Ano, lilii se říká královna květin. Než se ale budeme moci voňavými kráskami kochat a pyšnit, musíme pro to něco udělat. A pokud nebude tuhá zima, od února do začátku března už se můžeme dát do práce.
Možná jste lilie zasadili už na podzim, ale pokud ne, teď máte další příležitost. První, co bude nutné učinit, abyste se v létě dočkali krásných květů, je najít to správné stanoviště. Rozhodně nevolte postup „koupím nějaké cibule a kam je teď dám?“.
Lilie potřebují svůj prostor. Svědčí jim slunečné stanoviště, chráněné před poledním úpalem, ale nevadí jim ani polostín, některé dokonce uvítají umístění pod řidšími stromy.
Většině druhů vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda, existují ale i takové, jež si potrpí na půdu vápenitou.
Určitě si cibulky, než je zasadíte, dobře prohlédněte.
Kvalitní cibule je pevná, hladká, nikoliv vysušená či zatažená, případně s mírně pučícími, nezaschlými výhony (V posledním případě by měla jít cibulka do zeminy hned, a není-li to možné, zasaďte ji alespoň do květináče a dejte do chladu).
Nikdy by cibule neměly být napadené hnilobou. Platí pravidlo, že čím dříve cibulky po tom, co je získáte, zasadíte, tím lépe se jim bude dařit.
Sázíme
Všechny lilie mají rády nohy, tedy cibulku v chladu. Toho dosáhneme jednak dostatečně velkou jamkou, ale také mulčováním trávou nebo starou slámou apod.
Vykopejte díru hlubokou zhruba 10 až 15 cm a mějte na paměti, že hlouběji je lépe – nejen že budou cibulky chráněny před vedrem, také to bude dobrá podpěra pro stonky.
Pokud sázíte několik lilií, dopřejte každé lilii zhruba 15 cm okolo, aby měla své vlastní místo na slunci.
Nakypřete půdu a dno díry, na dno můžete nasypat trochu kostní moučky, potom vložte cibulky a zakryjte hlínou.
Okamžitě zalijte. To zajistí, že vlhká půda přijde do kontaktu s kořeny a podpoří růst.