Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
11 nejstarších potravin, které se podařilo objevit

Archeologové čas od času přijdou s objevem, který nám přiblíží, jak se stravovali lidé před stovkami či tisíci let. Díky tomu si můžeme snáze představit jejich každodenní život. Jaká nejstarší jídla se jim podařilo „vykopat“?

1). Předchůdce pita chleba

Místo objevu: Černá poušť, Jordánsko

Stáří: 14 400 let

Nalezeno bylo 254 kousků dávného chleba, z nichž 24 se podařilo analyzovat.
Nalezeno bylo 254 kousků dávného chleba, z nichž 24 se podařilo analyzovat.

V červenci roku 2018 objevili archeologové v jordánské Černé poušti v nalezišti Šubajka kamenný krb a v něm pravděpodobně nejstarší kus chleba. Jeho stáří je odhadováno na 14 400 let. Nekvašený chléb vypadal trochu jako pita placka nebo indické čapátí.

Upečen byl z divokých obilovin podobných ječmeni, ovsu a pšenici. Další ingrediencí byly hlízy z vodní rostliny, která pečivu údajně dodávala křupavou strukturu a slanost. Chléb měl oříškovou, mírně nahořklou chuť. Naši předkové jej mohli využívat i k balení upečeného masa z místních gazel.

2). Nejstarší víno světa

Místo objevu: vesnice Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, Gruzie

Stáří: 8000 let

Za vůbec nejstarší alkoholický nápoje je považován ten z rýže, medu a ovoce, nalezený v Číně a pocházející z doby 7000 let př. n. l.
Za vůbec nejstarší alkoholický nápoje je považován ten z rýže, medu a ovoce, nalezený v Číně a pocházející z doby 7000 let př. n. l.

Objev kvašení hroznů byl zřejmě dílem náhody, když v hliněné nádobě či měchu začaly divoké hrozny kvasit vlivem vysokých teplot a přírodní oxidace. A opojný nápoj byl na světě. Hrozny byly přitom pěstovány už před 14 000 lety v oblasti Ženevského jezera.

Nejstarší nádoby na víno objevili archeologové roku 2017 ve dvou neolitických vesnicích asi 50 km od gruzínského Tbilisi. V osmi z nich se nacházely stopy vína, nejstarší vzorek byl datován do roku 5980 př. n. l.

Nalezené nádoby, zvané kvevri, na sobě měly výjevy hroznů a tančících mužů. V Gruzii se na uchovávání vína používají i dnes.

3). Pochoutka dávných indiánů

Místo objevu: Paredones a Huaca Prieta, Peru

Stáří: 6700 let

Našla se kukuřičná zrna stará 3000 až 6700 let.
Našla se kukuřičná zrna stará 3000 až 6700 let.

Kukuřice byla poprvé kultivována v Mexiku před zhruba 9000 lety, a to z divoké rostliny zvané teosinta. O několik tisíc let později se dostala do Jižní Ameriky, kde se začaly vyvíjet její různé druhy, které jsou dnes pro andskou oblast typické.

Tamní lidé začali kukuřici zpracovávat nejrůznějšími způsoby, a to dávno předtím, než uměli vyrábět keramické nádoby. Ač ještě netvořila významnou součást jejich jídelníčku, konzumovali ji nejčastěji ve formě rozpukaných zrn, tedy popcornu, a kukuřičné mouky.

Potvrzují to nálezy z lokalit Paredones na jižním pobřeží Peru a Juaca Prieta na severním pobřeží. Zde objevená kukuřičná zrna jsou stará 3000 až 6700 let.

4). Máslo z bažiny

Místo objevu: poblíž města Tullamore v hrabství Offaly, Irsko

Stáří: 5000 let

Pohřbívání másla v dřevěných soudcích do bažin mělo v Irsku svoji tradici minimálně od prvního století našeho letopočtu. Důvodem byla zřejmě snaha o konzervaci, případně nutnost jeho uležení pro slavnostní události roku.

Navíc bylo máslo i ceněným obchodním artiklem. V roce 2011 byl u města Tullamore v irském hrabství Offaly nalezen padesátikilogramový sud s „bažinovým“ máslem, které bylo pohřbeno v hloubce 2,3 metru pod zemí a jehož stáří se odhaduje na 5000 let.

Zřejmě by bylo jedlé i dnes, vědci v něm i po předlouhém pobytu v bažině nalezli minimální množství patogenů, což je srovnatelné s máslem uloženým v moderních mrazácích.

5). Nudle vynalezli Číňané

Místo objevu: provincie Čching-chaj, Čína

Stáří: 4000 let

Nudle byly vyrobené z těsta z čiroku a prosa.
Nudle byly vyrobené z těsta z čiroku a prosa.

           

Zdá se, že odvěký spor o to, zda nudle vynalezli Číňané, nebo Italové, má svého vítěze.

V západočínské provincii Čching-chaj byla totiž roku 2005 pod asi třímetrovým nánosem usazenin ze záplav, jež zahubily tamní pozdně neolitickou kulturu, nalezena převržená miska s porcí nudlí o velikosti lidské pěsti.

Nejstarší těstoviny na světě se zachovaly 4000 let díky tomu, že byly uložené de facto ve vakuu. Padesát centimetrů dlouhé žluté nudle byly vyrobeny z těsta z čiroku a prosa, nikoli z pšenice či rýže, jak se dnes vyrábějí v Číně dnes.

