Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nejpodivnější alergie na světě. Co všechno může lidský organismus krutě potrápit?

Člověk nemusí být alergický jen na kvetoucí trávy či stromy, existuje i mnoho vskutku podivných alergií, které mohou způsobit nejen kýchání, rýmu či vyrážku, ale dokážou dokonce ohrozit i život.

Kdo by se nesetkal s kýcháním, rýmou nebo vyrážkou v důsledku alergické reakce? Zná to zřejmě každý. Tato nepřiměřená reakce imunitního systému může potkat každého, a to v jakémkoli věku.

Způsobuje ji nesprávná aktivace protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem konkrétního alergenu. Nemusí přinést pouze lehké příznaky, někdy může alergická reakce končit i smrtí!

Kdo si jí všiml?

Samotné slovo alergie pochází od rakouského vědce Clemense von Pirque a amerického lékaře maďarského původu Bély Schicka.

Ti si v roce 1906 všimli, že někteří pacienti vykazují přecitlivělost na běžně neškodné látky, jako například prach, pyl nebo některé druhy potravin. Název pochází z řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce).

Čím dál častější

Průzkumy ukázaly, že jen v naší republice se za posledních sto let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %. Největší vliv má zejména životní prostředí a ve velkém měřítku také škodliviny v potravinách.

Lékaři rovněž varují před nevhodnými stravovacími návyky a dlouhodobým pobytem v uzavřených budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.

Vliv má i dědičnost

Podle řady studií má na vznik alergie velkou zásluhu genetika. U dítěte s jedním alergickým rodičem se zvyšuje riziko asi o 30 %. Pokud jsou náchylní oba rodiče, má jejich potomek až o 80 % větší pravděpodobnost, že se u něj alergie objeví.

Zásadní roli v tomto případě hraje matka, riziko přenosu alergie je až čtyřikrát vyšší, když je sama postižena. Tyto děti jsou označovány za atopiky. Nemusejí mít žádné obtíže, ale jejich imunitní systém je neustále v pohotovosti.

Tělo samo bojuje

Při alergické reakci dochází v organismu k boji. Imunitní systém totiž rozpoznává a likviduje neznámé, a tedy potenciálně škodlivé látky. Může se tak stát, že začne nepřiměřeně reagovat na okolní prostředí, i když běžnému člověku neškodí.

Mohou se projevovat jen velmi mírně v podobě lehké rýmy, ale objevují se i případy, kdy dochází k ohrožení života. Vše záleží hlavně na síle a množství alergenů, které se do těla dostane. V nejhorším případě dochází až k anafylaktickému šoku.

Rychlý a nebezpečný

Ten může přijít velmi rychle a nečekaně. Projevuje se řadou symptomů. Mezi hlavní patří svědivá vyrážka, dušnost a nízký krevní tlak. Velmi často ho způsobuje bodnutí nebo štípnutí hmyzem nebo požití určitých potravin či léků.

Způsobuje ho především uvolnění histaminu z bílých krvinek. Je proto nezbytné podat postiženému nitrožilně adrenalin. Anafylaktický šok se projevuje přibližně 0,05–2 % lidí.

Existuje možnost léčby?

Léčení alergií je velmi náročný a složitý proces, přesto ne nereálný. U některých typů se stačí alergenu vyhýbat, a není tak nutná léčba, zatímco u jiných je nezbytné podávání protialergických léků, nejčastěji antihistaminik.

Při alergické reakci se totiž z buněk uvolňuje histamin. Dá se také očkovat pomocí vakcín, což způsobí toleranci organismu vůči alergenu. Očkování probíhá 2 až 5 let.

Nebezpečné potraviny

Nejvyšší nárůst alergií mají na svědomí překvapivě potraviny. Na některou z nich trpí až 4 % světové populace, dětí do 3 let dokonce 8 %. Mléko, oříšky, vejce nebo pšenice – to vše může alergikům komplikovat život.

K prvním příznakům dochází zpravidla do jedné hodiny od požití problematické potraviny. Nejčastěji se projevují kožními reakcemi, otoky jazyka, dušností, zvracením či průjmem.

Žádné obiloviny

V posledních letech se u lidí začala objevovat ve velkém alergie na lepek, což je bílkovina obsažená v obilovinách. Nejvíce jí najdeme v pšenici, žitu, ječmeni nebo ovsu. Nemocní si stěžují na svědění v ústech a krku po požití potraviny, kterou obsahuje.

V horších případech nastává zvracení, vzniká ekzém nebo rýma. Jedinou možností pro postižené je bezlepková dieta. Alergie se však může zaměnit s potravinovou intolerancí, jež znamená trvalé poškození metabolismu. Ta se nazývá celiakie.

