Nespavost, vysílené orgány, alergie, selhání nadledvinek a mnoho dalších nepříjemností. To vše mohou způsobovat energetické drinky. Jaké látky v sobě obsahují? Čím mohou škodit?
Lákavě barevné obaly, příslib rychlé energie a většího výkonu. To vše nabízejí energetické nápoje, které se těší čím dál větší oblibě, především u mladší generace.
Jenže konzumace většího množství těchto sladkých nápojů může mít na lidské tělo velmi negativní vliv. Ne nadarmo se na obalech píše, že nejsou vhodné pro děti nebo těhotné ženy.
Správné látky v nesprávném množství
Oficiálně se energetické drinky řadí mezi nealkoholické nápoje, obohacené nejrůznějšími přídavnými látkami. Bývají vyzdvihovány kvůli svému příznivému účinku na odstranění únavy, zvýšení psychické odolnosti a posílení koncentrace.
Hlavní složku tvoří především kofein, taurin a další rostlinné extrakty.
Tyto látky jsou v menším množství zdraví prospěšné, ale jak už to bývá, všeho moc škodí.
(Ne)škodný kofein
Nejvíce se diskutuje o limitech kofeinu. Pro mladistvé se uvádí maximální dávka 100 mg kofeinu na den. Jenže v případě půllitrového nápoje to znamená přijmout 180 mg kofeinu naráz, což může způsobovat velké problémy.
Při nadměrné konzumaci kofein totiž vyvolává nervozitu, stres a může přispět i k případným panickým atakám. Nebezpečná je především kombinace s taurinem.
V těle i plechovce
Taurin patří mezi aminokyseliny, které regulují objem buněk a mají důležitý vliv při zpracování tuků. Lidé mají tuto látku ve svalové tkáni, mozku a v dalších orgánech.
Poskytuje materiál pro tvorbu žlučových solí, které se podílejí na zpracování tuků a vitaminů rozpustných v tucích. Pokud je ho ovšem v těle hodně, mohou se objevit průjmy, poruchy paměti nebo útlum centrálního nervového systému.
Zásah do organismu
Časté popíjení těchto nápojů může vlivem stimulačních látek ve velké míře narušovat spánek a vést k nesoustředěnosti. Při dlouhodobé konzumaci stojí podle vědců i za vznikem depresí nebo úzkostí.
Klesá totiž hladina serotoninu, jenž ovlivňuje chuť, náladu a stojí i za agresivním chováním. Kofein v souvislosti s dalšími látkami může vyvolávat nevolnost, zvýšené bušení srdce a dochází i k výkyvům krevního tlaku.
Není to pouze kardiovaskulární systém, objevují se i neurologické problémy, konkrétně migrény, mrtvice nebo nitrolební krvácení.
Zvýšený výkon
Některé značky energetických nápojů jsou propojené především s adrenalinovými sporty.
Tím pádem si mnoho lidí myslí, že nápoj pomůže nabudit potřebný výkon. To je sice pravda, ale zvýšená fyzická zátěž, dehydratace a kofein představuje obrovskou zátěž na kardiovaskulární systém. Srdce, játra, mozek, trávicí trakt i ledviny pracují zrychleně. Orgány jednoduše reagují tak, jako by se nacházely v nebezpečné situaci.
Převitaminováno
Některé nápoje obsahují také vitaminy, konkrétně vitamin B. Velmi snadno se tak překročí doporučená denní dávka. Na to reaguje hlavně kůže, která zrudne. V horším případě může i pálit. Játra totiž v takovém okamžiku dostávají toxický šok.
Velká koncentrace kofeinu může způsobit také alergii ve formě vyrážky, svědění, kopřivky nebo otoku jazyka či obličeje.
Blahodárný strom
Tvrdí se, že ginkgo velmi dobře podporuje činnosti mozku. Bohužel u některých lidí způsobuje další vedlejší účinky v podobě bolestí hlavy, nevolností, průjmu, bušení srdce a celkového neklidu.
Navíc může špatně reagovat s některými léky, jako jsou antidepresiva nebo prášky na ředění krve. A některé energetické nápoje obsahují ginkgo ve zvýšeném množství.
Ošklivé cukry
Pití těchto nápojů představují riziko i kvůli vysokému obsahu cukru. V jedné dávce se ukrývá až 15 lžiček cukru, což může vyvolávat dehydrataci organismu, oslabení imunitního systému a zvyšuje se riziko zánětlivých onemocnění.
Cukerná nálož se uvolňuje do krve a dochází k výkyvu glykémie, což může způsobit z dlouhodobého hlediska obezitu, a s ní spojenou cukrovku. Sacharidy také narušují zubní sklovinu, což podporuje i nadměrné množství kyselin v nápojích.
Přidávaná barviva
Tyto nápoje se nevyrábějí z přírodních šťáv, přidávají se do nich různá barviva a aromatizující látky, aby nápoj vypadal přitažlivěji a lépe chutnal. Většina z nich obsahuje amoniakální karamel, jenž potravinám dává stálou tmavě rudou až hnědou barvu.
Jiným barvivem je červená košelina, obsahující derivát antrachinonu, jenž může způsobovat rakovinu. Není neobvyklé, že barviva jsou příčinou migrén, závratí či emočního napětí.
Výstražné případy
Na světě již došlo k několika úmrtím v souvislosti s pitím energetických nápojů. Na Plzeňsku si v roce 2020 dal třináctiletý chlapec před sportovním zápasem dvě tyto limonády, po jejich vypití upadl do bezvědomí a nastala u něj zástava krevního oběhu.
Kombinace velkého stresu a sportovní aktivity na vysoké úrovni spolu s energetickými nápoji tak vytvořila smrtící koktejl.