Mayská civilizace vznikla několik tisíciletí před naším letopočtem. Vrcholu dosáhla po roce 800 našeho letopočtu, pak ovšem následoval její nebývale rychlý a záhadný úpadek, jehož příčiny se vědcům zatím nepodařilo prokazatelně vysvětlit.
Pomůže jim v tom nedávno na východě Mexika objevený, více než 1000 let starý mayský palác?
Zásadní objev učinili v prosinci loňského roku archeologové na nalezišti Kulubá asi 100 km západně od Cancúnu na poloostrově Yucatán. Nalezli tam palác, jehož stáří se odhaduje na 1000 let.
Podle vědců byl využíván ve dvou obdobích mayské civilizace, a to v pozdně klasickém období mezi lety 600 až 900 našeho letopočtu a na přelomu klasického a poklasického období, mezi lety 850 a 1050. Stavba měří na délku 55 metrů, na šířku 15 metrů a na výšku 6 metrů.
Je součástí rozsáhlejšího archeologického komplexu. Spolu s palácem byly zkoumány také čtyři menší budovy.
Rozsáhlé architektonické naleziště
Kulubá je tvořeno třemi většími architektonickými celky, označovanými jako Skupina A, B a C. Největší je Skupina C objevená už v roce 1939. Nachází se na dva metry vysoké podestě a měří 70 x 80 m.
Nejvýznamnější stavbou je zde Palác masek, rozdělený do šesti částí.
Jeho vnitřní výzdoba se nedochovala, jen v rozích jsou k vidění hadi Toltéků, nástěnné panely pak obsahovaly masky s jasným vlivem kultury Itzá, jež postavila známý chrámový komplex Chichén Itzá asi 100 km od Kulubá.
Nově objevený palác využívala šlechta
Skupině B dominují dvě budovy, jedna se šesti a druhá s pěti místnostmi, které mají zdobené fasády, z nichž se dá usuzovat na to, v jakém období vznikly. Ve skupině A je budova s pěti místnostmi, která je zdobena atypicky, obkladovými kameny ve tvaru podkovy.
Na místě se nacházejí také oltář a kulatá struktura, považovaná za pec. Nový palác, který asi sloužil mayské šlechtě, byl objeven východně od Skupiny C.
Mumifikace proběhla dvakrát
V místě bylo nalezeno také pohřebiště, které je zřejmě sekundárním místem posledního odpočinku. To znamená, že nalezené mumie byly vykopány z původního pohřebiště a přeneseny sem. Byly vystaveny práci dvou balzamovačů, díky čemuž se dochovaly v dobrém stavu.
Podrobnější zkoumání ostatků, jejich stáří zatím není známo, může přinést nové poznatky o životě Mayů, jednoho z nejzáhadnějších národů.