Básníky je nejbližší souputník planety Země nazýván jako Luna, v odborných kruzích je pak řeč o Měsíci. Je tomu již více než jedno století, co astronomové ze všech světových koutů debatují nad otázkou vzniku tohoto vesmírného tělesa.
Výzkumníci z americké Yale University a z japonských laboratoří přišli s novou teorií. Jisté je, že nebude tou poslední.
Podle mnoha odborníků došlo v minulosti k vytvoření základu Měsíce prostřednictvím vesmírné kolize – neznámé těleso, velikosti podobné Marsu, narazilo do planety Země, a z materiálu, jenž se při nárazu odštěpil, vznikl Měsíc.
Tato hypotéza se testovala a byla promítnuta do počítačových simulací. Z toho vzešel výsledek, že základ Měsíce by mělo primárně utvářet impaktující těleso. Ale možná je to jinak.
Faktem je, že Měsíc je složen i z pozemského materiálu, což doložila analýza měsíčních hornin dopravených na Zemi v rámci programu Apollo.
Nová studie publikovaná v dubnu 2019 v časopise Nature Geoscience vytvořená ve spolupráci s geofyzikem z Yale University, jímž byl Shun-ichiro Karato, předkládá ale jiný náhled na věc.
Kombinace magmatu a pevného materiálu
Karato tvrdí, že stěžejní informací je to, že tzv. proto-Zemi, tedy Zemi ve svém mladém věku asi 50 milionů let po vzniku Slunce, pokrývaly oceány horkého magmatu, oproti tomu impaktor byl tvořen z tuhého materiálu.
Natsuki Hosono z RIKEN Center for Computational Science byl hlavním autorem studie, jeho spolupracovníky byli Junichiro Makino a Takayuki Saitoh.
Aby mohli předpovědět, jaký materiál z kolize dal vzniknout zárodku Měsíce, vytvořili vědci matematický model.
„Podle našeho modelu je zhruba 80 % tělesa Měsíce tvořeno materiálem z proto-Země,“ sdělil Karato podílející se na rozsáhlém výzkumu chemických vlastností magmatu proto-Země.
„Ve většině dřívějších modelů bylo naopak přibližně 80 % Měsíce tvořeno hmotou impaktoru. A to je velký rozdíl,“ pokračuje.
Nový model, nové postřehy
Podle nejnovějšího modelu bylo po srážce dvou těles magma zahřáté na značně vysokou teplotu, která mnohonásobně překonala teplotu tuhého dopadajícího tělesa. Po následném navýšení objemu magmatu a jeho výskytu na oběžné dráze se utvořil zárodek Měsíce.
Podle astronomů je to vysvětlení toho, proč je v povrchových vrstvách Měsíce více pozemského materiálu. Předchozí modely totiž nebraly v potaz jiný ohřev mezi silikáty utvářejícími proto-Zemi a impaktor.
Nová studie potvrzuje okolnosti vzniku Měsíce, aniž by k tomu potřebovala nějaké zvláštní podmínky, s nimiž operovaly předešlé teorie.
(FOTO: Úvodní foto: photo-graphe / pixabay.com, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay.com)