Zdá se, že akutní nebezpečí pominulo a pár hodin bude klid. Část posádky proto dostane volno, aby se muži mohli najíst a trochu prospat. Záhy se ale z mraků vyloupne japonský bombardér a zaútočí na lákavý cíl.
Svrhne dvě obří bomby, které na palubě Franklinu rozpoutají ohnivé peklo.
Americká letadlová loď USS Franklin patří k nejmodernějším plavidlům své doby. Do války v Pacifiku poprvé zasáhne v roce 1944, kdy se mimo jiné zapojí do bojů o Filipíny.
Koncem října čelí útoku japonského sebevražedného pilota (kamikadze), při němž umírá několik desítek členů posádky. Samotná loď utrpí tak vážná poškození, že musí odplout do USA na opravu.
Řetězový výbuch
Opravený Franklin operuje v březnu 1945 zhruba 80 kilometrů od japonského souostroví. Letouny z jeho paluby útočí na vybrané cíle na ostrově Kjúšú. Japonci se na nevítaného vetřelce zaměří a opakovaně se ho pokoušejí zneškodnit.
Ráno 19. března konečně slaví úspěch. Osamělý bombardér shodí na loď dva „posly smrti“. Zhruba čtvrttunové pumy zasáhnou letovou palubu, kde zrovna stojí přes 30 plně natankovaných a vyzbrojených letadel.
Dochází k řetězovému výbuchu, načež se ochromený Franklin nakloní asi o 13 stupňů na pravobok.
Nenápadní hrdinové
„Okamžitě opusťte loď!“ přikáže posádce kapitán. Sám nejspíš nevěří tomu, že lodní hasiči, kteří jako jediní zůstanou na palubě, Franklina zachrání.
Hrstka mužů však dokáže nemožné a po dlouhých šesti hodinách rozsáhlý požár uhasí… Útok japonského bombardéru nepřežije přes 800 amerických námořníků a dalších 500 utrpí nejrůznější poranění.
Poškozený Franklin koncem dubna dopluje do USA a do probíhající války už nezasáhne. V roce 1947 je vyřazen ze služby a o 19 let později sešrotován.