Říká se o nich, že je na rozdíl od psů nelze ochočit – hrdá a svéhlavá stvoření si často dělají vše po svém – tak, jak chtějí a kdy chtějí.
Podle nejnovějších výzkumů se nyní prokázalo, že i kočky si dokážou utvořit určité pouto se svými dvounohými majiteli. Ale jak silné?
Touto otázkou se zabývali odborníci z americké Oregonské univerzity. Biologové se zaměřili na schopnost koček vytvářet pouta s lidmi a zjistili, že je tento vztah velice podobný vztahu mezi psem a člověkem, dokonce i mezi dítětem a jeho pěstounem.
V mnohém opomíjené
Studií, které se věnují psům, je skutečně mnoho, ale těch, jež cílí na kočky, zase tolik není, i proto se američtí biologové rozhodli vydat se touto cestou, a jsou tak mezi prvními, jež ukázali vtah kočka-člověk „pod lupou“.
Oddanost čtyřnohých mazlíčků v domácnostech není zcela automatická, jako ve všem je nejprve třeba vybudovat pevné základy, na nichž se může dále stavět, ale z biologického hlediska se jedná o smysluplné chování.
„Jak u psů, tak i u koček může vztah k lidem reprezentovat adaptaci vztahu mezi mládětem a pečovatelem,“ říká Kristyn Vitaleová, vedoucí studie. Člověk představuje pro kočky zdroj bezpečí.
Meze odevzdanosti
Test odevzdanosti zvířat ke svým majitelům se prováděl i u psů a malých dětí.
Principem bylo, že kočka byla vystavena pro ni neznámé místnosti, kde strávila 2 minuty spolu se svým majitelem, další fáze byla již bez přítomnosti majitele a u třetí části testu byl opět i majitel.
V případě, že byly kočky majiteli plně odevzdané, jejich chování během třetí fáze pokusu bylo klidné, pokračovaly v průzkumu cizí místnosti a všímaly si i svého „páníčka“.
U koček, jejichž vztah k majiteli nebyl plně vyrovnaný, se projevily známky stresu – prudké pohyby ocasem, olizování se a udržování odstupu, opačným extrémem pak bylo, když si kočka lehla člověku do klína a odmítala se od něho vzdálit.
Identický pokus byl proveden jak u koťat, tak i u dospělých jedinců, podle pozorovaní jejich chování, které měli na starosti experti na chování zvířat, byly přiřazovány do různých kategorií.
Ze 70 mláďat mělo 64,3 % se svým majitelem bezpečný vztah, u 35,7 % byla jejich odevzdanost nejistá. Není bez zajímavosti, že bezpečný vztah má k rodičům či pěstounům až 65 % dětí.
Jednou utvořené, navždy utvořené
Vědci také vyzkoušeli uplatnit speciální tréninkový program, který měl kočky s lidmi více napojit. Program však ani po 6 týdnech nevedl k žádným viditelným rozdílům.
Vitaleová je toho názoru, že jakmile se mezi člověkem a kočkou pouto jednou objeví, tak je pak již v průběhu času víceméně stabilní a nedá se nijak zásadně ovlivnit tréninkem.
Faktory, které mají vliv na to, jak kočka bude člověka vnímat a přijímat, jsou stejné jako u kteréhokoli jiného domestikovatelného zvířete. Navíc je faktem, že kočky si do dospělosti přenášejí celou řadu povahových rysů kotěte. Poměr mezi koťaty a dospělými kočkami byl ve 38 případech dost podobný.
(FOTO: Úvodní foto: cocoparisienne / pixabay.com. Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay.com)