V České republice stále přibývá nemocných s rakovinou kůže, a to navzdory značné osvětě týkající se zdravého opalování. Ročně je u nás zhoubný melanom diagnostikován zhruba 2 600 lidem.
Pozitivním trendem je naopak vysoký počet zachycení v jeho počátečních stadiích. Zdravotní pojišťovny často podporují včasnou diagnostiku svých pacientů v rámci speciálních programů pro prevenci onkologických onemocnění.
Nákladná nemoc
Jen u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV ČR) jsou rok od roku na léčbu rakoviny kůže čím dál vyšší částky, posledních pět let výdaje na léčbu melanomu vzrostly více než 2,5krát a v roce 2020 přesáhly 82,5 mil.
Kč. „Aktuálně evidujeme 489 pacientů, průměrné roční náklady na jednoho nemocného činí téměř 169 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.
Zajímavé je, že ačkoliv je poměr nemocných mužů a žen téměř stejný – 214 mužů ku 275 ženám – ,náklady na léčbu jsou dvakrát vyšší u mužů než u žen.
Nepodceňovat!
Důvodem může být fakt, že prevenci obecně více podceňují a k lékaři přicházejí pozdě. Zatímco záchyt melanomu v počátečním stadiu lze snadno vyléčit pomocí chirurgického zásahu, později je léčba komplikovaná a drahá, významně se zhoršuje i prognóza.
Maligní melanom je nejnebezpečnější formou rakoviny kůže – zpočátku nenápadná skvrnka na kůži se totiž může v pokročilém stadiu rozvinout do rozsáhlých orgánových metastáz.
„Zájem o toto vyšetření je každým rokem větší. Loni pojišťovna klientům na toto vyšetření přispěla bezmála dva miliony korun,“ říká Hana Kadečková. Obecně se doporučuje nechat si znaménka zkontrolovat jedenkrát ročně.
(FOTO: Úvodní foto: PDPics / pixabay, Foto 1, 2 a 3 – pixabay)