Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je?

Svět se mění a s ním i tvář největších světových metropolí. Jak vypadaly před 100 lety, a jak vypadají dnes? Tipli byste si, o jaká velká města se jedná jen z jejich fotografií z dávné minulosti?

Rio de Janeiro, Brazílie

Vznik: 1. března 1565, město založili Portugalci

Počet obyvatel: 6,5 milionu, v celé městské oblasti 11,6 milionu

Památky a zajímavosti: kopec Pão de Açúcar – Cukrová homole, pláž Copacabana, palác Tiradentes, nad městem se na hoře Corcovado tyčí socha Krista Spasitele vysoká 38 metrů

Podnebí: tropické klima s průměrnými teplotami okolo 22 °C, roční období jsou zde opačně než v Evropě

Historie: Jako první Evropan místo navštívil v lednu 1502 portugalský mořeplavec Gaspar de Lemos. Jeho loď byla součástí flotily Pedra Álvarese Cabrala (1467–1520), objevitele Brazílie.

Přistáli v zátoce, o které si mysleli, že je ústím řeky, proto místo pojmenovali Rio de Janerio (Lednová řeka). Roku 1532 zřídili Portugalci v Brazílii svoji kolonii, jejímž hlavním městem bylo od roku 1763 právě Rio.

Po napoleonské invazi do Portugalska se sem roku 1808 uchýlila i královská rodina. Do roku 1821 bylo Rio jediným mimoevropským hlavním městem evropské země. Nezávislost získala Brazílie roku 1891.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Rio zůstalo hlavním městem Brazílie až do roku 1960, kdy se jím stala plánovaně vybudovaná Brasilia. Roku 1947 zde byl podepsán Rijský pakt o vzájemné pomoci většiny zemí amerického kontinentu při napadení.

V roce 2016 se zde konaly letní olympijské hry a Rio bylo prvním městem jihoamerického kontinentu, kde k tomu došlo.

Město má dlouhodobé problémy s kriminalitou a násilím, což souvisí s existencí chudinských čtvrtí (favelas) ovládaných gangy, kde bydlí téměř čtvrtina populace a které jsou mimo kontrolu státu.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Vznik: 1833

Počet obyvatel: 2,7 milionu

Památky a zajímavosti: pevnost Dubai Fort, přístav Dhow Warfes založený roku 1830, nejvyšší budova světa Burj Khalifa (828 m), největší obchodní centrum světa Dubai Mall, které disponuje i akváriem a zimním stadionem, nejluxusnější – sedmihvězdičkový – hotel světa Burj Al Arab ve tvaru plachetnice.

Podnebí: město leží prakticky na obratníku Raka, takže teplota v létě šplhá ke 40 °C, v noci ke 30 °C, v zimě je to 28 °C přes den a 15 °C v noci

Historie: Místo na pobřeží Perského zálivu, kde dnes leží Dubaj, bylo už v 5. století odpočívadlem pro karavany, putující po obchodní cestě mezi dnešním Ománem a Irákem.

Přelomovým se pro Dubaj stal rok 1833, kdy Maktúm bin Butti z kmene Bani Yas do oblasti přivedl svůj lid. Tehdy bylo místo pouhou rybářskou vesnicí.

Pod vedením dynastie Al Maktúm Dubaj vzkvétala, daňové úlevy přivedly do města spoustu cizinců, město však bylo stále závislé na rybolovu a lovu perel. To se změnilo v roce 1966, kdy zde byla nalezena ropa, což nastartovalo doslova boom, který trvá dodnes.

Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.
Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.

Současnost: Díky ropě přeměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm Dubaj na moderní přístav, město a obchodní uzel. Nechal vybudovat nové přístavy, loděnici i Světové obchodní centrum.

Během pouhého půl století se Dubaj významně rozrostla a vznikly v ní obrovské mrakodrapy včetně nejvyšší budovy světa. Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu, jehož 99 % obyvatel žije právě v Dubai City.

Mají zde klimatizované zastávky, krytou sjezdovku a lanovku pro lyžaře a velmi levný benzin (asi 9 Kč/l), možná proto místní policie jezdí ve vozech značek Lamborghini Aventador, Aston Martin či Bugatti Veyron.

New York, USA

Vznik: 1624, založili jej Nizozemci

Počet obyvatel: 8,5 milionu, metropolitní oblast až 23,7 milionu

Památky a zajímavosti: Empire State Building, Ellis Island, muzea, Central Park, Times Square, socha Svobody, „Žehlička“, Brooklynský most, One World Trade Center a další

Podnebí: New York má vlhké tropické klima s horkými a suchými léty s teplotami až 32 °C, zimy jsou studené s teplotami kolem nuly, kdy napadne 60 až 80 cm sněhu.

