Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejlepší adrenalinové zážitky světa

Máte rádi adrenalin a nebojíte se jít po hlavě takřka do všeho? Na světě existuje velká nabídka zajímavých zážitků v podobě potápění se s šestimetrovými krokodýly, bungee jumpingu do nitra aktivní sopky či cesty do vesmíru.

Pokud hledáte inspiraci k největšímu dobrodružství vašeho života, následující řádky jsou určeny právě vám.

Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)

Pokud jste trpěliví, dopřejte si největší dobrodružství, jaké může pozemšťan podstoupit – výlet do vesmíru. A to dokonce až k Měsíci. Soukromé lety do kosmu zatím pořádají jen Rusové.

Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) zajišťuje od roku 2000 ruská kosmická agentura Roskosmos ve spolupráci s americkou společností Space Adventure, která hledá zájemce. ISS ale krouží kolem Země po nízké oběžné dráze, tedy ve výšce asi 400 kilometrů.

Zatím ji takhle navštívilo jen sedm turistů. Ten poslední v roce 2009. Úplně prvním člověkem, který si zaplatil cestu do vesmíru, byl v roce 2001 americký podnikatel Dennis Tito, který za svůj výlet zaplatil v přepočtu asi 430 milionů korun.

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska už dokonce na podzim 2018 uzavřela kontrakt s prvním turistou, který se vydá na oběžnou dráhu Měsíce. Je jím japonský miliardář Jusakuo Maezawa.

Cestu má v roce 2023 umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars.

Společnost Blue Origin Jeffa Bezose plánovala první turistický let do vesmíru na rok 2018, ale celá mise se odložila. Zakladatel Amazonu na rozdíl od Muska předem zveřejnil ceny letenek.

Na vesmírné lodi New Shepard je celkem šest míst (všechny u okénka) v ceně 200 až 300 tisíc amerických dolarů (v přepočtu 4,3 milionu až 6,5 milionu korun).

Zhruba stejně by měly stát lístky na loď Richarda Bransona, která by pasažéry měla dovést na oběžnou dráhu, aby pocítili stav beztíže.

Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)
Cesta do neznáma na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (oběžná dráha Měsíce)

Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile

Skok na laně z mostu nebo věže už jste si možná vyzkoušeli, a teď prahnete po ještě intenzivnějším zážitku. Můžete si na laně skočit do vulkánu aktivní sopky Villarrica v Chile.

Jestliže se rozhodnete dopřát si tuto atrakci, helikoptéra vás dopraví přímo nad jezero bublající lávy uvnitř sopky a potom už stačí, abyste překonali sami sebe a skočili. Jediným jištěním je dlouhé gumové lano, které neumožňuje spadnout do ohnivé lávy.

I když to zní šíleně a děsivě, zatím všichni odvážlivci, kteří skok do nitra sopky podstoupili, přežili.

Sopka Villarrica leží v jižních Andách v národním parku Villarrica. Dosahuje nadmořské výšky 2 847 metrů a je jednou z nejaktivnějších sopek v Jižní Americe. Poslední erupce nastala v březnu roku 2015. Z jádra tryskala láva až to do výšky jednoho kilometru.

Obyvatelé měst Pucón a Conaripe byli evakuováni. V roce 2016 pak byl vstup na sopku znovu obnoven. Troufnete si i vy na skok do rozpáleného nitra sopky? Cena se pohybuje okolo 350 000 Kč.

Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile
Bungee jumping do nitra aktivní sopky v NP Villarrica v Chile

Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu

Zábavní park Crocosaurus Cove v australském Darwinu nabízí jako jednu ze svých atrakcí potápění se s téměř šestimetrovými hladovými krokodýly, kteří váží tři čtvrtě tuny.

Ačkoli by se mohlo zdát, že tento adrenalinový zážitek není pro každého, odvážlivci se jen hrnou, a to i když atrakce vychází na zhruba 12 000 Kč pro čtyřčlennou skupinu.

Nápad byl inspirován populárním potápěním se žraloky, kde jsou lidé chráněni před útokem predátorů masivní klecí. Zde mají účastníci ještě autentičtější pocity, nacházejí se totiž v průhledném prostoru kabiny z plexiskla.

Mají tak naprosto nerušený pohled na několik až 750 kilogramových krokodýlů. Připadají si, jako by skutečně byli vedle nich.

Kabiny jsou vyrobeny z plexiskla silného 13 centimetrů a jsou údajně zcela bezpečné. Netradičnímu zážitku se i přesto přezdívá „klec smrti“. Ta má tvar šestiúhelníku, aby ji krokodýli nemohli sevřít v tlamě.

Jedinou vaší výzbrojí budou plavky, potápěčské brýle a šnorchl. Vzhledem k tomu, že smrtící čelisti obřích krokodýlů jsou od vás vzdáleny jen několik centimetrů, jde o vysoce adrenalinový, ale údajně naprosto bezpečný zážitek.

Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu
Potápění s krokodýly v „kleci smrti“ v australském Darwinu

Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu

Od srpna 2011 se stalo Toronto cílem všech adrenalinových nadšenců, kterým se zdá život příliš monotónní. Nachází se zde totiž telekomunikační věž CN Tower, po jejímž ochozu se organizují procházky pro ty, kteří závratí rozhodně netrpí.

Mají příznačný název „Edge Walk“, tedy procházka na hraně. Na hraně života a smrti. Ve výšce 356 metrů musíte bez držení obejít celý ochoz kolem CN Tower, jedné z nejvyšších budov světa.

Největším lákadlem pro dobrodruhy je právě to, že kolem 1,5 metru širokého ochozu není žádné zábradlí, kterého by se lidé mohli držet. Zájemci ale budou speciálními popruhy připoutáni ke kruhovému madlu nad jejich hlavami.

Odměnou za odvahu budou úžasné panoramatické výhledy z výšky 356 metrů na Toronto, jezero Ontario a nedaleké Buffalo v americkém státě New York.

Návštěvníci se separují do menších skupinek od šesti do osmi a kolem ochozu je jistí a směruje profesionální průvodce. Celá akce i s instrukcemi trvá 90 minut, samotná adrenalinová procházka pak 20-30 minut.

Projít se 356 metrů nad Torontem můžete od května do října, kromě dní, kdy jsou bouřky nebo fouká silný vítr.

Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu
Bez zábradlí na ochozu mrakodrapu v kanadském Torontu
Související články
Kvetoucí je krásná na pohled, ale pro zahradníky znamená obtížný plevel, který hyzdí pěstěné trávníky. Ve skutečnosti je jednou z nejužitečnějších léčivých bylin – smetanka lékařská neboli pampeliška.   Léčivá je celá rostlina – květy, stvoly, listy i kořeny. Listy se sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly s květy po dobu kvetení. Široký rozsah […]
Společnost Japan Airlines přivítala do své flotily nová letadla A350-1000, která nabízí ještě vyšší standard pro mezinárodní cestování. Cestující první třídy se mohou těšit na stylové apartmány, v nichž se díky propracovanému designu budou cítit jako v luxusním hotelu. Letecká společnost Japan Airlines (JAL) si v továrně evropského výrobce letadel Airbus v Toulouse převzala svůj první z […]
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete.   Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit.   Jezte chytře Rozhodně […]
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným  sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.    Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů