Vypadá jako lék, má stejnou barvu, dokonce i chuť, jen neobsahuje žádnou léčivou látku. To je placebo! Může i přesto nemocnému pomoci od bolesti jen díky víře v uzdravení?
Akupunktura, homeopatie nebo šamanské léčení. To jsou léčebné metody, které většina lidí zná a řadí je k alternativní medicíně. Zatím se nepodařilo přesně zjistit, jak fungují, ale také není stoprocentně prokázáno, že by nefungovaly.
Otočíme-li se do historie lékařství, zjistíme, že ve starověku či ve středověku probíhala léčba na podobných principech. Buď tedy prostou vírou v uzdravení, nebo se léčilo pomocí přírodních bylin.
Odkud se vzalo placebo?
Samotné slovo je odvozeno od latinského „placere“, což znamená líbit se. Jako placeba se označovali ve Francii lidé, kteří předstírali zármutek na pohřbech, a to jen proto, aby dostali jídlo a pití.
Pro současnou medicínu je však placebo velmi významným nástrojem, jak zkoumat léčbu nemocí. Studie prokázaly, že placeno zabírá na 30 % všech nemocí.
Víra v uzdravení
Obecně se dá placebo popsat jako látka nebo léčebná procedura, kterou pacient považuje za lék, i když v sobě neobsahuje žádnou účinnou látku. Ale pacient je přesvědčen, že se po podání léku jeho zdravotní stav zlepší.
Velký vliv na účinek má i samotný lékař, který lék doporučí, a také pověst samotného medikamentu. To by však znamenalo, že se lidé mohou léčit zcela přirozeně, neboť tělo si dokáže s nemocemi poradit samo.
Testování léků
Placebo se upravuje do stejné podoby jako skutečný lék, má i stejný vzhled i chuť. Často se používá u klinických studií, kdy je nedílnou součástí v testování nových léčiv.
Slouží jako kontrolní vzorek odlišující skutečný účinek léku od samotného placebo efektu.
Pryč s bolestí
Efektem se zabýval Fabrizio Benedetti (nar. 1956), italský neurolog z turínské univerzity, při testování léků na bolest. Došel k neuvěřitelnému závěru, že dobrovolníci, jimž podával placebo, trpěli menšími bolestmi než ti, kteří dostávali skutečný lék.
Podle něj se však nejedná o pouhý psychologický jev, ale dochází ke skutečným fyziologickým změnám, které lze změřit.
Co se s tělem skutečně děje?
Benedetti zjistil, že u lidí, kteří dostávají lék, dochází v mozku k biochemickým změnám.
Ve chvíli, kdy mozek uvěří v léčebný proces, se v něm začnou produkovat hormony, zejména endorfin, endomorfin a dopamin. Tyto látky přirozeně zmírňují bolest, zvyšují imunitu, zlepšují dýchání a zlepšují spánek.
„Placebo aktivuje přirozený systém ochrany zdraví, který je lidskému tělu vlastní. Očekávání toho, že se zmírní naše obtíže, aktivuje mechanismus posilující tělesnou a duševní obnovu,“ říká Fabrizio Benedetti.
Vliv barev
Bylo prokázáno se, že významný vliv mají i barvy pilulek, které pacienti dostávají. Žlutá funguje na nemocné s depresí, červená zase dodává lidem energii, zelená zklidňuje úzkost a bílá se podává na zažívání. Platí také pravidlo: „Čím více, tím lépe“.
Pokud se tedy placebo užívá čtyřikrát denně, je jeho účinnost větší, než když se užívá jen dvakrát.
Bolest i deprese
Studie ukázaly, že účinky placebo efektu se nejvíce projevují u nemocí, které jsou pod přímým řízením centrální nervové soustavy.
Jedná se tedy o bolesti, psychická a neurologická onemocnění, jako jsou deprese, úzkost nebo Parkinsonova choroba.
Právě u analgetik nebo léků na depresi má placebo poloviční vliv na celkové léčení. U psychických nemocí dochází ke stejným změnám jako po antidepresivech nebo jiných účinných látkách. Jako by mozek věděl, jak reagovat.
A co geny?
Tento postup zkoušeli lékaři i u pacientů s rakovinou, prokázala se však účinnost spíše na průvodní jevy nádorového onemocnění než na samotnou rakovinu.
Tato léčba také nezabírá na pacienty z Alzheimerovou nemocí, neboť si častokrát neuvědomují, jaký lék užívají. Síla tohoto efektu je navíc zcela individuální. Podle všeho lze dokonce v lidském těle najít i geny pro placebo efekt.
Nové možnosti léčby
Vědci provedli také zajímavý experiment s pacienty s Parkinsonovou chorobou, kteří měli podstoupit chirurgický zákrok, během něhož jim měly být do mozku transplantovány lidské neurony.
Polovině z nich lékař pouze sdělil, že tento zákrok provedl, i když k žádné operaci nedošlo. Přesto i u těchto pacientů došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu.
Nepůsobí věčně
Účinnost placeba je však značně omezena. Jeho síla závisí hlavně na velikosti víry a důvěry. Navíc již po třech týdnech placebo efekt odeznívá. Vědci také zjistili, že lidé podléhají i opačnému efektu, který se nazývá nocebo.
Funguje to třeba v případě, kdy si lidé pročítají nežádoucí účinky v příbalové informaci léků a vsugerují si, že je pociťují.
Jsou známy i případy, kdy lékař omylem diagnostikoval pacientovi smrtelnou chorobu, a ten vlivem této informace skutečně zemřel, i když byl zcela zdráv…