Historie: Oblast objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano (1485–1528) roku 1524, tehdy ji obývalo asi 5000 indiánů z kmene Lenapů.

Evropskou osadu Nový Amsterdam zde založili Nizozemci roku 1614 za účelem obchodu s kožešinami, roku 1626 místo odkoupili od indiánů.

V roce 1664 jej dobyli Angličané a přejmenovali ho na New York na počest pozdějšího krále Jakuba II. (1633–1701), tehdy vévody z Yorku.

Po válce za nezávislost zde byl prvním americkým prezidentem roku 1789 inaugurován George Washington (1732–1799), o rok později se New York stal největším městem USA.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Moderní podoba města byla zformována roku 1897. Ve 20. letech 20. století se do New Yorku začalo stěhovat černošské obyvatelstvo a roku 1948 se stal nejlidnatějším městem světa, když předběhl Londýn, který jím byl přes 100 let.

V 80. letech zde vzkvétal finanční sektor, sídlem burzy se stala Wall Street. Dne 11. září 2001 zde došlo k teroristickým útokům na budovy „Dvojčat“.

Moskva, Rusko

Vznik: 1147

Počet obyvatel: 12,5 milionu

Památky a zajímavosti: Kreml, chrám Nanebevzetí Panny Marie, Rudé náměstí, chám Vasila Blaženého, Bolšoj těatr a další

Podnebí: mírné kontinentální, v zimě mohou teploty klesat až k -30 °C, průměrně se pohybují okolo -5 °C, podzim i jaro jsou krátké, v létě teploty šplhají až ke 30 °C

Historie: První písemná zmínka o městě pochází z roku 1147, kdy kníže Jurij Dolgorukij (1090–1157) pozval svého spojence do Moskvy. Roku 1156 pak nechal vybudovat dřevěnou palisádu, základ dnešního Kremlu.

Na další podobu města měl vliv sňatek knížete Ivana III. (1440–1505) s byzantskou princeznou, která do Ruska pozvala italské architekty. Moskva se tehdy stala centrem ruské říše, a to až do roku 1712, kdy je Petr Veliký (1672–1725) přenesl do Petrohradu.

Roku 1812 vpadl do Ruska Napoleon Bonaparte a Moskvu okupoval. Znovu významným městem se Moskva stala až v době občanské války (1917–1923).

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Nyní je Moskva politickým, hospodářskými i kulturním centrem Ruska, jde o nejlidnatější město Evropy, žije v něm největší počet rezidentních miliardářů na světě.

Sídlí v něm všechna ministerstva, státní úřady i patriarcha ruské pravoslavné církve. Metro zde bylo zřízeno roku 1935. V roce 1980 se zde konaly letní olympijské hry. I po pádu komunismu zůstala Moskva hlavním městem Ruska. V létě se ve městě stmívá až v 11 hodin večer.

Paříž, Francie

Vznik: 3. století př. n. l.

Počet obyvatel: 2,2 milionu, v celé aglomeraci 12,1 milionu

Památky a zajímavosti: Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, bazilika Sacré-Coeur, Vítězný oblouk, Champs-Élysées a další

Podnebí: město leží v mírném pásu, ale má na něj vliv oceánské podnebí, takže jsou zde relativně chladná léta s teplotami okolo 18 °C, v zimě 6 °C, často zde prší a je mlha

Historie: Kolem roku 300 př. n. l. se v oblasti dnešní Paříže usadili Galové z kmene Parisiů, v roce 52 př. n. l. toto území dobyli Římané a ostrov Ile de la Cité, kde nyní stojí katedrála Notre-Dame, pojmenovali Lutetia Parisiorum.

V roce 508 z něj Chlodvík I. (465–511) učinil hlavní město Francké říše. Ve středověku Paříž prosperovala, ovšem za vlády Ludvíka XIV. (1638–1715) byla královská rezidence přesunuta do Versailles.

Za dob Napoleona (1769–1821) Paříž opět vzkvétala, stejně jako později v období La Belle Époque (1890–1914).

Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.
Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.

Současnost: V letech 1900 a 1924 hostila Paříž letní olympijské hry, v 60. letech začala vzkvétat moderní architektura včetně mrakodrapu Tour Montparnasse (210 m) z roku 1973. Dnes je Paříž největším městem Francie, zde žijící domácnosti patří k nejbohatším v zemi.

Město patří k nejnavštěvovanějším na světě, turisté přijíždějí za památkami i nákupy. Najdeme zde ředitelství mnoha mezinárodních organizací, například UNESCO či OECD.

