Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou životní příběhy i těch nejslavnějších historických osobností protkané překvapivými fakty a skutečnostmi, které by do nich nikdo neřekl. Dokážeme vám to v naší pravidelné rubrice.
Brzká vláda a brzká smrt
Faraon Tutanchaton (asi 1341–1323 př. n. l.), jak zní jeho původní jméno, vládne v letech 1333–1323 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie. Na trůn usedne teprve jako devítiletý a panuje pouhých devět let;
zemře v osmnácti letech záhadnou smrtí. Osudnou se mu nejspíš stane sněť ze zlomeniny spojená se zimnicí.
Ožení se jako dítě
Mladý následník trůnu je u dvora svého otce nezávislý. V Achetonu se neklaní Atonovi, ale uctívá Atuma, který podle pověstí stvoří počátek světa. Někdy kolem roku 1337 př. n. l.
se ožení se svou nevlastní sestrou, krásnou princeznou Anchesenpaaton. Při svém sňatku je princ Tutanchamon ještě dítětem a princezna mladou dívkou.
Tutanchamon a Achesenpaaton
Tutanchamon opustí Atonovo učení a vrátí se zpět k tradičním bohům Egypta. Se svou manželkou Achesenpaaton přijímají nová jména Tutanchamon a Anchesenpaamon. Jeho otcem Achnatonem zavržený a zakázaný bůh Amon se opět dostává k moci.
Tutanchamon k němu chová obrovskou úctu a dá mu vystavět nepřeberné množství soch.
Spory o trůn
Po smrti faraona Tutanchamona se Anchesenpaaton musí provdat za Ajeho, svého dědečka. Jedině Anchesenpaaton má dědické právo a Tutanchamon nemá žádného mužského potomka, který by zdědil korunu. Faraonem se tak stává neoblíbený Aje.
Válečník jen na papíře?
Tutanchamon se nechává zpodobňovat stejně jako každý faraon, tedy jak poráží své nepřátele. Skutečnost je ale jiná, Tutanchamon pravděpodobně žádné tažení nikdy nepodnikne. Za jeho vlády se situace v zemi příliš nemění.
Generál Haremheb má od krále plnou moc, je „vyvolenec krále“ a díky tomu zmaří veškeré pokusy nepřátel o invazi.
(Foto: pinterst.com, shutterstock.com)