Od ostré čepele se odrážejí horké sluneční paprsky. „Ve jménu Ježíše Krista, na ně!“ zvolá kastilský král Ferdinand III. a pozvedne nad hlavu meč zvaný Lobera. Nato se jeho muži s nadšeným pokřikem vrhnou proti muslimským nepřátelům.
Za svůj podíl na obraně křesťanské víry si Ferdinandova zbraň vyslouží pověst svatého předmětu. Avšak i meče jiných panovníků se dočkají velké úcty!
Má v sobě třísku ze svatého kopí?
Slavný meč císaře Karla Velikého Joyeuse podle legend vrhá ohromující lesk a v jeho jílci je ukryta tříska z kopí, kterým římský voják probodl na kříži Kristův bok.
„Nikdy nebyl takový meč, aby se s ním rovnat mohl,“ dočteme se ve starém hrdinském eposu. V jedné bitvě prý Karel svou zbraň ztratí, nalezne ji však rytíř, jemuž se pak císař odvděčí udělením državy.
Repliku Karlova meče, podle některých odborníků částečně vytvořenou z původní zbraně, si lze prohlédnout v pařížském Louvru.
Uctívají ho jako relikvii
Na smrtelné posteli král španělských území Kastilie a Leónu Ferdinand III. praví svému nejmladšímu synu Juanu Manuelovi:
„Nemohu ti zanechat žádné dědictví, věnuji ti však svůj meč Lobera, jehož význam je veliký a skrze nějž mi Bůh dopřál mnoho dobrého.“ Lobera s 80 cm dlouhou čepelí a stříbrnými ornamenty se vyznamená v četných Ferdinandových střetech s Maury, díky nimž si král od papeže Inocence IV. vyslouží označení „nepřemožitelný bojovník Ježíše Krista“. V současnosti je meč uložen coby relikvie v katedrále Panny Marie v jihošpanělské Seville.
Několikrát změní majitele
Jediný dochovaný kus původních polských korunovačních klenotů představuje meč Szczerbiec. Pochází nejspíše ze 13. století a vyznačuje se jílcem zdobeným magickými formulkami, křesťanskými symboly a rostlinnými motivy.
Jako korunovační meč se používá od roku 1320, kdy se stane polským králem Vladislav I. Lokýtek. V roce 1795 Szczerbiec uloupí Prusové, načež meč několikrát změní majitele.
Nakonec se ocitne v petrohradském muzeu Ermitáž, odkud jej polská vláda roku 1928 získá zpět. Jakožto polský národní symbol je vystaven na královském hradě Wawel v Krakowě.
(Foto: wikipedia.org)