Výbuch sopky Tambora v Indonésii změní v roce 1815 křehký svět mnohem citelněji, než dvě desetiletí vyčerpávajících Napoleonských válek.
Zahyne více než sto tisíc lidí, exploze ale v konečném důsledku dá vzniknout veřejné kanalizaci v rámci prevence šíření cholery, sociálnímu zákonodárství, jízdnímu kolu jako alternativě k vymírajícímu tažnému dobytku, a významně obohatí také oblast umění – barvy, které se na nebi s příchodem slunce vzácně zobrazují, jsou totiž pro malíře hotovou fata morganou a inspiraci v nenadálém světu temnoty nacházejí také spisovatelé.
Mrzkou náladu v prázdninové vile například alespoň na chvíli oživí novela Mary Shelleyové Frankenstein, které spisovatelka vdechne život za jedné nudné neveselé noci.
Popel láme střechy
Ptáci umrzají za letu a padají z nebe jako hadroví panáčci a ve vzdálenosti 80 kilometrů bez rozdílu hyne vše živé. I tak se dají popsat ničivé následky výbuchu sopky Tambora, který je slyšet až do vzdálenosti 2600 kilometrů a sopku samotnou změní k nepoznání.
Z nebe prší popel, kterého je tolik, že láme střechy, a do atmosféry se uvolňuje také alarmující množství oxidu siřičitého. Plyn se reakcí s vodní parou mění na kyselinu sírovou a ta ve formě aerosolu zakryje celou planetu.
Veškeré sluneční paprsky se potom odráží zpět ke slunci. Ne nadarmo se proto tomuto období říká „rok bez slunce“ třebaže svět se s ním vyrovnává ještě několik desetiletí.
Smrtící tyfus a cholera zkázu dokoná
Zima je mimořádně tuhá a jaro prakticky nepřichází, mrazy tak devastují úrodu jak v Evropě, tak v Americe, kde v červnu sněží. Asie se pro změnu musí vypořádat s rozsáhlými povodněmi.
Hladomor má za následek migraci obyvatelstva, nepokoje a rabování, stejně jako šíření smrtelného tyfu a cholery.
Nyní už můžeme konstatovat, že výbuch Tambory způsobil nejhorší globální hladomor 19. století, i přesto, že ve vyčerpané poválečné době si tyto nepříznivé podmínky se sopečnou erupcí nikdo nedává do souvislosti.
Aktuálně vědci varují před podobně fatálním výbuchem aktivního filipínského vulkánu Mayon, který je svým charakterem srovnávaný se sopkou Vesuv, která v lávě pohřbila římské Pompeje. Naposledy „zazlobila“ před dvěma lety.
(Foto: shutterstock.com, wikipedia.org)