Tokio, Japonsko

Vznik:1868

Počet obyvatel: 12 milionů, s předměstími 40 milionů

Památky a zajímavosti: císařský palác Kókjo, chrám Sensódži s bránou Kaminarimon, věže Tokyo Sky Tree a Tokyo Tower, muzea a další

Podnebí: vlhké subtropické, zimní teploty jsou mírné okolo 10 °C, v létě šplhají ke 30 °C

Historie: V japonském pojetí není Tokio oficiálně městem, ale jde o jednu z prefektur. Považuje se za hlavní město Japonska a je sídlem japonského císaře. Jeho název znamená Východní hlavní město. Až do roku 1868 se jmenovalo Edo.

Roku 1603 byl založen šógunát Tokugawa a Edo se stalo de facto jeho hlavním městem, neboť v něm sídlila tamní vláda. Císařovým sídlem i formálním hlavním městem však zůstalo Kjóto. Císař se do Tokia přestěhoval až v roce 1869.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Tokio často postihují zemětřesení, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V roce 1923 zahynulo při Velkém zemětřesení v Kanté 142 000 obyvatel.

Během druhé světové války bylo město v březnu 1945 bombardováno letectvem USA, přičemž zahynulo na 100 000 obyvatel a zničeno bylo 40 km2 jeho rozlohy. Tokio také postihují vlny tsunami.

Letos se měly v Tokiu konat letní olympijské hry, ale kvůli celosvětové pandemii byly přesunuty na příští rok. Poprvé se ve městě tyto hry konaly v roce 1964.

Londýn, Anglie

Vznik: rok 47

Počet obyvatel: 8,9 milionu

Památky a zajímavosti: Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, mosty Tower Bridge a London Bridge, observatoř v Greenwichi, Londýnské oko, Trafalgarské náměstí atd.

Podnebí: mírné oceánské, velmi často zde prší, zimy chladné s teplotami kolem nuly, letní teploty mírné s teplotami do 20 °C a jen několika horkými dny

Historie: První větší obec založili na území dnešního Londýna Římané roku 43 a nazvali ji Londinium. Ta byla roku 61 vypálena vojsky keltské královny Boudiccy. V 7. století zde zřídili Anglosasové novou osadu Lundenwic.

Roku 851 ji dobyli Vikingové. Po vítězství v bitvě u Hastingsu roku 1066 byl Vilém Dobyvatel korunován králem ve Westminsterském opatství. Ve středověku rostl počet obyvatel Londýna, ale v polovině 14. století jej zredukoval mor.

V 18. století město expandovalo a stalo se největším na světě, a to i díky rozvoji železnice.

City je jedním z největších obchodních center
City je jedním z největších obchodních center

Současnost: Při bombardování města během 2. světové války zahynulo více než 30 000 lidí, po válce do Londýna směřovala spousta imigrantů, a tak se z něj stalo multikulturní centrum.

Díky ekonomickému rozvoji v 80. letech 20. století město opět nabylo mezinárodního významu. Malá ústřední část Londýna, označovaná jako City, je jedním z největších světových obchodních center.

Řeka Temže protékající Londýnem je přílivová řeka, takže město ohrožuje záplavami, proti kterým jsou budovány bariéry.

Sydney, Austrálie

Vznik: 1788

Počet obyvatel: 3,9 milionu město, 4,5 milionu region

Památky a zajímavosti: Opera House, Harbour Bridge, Sydney Tower, muzea, pevnost Denison a další

Podnebí: vlhké subtropické klima s teplými léty, studenými zimami a hojnými dešťovými srážkami (138 dní) v průběhu roku; v lednu se teploty pohybují okolo 20–25 °C, v červenci okolo 5°C.

Historie: Archeologové soudí, že Aboriginci osídlili oblast dnešního Sydney už před 30 000 lety. Evropané ji objevili roku 1788, kdy si do svých plánů zakreslil zátoku Sydney Cove britský kapitán Arthur Philip (1738–1814).

Britové zde založili kolonii, největšího rozmachu se jí dostalo v letech 1810 až 1821, kdy zde byly zřizovány banky, trhy, ulice a mosty.

Poté do Sydney začali proudit přistěhovalci z celé Anglie, brzy mělo město milion obyvatel, a následně se stalo největším městem Austrálie.

Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.
Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.

Současnost: Ve 2. světové válce utržilo Sydney jen nepatrné škody a po válce do něj přišla řada přistěhovalců, díky čemuž se stalo multikulturním centrem. V 70. a 80. letech se rozvíjelo hospodářsky, rostly zde mrakodrapy.

I dnes je Sydney nejlidnatějším městem Austrálie. V roce 2000 hostilo město letní olympijské hry, o rok později ničily jeho okolí rozsáhlé požáry, v roce 2009 pak bylo zasaženo nejsilnější písečnou bouří za posledních 70 let.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz