Přesněji řečeno se správnou mírou, protože i bylinkami se lze předávkovat. Překvapeni? Stará pravda říká, že každý lék může být jedem, záleží jen na množství.
Kdy si dát pozor
Především je nezbytné si předem pročíst návod na každém balení a nespoléhat jen na informace posbírané na internetu. Na obale je uvedená přesná denní dávka i upozornění na rizika. U většiny léčivek najdete varování, že je nebezpečné používat je v těhotenství.
Obecně opatrní bychom měli být také u bylin uklidňujících a ovlivňujících práci srdce. Další problém může nastat při dlouhodobém užívání, kdy se účinek bylin může měnit. To se týká kupříkladu i běžně používaných echinaceových kapek.
Dlouhodobé užívání stejně jako předávkování přitom poškozuje obranyschopnost těla, zatímco ve správném dávkování ji posiluje.
Pojďme se tedy na rizika nemírného dávkování nejčastěji používaných léčivých bylin podívat konkrétně.
Andělika lékařská
„Spravuje“ žaludek, práci střeva a žlučníku. Kromě toho pomáhá při dýchacích potížích, uklidňuje nervy a bolestivost.
Nežádoucí účinky: Zvýšené dávky mohou naopak způsobit nervové podráždění. Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.
Levandule lékařská
Nejznámější je její použití při stavech nervového vyčerpání a labilitě, bušení srdce, předrážděnosti či nespavosti, ale pomáhá také zlepšit trávení a zastavuje množení bakterií a plísní.
Nežádoucí účinky: Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat až zmateností a omámeností. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.
Kozlík lékařský
Má uklidňující účinek při pocitech strachu, srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňuje křeče.
Nežádoucí účinky: Účinek velice záleží na dávkování, v malém množství zlepšuje soustředění a podporuje aktivitu, větší dávky naopak nervový systém tlumí.
Pokud dávku přeženeme, pak opět způsobí podráždění, může vyvolat poruchy srdečního rytmu, křeče, bolesti hlavy a další potíže.