K srdečním selháním dochází u pacientů s kardiovaskulárními chorobami a pro ty, kdo byli předtím zvyklí na aktivní způsob života, to může být obrovská překážka. Jejich život se smrskne na pobyt v jedné místnosti.
Odborníci však pro tyto pacienty našli vhodné řešení v podobě systému na podporu srdce.
Mezinárodní vědecký tým představil v letošním roce revoluční systém pro osoby, čekající na transplantaci srdce. Kardiochirurgové poprvé v historii medicíny zkoušejí na prvních dvou pacientech bezdrátově dobíjenou srdeční podporu.
Na této převratné technologii se podíleli i čeští lékaři. „Pacient může mít kvalitní život, podobný tomu mému nebo vašemu,“ říká zástupce výzkumného týmu.
V čem spočívá revolučnost nového přístroje?
„Srdeční čerpadlo umísťujeme do levé komory a vyvádíme záložní konektor za levé ucho. Ten bychom využili, jen kdyby systém selhal.
Vnitřní cívku, která přijímá energii, umísťujeme kolem pravé plíce nemocného – a pod kůži implantujeme vnitřní baterii,“ popisuje fungování přístroje prof.
Ivan Netuka, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM. Vnější pás, jenž má člověk okolo hrudi a který svým vzhledem připomíná běžecký pás, čerpá energii z klasické baterie, jež se může kdykoli nabíjet, její místo se nachází u boku pacienta.
V pásu je přítomna jedna cívka, druhá se nachází přímo v lidském těle v pleurální dutině, tedy kolem plíce, kam byla implantována.
Mezi dvěma cívkami dochází ke vzájemné interakci, což má za následek proces označovaný jako elektromagnetická indukce, při němž vzniká elektřina, jež pohání současně jednak přístroj u srdce a jednak i baterii.
Drát již nebude omezením
Podobný princip jako u podpůrného srdečního systému se uplatňuje např. i u dálkového nabíjení mobilních telefonů nebo u indukčních varných desek.
V případě lidského srdce je však třeba, aby byl výkon mnohem menší, jinak by mohlo dojít k poškození citlivé tkáně.
Doposud byli nemocní limitováni drátem, který jim vedl přímo z těla, což často vedlo k různým komplikacím v podobě infekcí, které se projevovaly u každého pátého pacienta, v některých případech končily dokonce i smrtí. K první implantaci nového přístroje došlo v kazašské Astaně.
Technologie měnící lidské životy
Obrovskou výhodou pásu je ta, že jej člověk díky baterii musí nosit pouze při samotném nabíjení, bez něj si vystačí po dobu až osmi hodin v kuse.
Speciální hodinky, které nosí pacient vždy při sobě, ho začnou zavčas varovat, když se bude blížit doba vybití implantované baterie.
Podle Jiřího Malého, zástupce ředitele IKEMu, mu začne asi tak hodinu předtím, než dojde k vybití systému, „vrnět“ implantovaný kontroler blízko jeho srdce, což ho důrazně upozorní, že je načase dobíjet.
Testování není ještě ani zdaleka u konce
Nová srdeční podpora by podle slov výrobce mohla být pro většinu nemocných dostupná během následujících 10 let. Z celosvětového měřítka by nový systém mohl přinášet pomoc více než tisícům lidí.
V současné době je ale stále třeba analyzovat veškeré získané informace, které jsou poskytovány díky sledování nemocné osoby, dále se bude testovat dlouhodobá spolehlivost a stabilita systému, aby mohlo dojít k širším klinickým studiím a následné certifikaci systému a jeho využití v běžné medicínské praxi.
Pozornost odborníků se zaměří také na dlouhodobé interakce mezi systémem a tělem pacienta.