Používáte ji celkem běžně při koupeli, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kde se vzala? Prozradíme vám, že vyrostla na záhoně a vypěstovat si ji můžete i vy. Získáte materiál na žínku i chutnou zeleninu. Poradíme, jak na to.
Začíná to semínkem
Semínka lufy klíčí různě dlouho, záleží na jejich kvalitě a na druhu. Může to trvat 2–3 týdny a je třeba počítat i s tím, že rostlinka roste zprvu velmi pomalu. Jakmile ale překoná pomalé období, doslova se rozletí.
Lufu můžeme pěstovat na venkovních záhonech i ve skleníku. Tady však musíte dát pozor, aby se rostlina nepřehřála, tedy dostatečně větrat. Velmi důležitá je opora, po které se bude lufa pnout.
Popínavé druhy se pěstují jako réva vinná na opoře, ideální jsou různé mřížkové treláže nebo alespoň pletivo, k němuž se výhony přichytí.
Na záhonech
Na záhony lufu přesazujeme samozřejmě až po ledových mužích, mrazíky by ji zahubily. Musíme počítat s tím, že potřebuje slunce. Mírný polostín sice snese, ale nejbohatěji bude plodit právě na slunném stanovišti.
Další podmínkou bohaté úrody je zalévání, při nedostatku vláhy se budou výhony lámat a úroda nás nečeká.
K jídlu nebo do sprchy?
Pokud chcete plody použít ke konzumaci, sbírejte je, dokud má slupka tmavou barvu a je ještě tvrdá. Dužnina si nejvyšší křehkost udržuje prvních čtrnáct dnů růstu plodu.
Jakmile začne slupka měknout, zbarvuje se dožluta či dohněda a plody začínají být lehčí, znamená to, že se uvnitř začala vyvíjet vláknina, která je právě tím, co tvoří po úpravě masážní žínku.
Pozdní sběr je výhodný
Pokud chcete plody využít na žínky či dekorace, musíte si trochu počkat. Ideálně byste měli vydržet do prvních mrazíků. Na konci října začnou výhony usychat, zralý plod je lehký a slupka se z plodů začne sama olupovat.
Zbavte se dužiny
Plody, z nichž odstraníte slupku, dále zbavte nežádoucí dužiny a semen. Máčejte je ve vodě, až se dužina vyplaví. Vláknitý skelet ještě dosušte. Pak už zbývá jen vybělit.