Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Křečové žíly: Kosmetický, nebo zdravotní problém?

Namodralé, oteklé a hrudkovité žíly táhnoucí se po povrchu stehen a lýtek rozhodně ubírají nohám na atraktivitě.

Trápí přitom až 50 % české populace, po šedesátce už dokonce většinu mužů i žen. Křečové žíly neboli varixy však nejsou pouze vadou na kráse, přestavují i závažný zdravotní problém. Proč je důležité s jejich léčbou neotálet?

Křečové žíly patří k častým žilním onemocněním a trápí zejména osoby nad 50 let věku. Postihují především dolní končetiny, protože odtok krve z nich směrem k srdci se uskutečňuje proti působení gravitace.

Při dlouhém stání se může ve spodních žilách nohou vytvořit kvůli hromadění krve značný tlak. U lidí se zdravým žilním systémem to nevadí, snadno to tak zvaně rozchodí.

Ovšem u osob trpících chronickou žilní nedostatečností, při které jsou porušeny mechanismy návratu krve z nohou k srdci, ano. Postupně je začne trápit pocit tíhy a únavy nohou, napětí, brnění a noční křeče v nich.

Proč vznikají křečové žíly?

V důsledku žilní nedostatečnosti dochází k hromadění krve v hlubokém žilním systému a jejímu přelévání do systému povrchového. Ten na to ovšem není stavěný, proto vznikají vybouleniny na povrchových žílách – varixy.

Ke vzniku křečových žil mohou přispět rovněž dědičnost, nedostatek pohybu, kouření, obezita, ale i nošení stahujícího oblečení (brání návratu krve k srdci) a bot na vysokém podpatku, sedavé zaměstnání či překládání nohy přes nohu. U žen je rizikovým faktorem pro vznik křečových žil také těhotenství.

Křečové žíly vznikají nahromaděním krve v hlubokém žilním systému.
Křečové žíly vznikají nahromaděním krve v hlubokém žilním systému.

Nebezpečí ukrytá za varixy

Pokud nejsou křečové žíly léčeny, mohou se změnit ve zdravotní riziko. Jak? Postupem času dochází k selhávání dalších a dalších žilních chlopní. To může vést až k bolestivému zduření žil a rozvoji povrchového zánětu žil.

Může dojít k tuhnutí nohou, vzniku otoků a svědivých ekzémů. Pak stačí nepatrný úraz či kopnutí a vytvoří se bércový vřed (křečová žila se otevře na povrch kůže).

Ač postižení povrchových žil nevede k rozvoji trombózy (tvorba sraženin), žilní nedostatečností oslabený hluboký systém žil v sobě toto riziko nese, přičemž může vést až ke vzniku život ohrožující plicní embolie (obstrukce hlavní tepny přivádějící krev do plic).

Při neléčení mohou vzniknout další komplikace.
Při neléčení mohou vzniknout další komplikace.

Kompresní punčochy nezdobí, ale léčí

Z těchto důvodů je dobré léčení varixů nezanedbat. V počátečním stádiu rozvoje křečových žil se volí konzervativní léčba. Její hlavní složkou je vedle léků (venofarmak) využití komprese neboli tlaku na povrchový žilní systém.

Díky tomu jsou žíly na povrchu dolních končetin stlačeny a vyprázdněny, krev z nich je přesměrována do hlubokého žilního systému. To urychluje odtok krve z končetin a napomáhá návratu krve směrem k srdci.

Využití elastických obinadel a kompresivních punčoch je prevencí vzniku nových varixů a zhoršování projevů těch již existujících, které ale neodstraní.

Punčochy mohou být prevencí proti vzniku nových varixů.
Punčochy mohou být prevencí proti vzniku nových varixů.

Sklerotizace si poradí s drobnými žilkami

Drobných žilek (do 5 mm) a metliček (malé křečové žíly) se lze zbavit pomocí tzv. sklerotizace.

Při ní se pomocí jehly a injekční stříkačky vpraví do rozšířených žilek látka, která vyvolá místní poškození a neinfekční zánět, následkem kterého se postižené žilní stěny slepí a dojde k jejich uzavření.

Po zákroku je nutné týden až tři nosit kompresní punčochy, aby do sklerotizovaných žil neproudila krev a nedošlo k jejich opětovnému zprůchodnění. Průměrně jsou potřeba 2–4 sezení s odstupem 4–6 týdnů. Někdy se mohou po zákroku vytvořit modřiny a pigmentové skvrny.

Při sklerotizaci se vpraví do žilek látka, která žilní stěny slepí.
Při sklerotizaci se vpraví do žilek látka, která žilní stěny slepí.

Rychlé a bezbolestné řešení

Mimo klasické operace je možné podstoupit také málo invazivní zákroky k odstranění varixů, které vedle lékařských pracovišť provádějí také nejrůznější centra estetické medicíny.

Mezi nabízené metody patří odstranění varixů za pomocí laseru, radiofrekvence či speciálního žilního lepidla. Jsou prováděné v lokální anestezii a vyžadují pouze minimální dobu na rekonvalescenci, díky čemuž se vyhnete dlouhé pracovní neschopnosti.

Musíte si za ně ovšem pořádně připlatit. Operace laserem a radiofrekvencí se pohybuje kolem 30 tisíc korun (záleží na rozsahu), lepidlo stojí dvojnásobek.

Klasický zákrok odstraní nevzhledné žíly z těla

Klasická operace varixů, tzv. stripping, je plně hrazena ze zdravotního pojištění, vyžaduje však až 8týdenní rekonvalescenci a je spojena s rizikem krvácení do podkoží a vznikem modřin. Provádí se v lokálním umrtvení.

Prostřednictvím dvou drobných řezů v třísle a u kolene, nebo vnitřního kotníku se pod kůži zavede ocelový nebo plastový vodič s olivkou na konci, kterým se vytrhne žíla z podkoží.

Menší křečové žíly se odstraňují při výkonu označovaném jako flebektomie, a to pomocí speciálních žilních háčků.

Operace problémy s křečovými žilami pomůže.
Operace problémy s křečovými žilami pomůže.

Objeví se znovu?

Bohužel se varixy, i po úspěšně absolvovaném odstranění, mohou objevit znovu. Hlavním důvodem je fakt, že zatím nebyl vyroben žádný 100 % účinný lék na slabé žilní chlopně, jejichž porucha může vést k opětovnému rozvoji křečových žil.

Přesto se lze jejich návratu bránit dodržováním několika pravidel. Je potřeba po operaci co nejdéle nosit kompresní punčochy, každý den aktivně sportovat, vyhýbat se dlouhému stání, sezení i nadměrné zátěži.

Pomáhá také sprchování nohou teplou i studenou vodou a udržování si správné hmotnosti.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů