Po zdravém životním stylu volají lékaři už léta. Vedle dostatku pohybu, spánku a relaxace by měl zahrnovat i zdravé stravování. Ač se řada lidí snaží sledovat výživové trendy a jíst, jak se má, některé potraviny jim to mohou kazit.
Tváří se totiž zdravě, i když mají na svědomí spíše růst tukových zásob. Které to jsou?
Kolik kalorií má běžný oběd:
Big Mac (McDonald) – 504 kcal
Svíčková omáčka s hovězím masem a 5 knedlíky – 609 kcal
Zeleninový salát s kuřecím masem (200 g) – 102 kcal
Vepřový steak (243 kcal) + hranolky – 275 kcal
Bezlepkové potraviny
Počet kalorií v průměru: bezlepkový chléb (440 g) obsahuje 1756 kcal, kmínový chléb (400 g) obsahuje 932 kcal
Spousta lidí stále žije v přesvědčení, že jsou bezlepkové potraviny automaticky lepší a zdravější než běžné jídlo. Platí to ale pouze částečně. Sice neobsahují lepek, ale o to více se v nich vyskytují sacharidy a kalorie.
Mnoho náhražek za běžnou mouku, jako je kukuřičná nebo pohanková, obsahují mnohem více kalorií. Nemluvě o bezlepkových sušenkách a sladkostech, které jsou navíc plné dalších cukrů.
Oříšky
Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 689 kcal
Hodné zrádné jsou i různé druhy oříšků. Na jedné straně patří mezi základy zdravé výživy, nic se ale nesmí přehánět. Jedna porce oříšků by měla obsahovat maximálně šest kusů.
Celkově jsou ořechy bohatým zdrojem bílkovin, mají vysoký podíl minerálů a vitaminů a obsahují nenasycené tuky, které jsou důležité v prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním.
Ideální jsou vlašské ořechy, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin. Žádný z nich se ale nesmí jíst ve velkém množství, i když je tuk v nich obsažený zdraví prospěšný.
Rýžové chlebíčky
Počet kalorií v průměru: 1 balení (130 g) obsahuje 503 kcal
Kukuřičné, pšeničné, rýžové nebo žitné chlebíčky jsou velmi oblíbené při držení diet. Hlavně kvůli zanedbatelnému množství tuků a obsahu vlákniny. Na druhou stranu mají také vysoký glykemický index.
To znamená, že po jejich konzumaci se zvyšuje hladina cukru v krvi, a tím i hlad. Ještě horší možností jsou pufované chlebíčky, polité jogurtovou či čokoládovou polevou.
Přínosné ale mohou být jako svačinka před cvičením, jelikož dodávají rychlou energii a jsou velmi dobře stravitelné.
Snídaňové cereálie
Počet kalorií v průměru: 100 g cereálií obsahuje 436 kcal
Snídaňové cereálie podle průzkumů obsahuje velké množství cukrů a přidaných látek, i když se většina výrobců tváří, že jsou jejich produkty zdravé. Obsahují navíc glukózo-fruktózový sirup, který způsobuje závislost na cukru.
To zvyšuje nejen riziko nadváhy a obezity, ale i cukrovky 2. typu. Podobně je to i s praženým müsli, které obsahuje pouze prázdné kalorie, sacharidy i tuky, a to ještě bez dostatku vlákniny.
Hummus a celozrnná pitta
Počet kalorií v průměru: 1 balení (300 g) obsahuje 430 kcal
Hummus je studený pokrm vařený z cizrny smíchané s tahinou (sezamovou pastou), olivovým olejem, citronovou šťávou, solí a česnekem. Jako zdroj proteinů se těší oblibě hlavně u vegetariánů a veganů. Patří tedy mezi základy zdravé výživy.
Platí ale stejné pravidlo jako u jiných potravin. Nepřehánět to s množstvím. Navíc cizrna, sezamová pasta i olivový olej jsou tučné potraviny a zvyšují tak nutriční hodnoty celého jídla. Na jedno balení hummusu připadá zhruba 30 g tuku.
Hummus je zdravá potravina, nesmí se to ale přehánět s jeho množstvímPopcorn
Počet kalorií v průměru: 100 g popcornu obsahuje až 406 kcal
Popcorn patří k těm potravinám, o kterých se vlastně neví, zda patří mezi zdravé či škodlivé potraviny. Co se týče energetické hodnoty, je neochucený popcorn vcelku dietním jídlem a není v něm skoro žádný tuk.
Dokáže také na rozdíl od brambůrek docela rychle zasytit. Pokud si ale pochutnáváme na máslových, sýrových nebo šunkových popcornech, které se prodávají například v multikinech, z dietní potraviny se rázem stane kalorická bomba.
Ještě horší jsou pak sladké popcorny, které navíc obsahují velké množství cukru.
Sušené ovoce
Počet kalorií v průměru: 100 g obsahuje 250 kcal
Sušené ovoce, jako jsou meruňky, brusinky, švestky nebo banány, obsahuje ve své sušené podobě velkou porci výživných látek a patří mezi bohatý zdroj antioxidantů a kyseliny listové. Když se navíc odstraní voda, jsou výživné látky a vláknina koncentrovanější.
Na druhé straně obsahuje toto ovoce i koncentrovanější přírodní cukry. Například hrst hroznového vína obsahuje 5 gramů cukru a 22 kilokalorií, zatímco stejné množství rozinek obsahuje 22 gramů sacharidů a 99 kalorií, což je skoro pětinásobek.
Za tento kalorický nárůst není zodpovědné samotné ovoce, ale postup, jakým se vyrábí. Výrobci do něj často cukr přidávají.
Café Latté
Počet kalorií v průměru: jedna sklenka obsahuje až 200 kcal
Káva může při hubnutí pomoci, ale také uškodit. Je prokázaný její pozitivní účinek při spalování tuků, jelikož aktivuje tělo, podporuje duševní stav a celkovou fyzickou aktivitu. Je často doporučována před fyzickou aktivitou.
Problém ale nastává v situaci, kdy si do kávy přidáme mléko nebo cukr. Velmi zákeřné jsou varianty druhu latté macchiato s příchutí karamelu či vanilky, které může mít až 200 kcal, což se vyrovná energetické hodnotě jednoho oběda.
Místo varianty se spoustou našlehaného mléka nebo šlehačky je tedy moudřejší dát si obyčejnou černou kávu.
Pivo
Počet kalorií v průměru: 500 ml piva 10° obsahuje 185 kcal
I když pivo obsahuje antioxidanty a malé množství živin a minerálů, obsažený alkohol způsobuje zvýšený kalorický příjem. Jeden gram alkoholu totiž obsahuje zhruba 7 kalorií, takže čím ho vypijeme více, tím hůře pro nás.
Navíc se po jeho konzumaci krátkodobě zvyšuje chuť k jídlu, takže toho člověk sní více než bez alkoholu.
To pak znamená, že pravidelné pití piva může podstatnou měrou zvýšit množství kalorií, které přijímáme, což vede k ukládání přebytečného tuku a přibývání na váze.
Džusy
Počet kalorií v průměru: jedna sklenice obsahuje až 160 kcal
Mnoho lidí pije čerstvé šťávy vyrobené z ovoce nebo zeleniny, aby si zlepšili zdraví nebo zhubli. Málokdo si ale uvědomuje, že tyto ovocné šťávy obsahují obrovské množství cukrů. Nemluvě o kupovaných džusech, i když u nich záleží, jakou příchuť zvolíme.
Nejlepší volbou se jeví grepový nebo pomerančový džus, které obsahují v jedné sklenici kolem 80 kcal. Na druhém konci této stupnice stojí například banánový džus s dvojnásobným kalorickým přídělem.
Džus je ale pořád tou lepší volbou než sladké bublinkové nápoje, protože obsahuje čistě přírodní cukry a trochu vlákniny.
Smoothie
Počet kalorií v průměru: 100 ml obsahuje 52 kcal
Koktejly z rozmixovaného ovoce patří mezi populární dietní prostředky. Člověk by si myslel, že když se smoothie dělá z ovoce a zeleniny, budou pro tělo prospěšné. Na jednu stranu v sobě mají plno vitaminů, zároveň v sobě ukrývají i velké množství cukru.
To vede k tomu, že do hodiny po konzumaci máme chuť na něco dalšího. Je tedy třeba dbát na to, kolik smoothie vypijeme.
Proto se doporučuje smíchat například řecký jogurt obsahující bílkoviny s jednou porcí ovoce, které dodá energii a přidat k tomu nějaký zdravý tuk.
Sportovní nápoje
Počet kalorií v průměru: 500 ml obsahuje přibližně 84 kcal
Během fyzické aktivity je pochopitelně nezbytné dodržovat pitný režim. Proto sportovci sáhnou po drinku, který jim pomůže spalovat více kalorií nebo tuku. Pokud si jich ale během sportu dopřejí více těchto nápojů, pak ztrácí cvičení účel.
Obsahují totiž jednoduché cukry. Proto je na místě používat nápoje především při vytrvalostních aktivitách, kdy se doplní ztracené minerály a další látky, které zabrání svalovým křečím.
Nízkotučné jogurty
Počet kalorií v průměru: 150 g obsahuje 63 kcal
Nízkotučné jogurty klamou hlavně svým obalem.
Na něm stojí nápis nula procent tuku a snadno se tak zamění se zdravou potravinou.
Tuky sice neobsahuje, zato se v něm ukrývá spousta škrobu a cukru, které hubnutí a celkovému zdraví neprospívá. Kvůli sníženému příjmu tuků proto tělo vyžaduje sacharidy. Proč?
Tuk je zdrojem pocitu nasycení, a pokud ho není dostatek, člověk touží po dalších kaloriích.
Müsli tyčinky
Počet kalorií v průměru: jedna tyčinka obsahuje 97 kcal
Müsli tyčinky jsou na tom podobně jako snídaňové müsli. Nejzákeřněji vypadají ty s polevou, které jsou velmi tučné a mají takovou energetickou hodnotu jako jiné „nezdravé“ sladkosti.
Proto je lepší variantou sáhnout místo müsli tyčinek po proteinových tyčinkách, jež dají tělu přesně tu energii, kterou tělo potřebuje. Při výběru tyčinek je potřeba si všímat nejen celkového množství tuku, ale také podílu nasycených tuků.