Německý archeolog Ludwig Borchardt v rukách fascinovaně otáčí překrásnou bustou. „Je nádherná,“ hlesne při pohledu na ni. V dlaních totiž zrovna třímá sochu zpodobňující nebývale krásnou egyptskou královnu Nefertiti.
Jde o 3300 let starý artefakt, nebo podobiznu vytvořil sám Borchardt?
Před berlínským Neues Museem se tísní početný dav lidí. Všichni si chtějí prohlédnout dechberoucí podobiznu někdejší egyptské panovnice. Právě tady je totiž dnes možné najít bustu královny Nefertiti (asi 1370–1330 př. n. l.).
„Nevelký kus opracovaného vápence je pravděpodobně nejkrásnější tváří starověku,“ myslí si o díle současná italská publicistka Rossella Lorenziová.
Busta zobrazuje Nefertiti jako nesmírně svůdnou ženu s labutím krkem, vystouplými lícními kostmi, elegantně klenutým obočím a rudými rty. Tím se ovšem výrazně odlišuje od většiny starověkých egyptských soch.
Je možné, že skleněná vitrína v berlínském muzeu ukrývá podvrh? Podle švýcarského kunsthistorika Henriho Stierlina (*1928) je tomu skutečně tak!
Učiní přelomový objev
Členové německé archeologické expedice vedené zkušeným egyptologem Ludwigem Borchardtem (1863–1938) jsou jako u vytržení. V roce 1912 v ruinách Achetatonu, někdejšího egyptského hlavního města, objeví něco, co jim doslova vezme dech.
V sochařské dílně staroegyptského umělce jménem Thutmose (žil ve 14. století př. n. l.) naleznou přes 20 zachovalých uměleckých děl.
Mezi objevenými skvosty má být i 3300 let stará busta královny Nefertiti, manželky faraona Achnatona (asi †1334 př. n. l.). O jejím nálezu se ale archeolog v žádném dokumentu ani slovem nezmíní. Socha se navíc na veřejnosti zničehonic objeví až o 10 let později.
Dopustí se podvodu!
Podle Stierlina sochu v roce 1912 vytvořil sám Borchardt. Údajně si chtěl na podobizně vyzkoušet pigmenty nalezené při vykopávkách. Pravda je ale úplně jiná.
Pozdější výzkumy odhalí, že Borchardt se sice skutečně dopustil podvodu, avšak úplně jiného než si myslí Stierlin. Na základě dohody s egyptskými úřady nesměl německý badatel bustu vyvézt ze země, do seznamu objevených předmětů ji proto zapsal jen jako bezcenný sádrový odlitek, díky čemuž ji mohl dopravit do Německa.
Pro jistotu ji ovšem nechtěl minimálně několik let veřejně vystavovat. Tuhle teorii potvrdila před pár lety i počítačová tomografie. Z ní vyplývá, že je busta pravá!