Nežádoucí léky

Stejně nevhodné mohou být i některé léky. Alergie se může objevit téměř u každého, ale většina reakcí bývá mírná, nejčastěji to jsou vyrážky nebo svědění kůže. Mezi ty vážnější však patří dušnost nebo otok hrtanu, který může vést až k udušení. Nejčastěji se alergická reakce objevuje na penicilin a podobná antibiotika.

Peří a roztoči

Zabořit se do nadýchaných peřin, vyplněných prachovým peřím, je pro někoho sen, pro druhého noční můra. Peří hus, kuřat, kachen, ale třeba také papoušků může způsobovat velké problémy. Naštěstí pravá forma této alergie je velmi vzácná.

Peří ovšem působí jako magnet na prachové částice, a když začne tlít, začnou se v něm tvořit plísně. Projevuje se hlavně ekzémem, kýcháním, slzením svěděním nebo alergií. Kožní reakce může dokonce přejít v chronický ekzém. Nemusí to být jen samotné peří, viníkem mohou být i roztoči v něm žijící.

Nesnesitelné jaro

Jaro je období plné rozkvetlých stromů a kvetoucích rostlin. Pro někoho to může být doslova utrpení, a to kvůli reakci na pyl, který poletuje vzduchem. Tato alergie se nazývá polinia a je nejčastějším typem alergie.

Spouštěčem bývá pyl z bylin, trav nebo dřevin, který se usazuje lidem na kůži, v očích, nose a průduškách. Nejčastěji se projevuje kýcháním, svědícíma očima nebo výtokem z nosu.

Bylo dokázáno, že pacienti trpící alergickou rýmou mají 3,5x větší pravděpodobnost, že u nich propukne astma. Ke zmírnění příznaků pomohou i volně dostupné léky.

Nečekaní nepřátelé

To, o čem jste doteď četli, jsou sice nepříjemné, ale vcelku běžné alergie. Někteří lidí však mají tu smůlu, že jejich tělo reaguje nepřiměřeně tam, kde jsou jiní naprosto v pohodě. Co tedy může někomu velice znepříjemňovat život?

1. Nepřátelský chlad

Projevy: kopřivka, červené skvrny, otoky

Léčba: antihistamika, krémy proti chladu

Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.
Alergie na chlad se léčí stejně jako jiné alergie, antihistaminiky.

Během zimních měsíců nejsou neobvyklé sníh ani mráz. Jenže u některých lidí na nechráněných místech těla dochází k tzv. chladové kopřivce. Ta se objeví během několika minut v místě podráždění a většinou do dvou hodin zase zmizí.

Při velkém chladu může však dojít i k otokům obličeje a rukou, zarudnutí či popraskání kůže. K reakci nemusí dojít pouze v zimě, často se tak stává i při plavání v chladné vodě, která spouští masivní uvolňování histaminu a dalších chemických látek.

Tento proces způsobuje náhlý pokles krevního tlaku, což může vést mdlobám, šoku, ve vzácných případech i ke smrti.

Co se dá dělat?

Další možným příznakem je vodnatá rýma, která se dá snadno zaměnit s nachlazením. Alergie se ovšem může projevit také po požití studených nápojů nebo zmrzliny, kdy v extrémním případě dochází k otokům jazyka a rtů.

Lidé, kteří vědí, že podobnou alergií trpí, by si před pobytem venku měli vzít antihistaminika a mazat se krémy proti větru a mrazu. Nejúčinnější je se samozřejmě vyhýbat prudkým změnám teplot. Je prokázáno, že se tato alergie častěji objevuje u žen.

2. Opalování s následky

Projevy: bolestivé zarudnutí kůže

Léčba: postupné zvykání na sluneční záření, chlazení kůže, antihistaminika

Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.
Reakce na Slunce se může projevit mokvajícími boláky.

Asi každému se někdy stalo, že se při dlouhodobém pobytu na slunci spálil. Jsou i lidé, kterým slunce může opravdu hodně ublížit. Nejzrádnější jsou sluneční paprsky samozřejmě v létě.

Tato alergie se projevuje už po několika desítkách minut, nejčastěji na krku, dekoltu a rukou rudými pupínky, či dokonce mokvajícími boláky.

Jistou možností, jak alergii čelit, je pozvolné navyšování délky vystavení slunci a použití kvalitních opalovacích prostředků s vysokým UV faktorem. Samozřejmostí je i vhodné oblečení a užívání beta-karotenu, lykopenu, vitaminu E a C.

3. Ubližující životadárná tekutina

Projevy: kopřivka, vyrážka

Léčba: krémy, které zamezí přístupu vody na kůži

Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.
Pro alergiky na vodu je život velmi nepříjemný.

Vodu k životu nezbytně potřebujeme, bez ní nedokážeme přežít. I naše těla tvoří ze dvou třetin voda. Přesto se velmi vzácně u některých lidí objevuje silná reakce na tuto čirou tekutinu. Zatím bylo na světě zaznamenáno okolo 40 případů takové reakce.

Vědci se stále snaží přijít na to, co za touto alergií vlastně stojí. Jako nejlogičtější vysvětlení se nabízí složení vody. V tekutině žijí většinou řasy nebo sinice, na které lidé mohou reagovat.

K reakci dochází přibližně od pěti minut po kontaktu s vodou, a to bez ohledu na její teplotu.

Zvnějšku i zevnitř

Stejně tak může tělo reagovat i na minerály nebo chemikálie ve vodě obsažené. Odborníci se k této teorii přiklánějí hlavně proto, že se nejvíce případů rozvinulo po kontaktu s vodou z kohoutku, do níž se často přidává chlor.

První reakce se projevuje zčervenání kůže, na které se objevují ošklivé puchýře. Někteří hypercitliví lidé ovšem reagují i na konzumaci některých nápojů či jistých druhů ovoce a zeleniny.

4. Zabraňuje početí

Projevy: zarudnutí, pálení a svědění v poševní oblasti.

Léčba: antihistamika

Mezi netradiční alergie patří také ta na sperma. Překvapivě se jedná o poměrně častou alergii, která ženám způsobuje velmi nepříjemné pocity po každém pohlavním styku. Velký problém představuje hlavně pro páry, které se pokoušejí o zplození potomka.

Ženský organismus totiž reaguje na ejakulát a vytváří protilátky, zabraňující spermiím vstoupit do dělohy a počít dítě přirozenou cestou.

V takovém případě je jedinou možností umělé oplodnění, kdy se spermie zavedou přímo do dělohy, a protilátky tak nejsou schopny na ně účinkovat.

Alergický sám na sebe

V současné době se tato alergie dotýká až 12 % žen. U některých se projevují jen mírné obtíže, další mají dramatickou reakci. Většina žen popsala příznaky podobné mykóze. Lékaři proto doporučují používat kondom nebo přerušovanou soulož.

Objevily se však i případy, kdy byl i muž alergický na své vlastní sperma, což potvrdily kožní testy. V takovém případě léčba spočívá v aplikaci malého a posléze většího množství vlastního spermatu.

Stejně jako u jiných nemocí platí, že čím dříve nastane léčba, tím větší je šance na vyléčení.

5. Není to lenost

Projevy: kopřivka, dušnost, vyrážky

Léčba: omezení cvičení, antihistaminika nebo užívání steroidů

I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.
I na pohyb může vzniknout autoimunitní reakce.

Existuje spousta lidí, kterým se do cvičení moc nechce, a vymlouvají se, že jim nedělá dobře. Opravdu mezi námi však žijí lidé, u kterých může cvičení vyvolat anafylaktické reakce. Od roku 1970 se v odborné literatuře objevilo asi 1000 takových případů.

Velmi často se tato přecitlivělost projevuje kopřivkou. Může se spustit i reakce jako uslzené a oteklé oči či potíže s dýcháním.

Podle studie dochází u 30 až 50 % lidí k reakci v důsledku cvičení, zkombinovaného s jistými typy potravin. Nejčastěji to jsou rajčata, papriky, sója nebo ořechy.

Dalším případem je kombinace cvičení s léky, jako je aspirin. U žen k tomu může dojít i během menstruace, a to kvůli vysoké hladině estrogenu. Nejčastěji se objevuje reakce při běhu, tenisu, tanci nebo jízdě na kole.

Nejběžnější alergické reakce

Alergická rýma – vyskytuje se přibližně u 20 % populace. Může být sezonní, ale častěji se opakovaně vrací v průběhu roku. Může být i chronická. Vyznačuje se čirým výtokem z nosu, opakovaným kýcháním nebo otokem nosní sliznice.

Astma – způsobuje stahování hladkých svalů průdušek, otok dýchacích cest a tvorbu hustého hlenu. To vše ztěžuje dýchání. Pokud se astma neléčí, může dojít i k ohrožení života.

Kopřivka – jde o krátkodobé poškození kůže. Projevuje se zarudnutím a pupínky, v horším případě otoky. Pokud je kůže poškozená dlouhou dobu, může se z ní vyvinout i atopický ekzém. Kůže je velmi suchá a pokrývají ji červené, silně svědivé pupínky.

Anafylaktický šok – tato alergická reakce je ta nejzávažnější a může pacienta ohrožovat na životě. V nejhorším případě prudce klesá tlak, a člověk tak může upadnout do bezvědomí.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz