◄Co je terinka – je druh jemně mleté a kořeněné masové paštiky. Maso (vepřové, drůbeží, králičí, telecí) se jemně umele nebo rozmixuje, dochutí a nechá se zvolna uvařit v páře.
Vyzkoušejte krůtí terinku s pistáciemi. Semelte 300 g krůtích prsou a 100 g anglické slaniny.● Směs smíchejte s vejcem, 2 bílky, 0,1 l zčásti napěněné šlehačky, 50 g vyloupaných mletých pistácií, pepřem a solí.
● Formičky vymažte máslem a naplňte hmotou.
Dejte do pekáče s horkou vodou a vše vložte i s vodní lázní asi na 25 minut do trouby předehřáté na 200 °C. ● Jednu cibuli a mrkev nakrájejte na kousky a orestujte na lžíci olivového oleje.
Přidejte malý rajský protlak a nechte společně chvíli provařit. ● Lehce zaprašte hladkou moukou, přilijte 0,4 l masového vývaru, přidejte čerstvý tymián, bobkový list, pepř a sůl. Na mírném ohni nechte 20 minut probublat.
Pak přeceďte přes síto. ● Nakonec přidejte 0,25 l smetany, 2 lžíce nasekaného estragonu a krátce povařte.
Desatero od maminky:
Maso uchováme déle čerstvé, když jej zabalíme do listů kopřiv, obložíme plátky cibule, nebo zabalíme do plátna namočeného v octu.
Rýže bude chutnější, když ji před vařením opražíme na pánvičce.
Mírně připálenou rýži můžeme ještě zachránit, když na ni přiložíme krajíc chleba, který pohltí zápach a chuť po spálenině.
Strouhanku můžeme ještě před obalováním dochutit bylinkami a kořením. Můžeme taky přidat plátky mandlí a křupinky.
Aby mléko brzy nezkyslo, přidáme do něj špetku soli.
Bramborové knedlíky se nesrazí, pokud je před rozkrojením propíchneme na několika místech vidličkou tak, aby pára mohla volně uniknout.
Pečivo z křehkého těsta bude jemné a nadýchané, když v něm máslo nahradíme buď stejným množstvím, nebo přibližně dvěma třetinami zakysané smetany.