídeňské Všeobecné nemocnice, kde se zajímá hlavně o neurologii a rovněž o působení kokainu na nervovou soustavu. Sám ze studijních důvodů užívá několik let kokain, a také doporučuje svým známým.
Nemůže mluvit ani jíst
Ke zvratu ve Freudově životě dojde v roce 1923, kdy se u něho objeví rakovina ústní dutiny jako důsledek nadměrného kouření doutníků. Po ozařování rentgenovými paprsky a několika operacích musí nosit protézu v horní čelisti. Nemůže téměř mluvit ani jíst.
O sedm let později nemoc pokročí natolik, že není schopen dojet do Frankfurtu nad Mohanem převzít Goethovu cenu.
V politice se neorientuje
Freud sám sebe považuje za politickou nulu, protože se ve světové politice nevyzná. Příliš se nezajímá ani o umění, názor na surrealismus změní teprve tehdy, když ho navštíví malíř Salvador Dalí a namaluje jeho portrét.
(Foto: wikipedia.org, pinterest.com, shutterstock.com)