Je vlahá letní noc. Překrásná dívka postává na balkoně a se zatajeným dechem naslouchá líbezným slovům svého dole stojícího nápadníka:
„Tvé jméno rolnička v mém srdci vyzvání, a v každý okamžik, Roxano, již se chvěji, jak zazní jméno tvé, rolničky v srdci znějí!“ Nemá ponětí, že procítěné, zamilované básně ve skutečnosti nerecituje on, nýbrž jeho v křoví ukrytý přítel s obludně velkým nosem…
Čestný a odvážný bojovník, nadaný básník a romantický snílek, který však trpí pro svůj šeredný vzhled, kvůli němuž se dobrovolně vzdá i své životní lásky k půvabné sestřence Roxaně.
Tak je popisován hrdina slavné divadelní hry Cyrano z Bergeracu z roku 1897 od francouzského dramatika Edmonda Rostanda (1868–1918).
Postava vznikla podle reálné osobnosti Saviniena Cyrana z Bergeracu (1619–1655) – vynikajícího pařížského spisovatele a obávaného šermíře, jenž žil na francouzském dvoře za vlády Ludvíka XIV. (1638–1715). Nakolik se ovšem Rostandova fabulace shoduje s dějinami?
Porazí 100 šermířů?
Historický Cyrano je stejně jako v Rostandově podání velice zdatným šermířem a často se zaplétá do pouličních šarvátek a duelů. Na základě jedné pověsti má být schopen porazit až 100 soupeřů najednou! Výraznou stopu zanechá i na poli literárním.
Píše satirické pamflety a divadelní hry, v nichž se naváží do církve a vtipně komentuje tehdejší politickou situaci.
Cyranova komedie Napálený školák z roku 1645 dokonce inspiruje jeho současníka Molièra (1622–1673) k sepsání světoznámého díla Scapinova šibalství.
Úspěšnou kariéru francouzského bouřliváka ukončí až literátova náhlá smrt v pouhých 36 letech! Co bylo příčinou Cyranova předčasného úmrtí, nevíme.
Stydí se za svůj nos?
„Na taký přívěsek, jenž zdobiti mne ráčí, jsem hrdý, velký nos velkého ducha značí,“ prohlašuje Cyrano z Bergeracu na divadelním jevišti. Dobový portrét bývalého mušketýra vskutku dokládá, že Cyranův obličej hyzdil obrovitý orlí nos.
Zda ale kvůli němu nějak trpěl v osobním životě, není známo. Spisovatelova náklonnost k sestřence Roxaně je každopádně výplodem Rostandovy fantazie.
Mnozí současní historici se domnívají, že Cyrano byl pravděpodobně homosexuál a udržoval bouřlivý milostný vztah s francouzským básníkem Charlesem Coypeauem d’Assoucym (1605–1677)!