6). Lahodný, ale zřejmě jedovatý

Místo objevu: starověká metropole Mennofer, Egypt

Stáří: 3200 let

Sýr mohl chutnat podobně jako klasický kozí sýr, byl však velmi kyselý. Byl také snadno roztíratelný, ovšem dobu trvanlivosti měl zřejmě krátkou.
Sýr mohl chutnat podobně jako klasický kozí sýr, byl však velmi kyselý. Byl také snadno roztíratelný, ovšem dobu trvanlivosti měl zřejmě krátkou.

Poblíž dnešní Káhiry, v úrodně deltě Nilu, se rozkládala staroegyptská metropole Mennofer. V ní byla už roku 1885 objevena hrobka správce města Ptahmese.

Podrobnějšího prozkoumání se jí však dostalo až roku 2010. Cennosti z ní zřejmě odnesli vykradači hrobů, na místě však zůstalo několik hliněných nádob obsahujících podivnou hmotu.

Po jejím podrobnějším prozkoumání vědci usoudili, že mohlo jít o až 3200 let starý sýr, vyrobený z kozího a ovčího mléka a překvapivě i z mléka buvola afrického.

Nacházely se v něm však i bakterie rodu Brucella, které způsobují nakažlivou brucelózu, takže byl jedovatý.

7). Polévka čínských válečníků

Místo objevu: město Si-an, Čína

Stáří: 2400 let

Si-an je jedním z nejstarších měst čínské historie, hlavním městem Číny byl po 1100 let. V roce 1974 byla poblíž něj na pohřebišti Quin Shihuanga, prvního čínského císaře, jenž vládl do roku 210 př. n. l., objevena terakotová armáda.

V roce 2010 objevili dělníci při rozšiřování plochy pro místní letiště poblíž Si-anu hrobku dávného válečníka. V ní archeologové nalezli zapečetěnou bronzovou nádobu obsahující vývar z kostí, starý 2400 let – „nejstarší polévku světa“!

Vědci zkoumají, jak důležitou roli měla ve stravovacích návycích místních obyvatel mezi roky 475 až 221 př. n. l.

8). Zálivka z potopené lodi

Místo objevu: pobřeží řeckého ostrova Chios, Egejské moře

Stáří: 2350 let

Roku 2004 byl u pobřeží řeckého ostrova Chios v Egejském moři nalezen vrak starověké lodi. Pochází z roku 350 př. n. l., tedy z doby starověkých Athén. Předměty nalezené na lodi byly v roce 2006 vytaženy z moře a podrobně analyzovány.

V jedné z amfor se nacházel olivový olej smíchaný s oreganem, používaný k dochucení salátů a jiných pokrmů. Bylinky měly olej zřejmě nejen ochucovat, ale zároveň i prodlužovat jeho trvanlivost.

I dnes starší generace řeckých žen ví, že přidání oregana, tymiánu či šalvěje olivový olej konzervuje.

           

9). V hrobě pohřbené jerky

Místo objevu: vesnice Wanli, Čína

Stáří: 2000 let

Sušené maso znali už ve starověkém Egyptě, Římě či Incké říši.
Sušené maso znali už ve starověkém Egyptě, Římě či Incké říši.

Sušené maso nazývané jerky se v dnešních dnech těší velké oblibě, je ideální svačinou na dlouhé cesty nebo při kempování. Nejde však o výdobytek moderní doby, sušené maso znali už ve starověkém Egyptě, Římě či Incké říši.

Vykopávky provedené v roce 2009 u vesnice Wanli v Číně dokazují, že i tamní obyvatelé tuto lahůdku znali a připravovali. V jedné z hrobek bylo nalezeno 2000 let staré sušené hovězí maso.

V průběhu let se jeho barva vlivem okolního vzduchu změnila na tmavě zelenou, ale svůj objem si zachovalo, což je důkazem toho, že již v době svého uložení do hrobky bylo usušeno.

10). Čokoláda od královny Viktorie

Místo objevu: Canberra, Austrálie

Stáří: 121 let

Další stará čokoláda v plechové krabičce pochází z roku 1902. Vyrobena byla čajovou společnosti Mazawattee u příležitosti korunovace anglického krále Eduarda VII.
Další stará čokoláda v plechové krabičce pochází z roku 1902. Vyrobena byla čajovou společnosti Mazawattee u příležitosti korunovace anglického krále Eduarda VII.

V osobní sbírce slavného australského básníka Banjo Patersona (1864–1941) našli pracovníci Australské národní knihovny opravdový poklad – plechovou krabičku obsahující čokoládu Cadbury, kterou dostávali britští vojáci, bojující v búrské válce (1899–1902), od královny Viktorie (1819–1901).

Na krabičce byla její podobizna a nápis „Jižní Afrika, 1900“. Náklady na nákup 70 000 až 80 000 liber kakaa šly z královniny vlastní kapsy.

Básník zřejmě čokoládu, která byla častým předmětem směny, koupil od vojsk, když v Jižní Africe působil jako válečný zpravodaj.

11). Koláč Roberta Falcona Scotta

Místo objevu: mys Adare, Antarktida

Stáří: 111 let

Dobře zakonzervovaný ovocný chlebíček britské značky Huntley and Palmers se zachoval v neporušené krabičce na chatě, kterou v roce 1899 zbudoval norský výzkumník Carsten Borchgevinik (1864-1934) na mysu Adare v Antarktidě.

Koláč ovšem nepatřil jemu, nýbrž slavnému „druhému“ objeviteli severního pólu, Robertu Falconu Scottovi (1868–1912).

Ten chatu využil jako svoji základnu během expedice Terra Nova mezi roky 1910 až 1912. Jeho výprava severního pólu dne 17. ledna 1912 dosáhla, bohužel při cestě zpět všichni její účastníci zahynuli.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
Zajímavosti
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Záhady a napětí
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz