Na počátku všeho je nadprůměrný student medicíny Širo Išji. Po promoci na Kjótské císařské univerzitě zde dále setrvává, aby rozšířil své znalosti v oblasti bakteriologie, sérologie a patologie.
Nesmrtelnost mu zajišťuje vytvoření soustavy filtrů na vodu, jimiž zastavuje epidemii nového druhu encefalitidy. Sám později vynalézá nový vodní filtr pro armádu.
To už má za sebou cesty po západních zemích, kde studuje vývoj nových biologických a chemických zbraní. V roce 1936 dostává svolení k vytvoření Oddělení Kuantungské armády pro prevenci epidemií a čištění vody. My známe jeho tým jako Jednotku 731.
Lidé jako fošny?
Výzkumný komplex Jednotky je vybudován na několika čtverečních kilometrech poblíž Charbinu. Jako pokusní králíci jsou vybráni hlavně čínští, mongolští, korejští a během 2. světové války také sovětští, britští a američtí váleční zajatci.
Jejich důstojnost je podkopána už jejich označením marutové, což se dá přeložit jako fošny a znamená to, že jsou jen vědeckým materiálem. „Úmyslně je infikovali morem, antraxem, cholerou a dalšími patogeny.
Usuzuje se, že až 200 000 lidí mohlo být postiženo touto formou experimentování…,“ líčí současné publicistky Andersonová, Willimasová a Headová.
Oběti nákazy jsou zaživa pitvány, přivazovány ke kůlům a ostřelovány infikovanými šrapnely. Jiní nešťastníci jsou zavíráni do přetlakových komor, aby mohli lékaři sledovat kolik vydrží.
Výzkum za imunitu
Na konci 2. světové války jsou zbylí vězni popraveni, výzkumný objekt je srovnán se zemí a všem aktérům se daří uprchnout do Japonska. Tím ale celé drama nekončí.
Po okupaci Japonska americkou armádou je celému výzkumnému týmu nabídnuta beztrestnost za předání veškerých vědeckých údajů výzkumu.
„Přestože to představovalo pro Spojené státy určité dilema, jejich představitelé měli obavy, že Sovětský svaz je mnohem dále ve vývoji biologických zbraní,“ vysvětlují publicistky.
Po několika letech rozhovorů dostává doktor Išii imunitu a nikdo z jeho skupiny není postaven před soud. Doktor Širo Išii umírá v roce 1959 na rakovinu a jeho věrní posléze udělají kariéru ve zdravotnictví nebo v armádě.
(Foto: pinterest.com, armyweb.cz)