Jsou součástí dvora, dostávají oficiální plat. Žádný panovník, biskup nebo český šlechtický velmož se bez nich neobejde, protože každý se rád odreaguje, každý se rád nechá bavit.
Často to jsou lidé, kteří jsou různě postiženi, ať už tělesně nebo duševně. Proto se šaškům nejprve říká blázni. Teprve koncem 14. století se začíná prosazovat současný název šašek.
DOLCE BENE
Kdo
Středověký královský dvůr by byl bez šašků jako rybník bez ryb. Ani český král a posléze římský císař Karel IV., který se velice rád baví, se bez nich neobejde.
Komu slouží?
Zaplněnými ulicemi se prochází Dolce Bene převlečený za dvorní dámu. Jakmile zaslechne, že se v Praze bude konat kuchařská soutěž, neváhá a přihlásí se. Vůbec mu přitom nevadí, že se smí zúčastnit jen ženy!
Zajímavost
Mazaný Dolce Bene moc dobře ví, co dělá. Se svou specialitou, kterou vlastnoručně upeče, okouzlí publikum, porotu i samotného Karla IV. Jako právoplatný vítěz si s ním může dokonce zatančit.
ŽITO
Kdo
Malého vzrůstu šikovný kouzelník jménem Žito, který obveseluje krále i dvořany, je neustále středem pozornosti a povídá se, že ovládá i magii. Jednou prý Žito promění obilné snopy v čuníky a prodá je lakomému pekaři.
Komu slouží?
Také nepříliš úspěšný král Václav IV., který se raději baví než vládne, má svého oblíbeného šaška jménem Žito. Ten je jeho věrným rádcem a našeptává mu, jak se chovat v ošemetných politických situacích.
Zajímavost
Živí se jako špión? Žito může být nastrčeným špehem, kterého má do paláce vyslat Václavův bratr Zikmund Lucemburský bažící po českém trůnu. I takový názor někteří odborníci zastávají.
JAN PALEČEK
Kdo
Jan Paleček platí za jednoho z nejmoudřejších lidí u královského dvora. Je skvělý šprýmař a zároveň velmi laskavý člověk s jedinečnou schopností vsugerovat lidem svoji správnou vůli.
Komu slouží?
Dvorní šašek Jiřího z Poděbrad je obdivován především za svou bystrost a inteligenci. Později ho král jmenuje dokonce svým rádcem.
Zajímavost
Jan Paleček nejenže obveseluje královský dvůr, ale pomáhá i chudým lidem a navíc má vždy trefné postřehy. Jiří z Poděbrad si ho váží natolik, že mu nevadí ani jeho občasná ostrá kritika.
(Foto:wikipedia.org, pinterest.com)