Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Co jste o snech netušili!

Spánek nám zabere přibližně třetinu života. A ačkoli se někomu může zdát, že na spánku není nic zajímavého, je to přesně naopak. Ve snech se totiž objevuje množství dějů či detailů, na které by v bdělém stavu nikdo ani nepomyslel!

Po staletí se filozofové a teologové, stejně jako dnes neurovědci, snažili objasnit, proč lidé vlastně sní.

Ani dnes, kdy o snění máme již poměrně dost informací, není účel a význam snů plně pochopen. Lidé sny odjakživa chápali jako předzvěst budoucnosti a šanci, jak odvrátit případné nebezpečí.

Některé spánkové vidiny se totiž občas opravdu vyplnily, o čemž svědčí historické záznamy.

Sny věští budoucnost

Například perského krále Xerxa varoval sen před napadením Řeky. Naopak římský císař Marcus Aurelius objevil díky snu prostředek proti závratím a chrlení krve. A četné lékařské rady našel řecký lékař Asklepiades právě ve snech svých pacientů.

Ovšem v různých kulturách mohl mít totožný sen naprosto jiný význam. Například když se Řekům zdálo o tom, že jim lezou z ucha mravenci, mělo to znamenat, že budou mít štěstí, u Římanů tento sen naopak věštil smůlu.

Xerxes byl ve snu varován před napadením Řeky.
Xerxes byl ve snu varován před napadením Řeky.

Proč je snění důležité?

Vědeckých názorů na to, proč sníme, existuje několik. Mnoho neurologů a psychologů zastává teorii konsolidační hypotézy, podle které jsou sny důležité především pro citový stav a duševní vyrovnanost člověka.

Ostatně ne nadarmo se říká, že ráno bývá moudřejší večera. Po obtížném dni je lidská mysl roztěkaná, mohou se v ní mísit pocity viny, příkoří, strach z nesprávných rozhodnutí a podobně. Během snění se lidský mozek se všemi těmito pocity a vzpomínkami vyrovnává.

Sen, který mohl zabránit leteckému neštěstí

V minulosti se ovšem vyskytly i takzvané prorocké sny, které lidi varovaly před neštěstím. Například roku 1979 se poštovnímu úředníkovi D. Boothovi ze Cincinnati v americkém Ohiu opakovaně zdál strašný sen, ve kterém byl svědkem leteckého neštěstí.

Proto se rozhodl kontaktovat místní letiště. Ačkoli společnosti American Airlines zavedla mimořádná bezpečnosti opatření, tragédii se zabránit nepodařilo. Dne 26. května vybuchlo hned po startu letadlo DC10 s 257 pasažéry na palubě.

Prorocký sen mohl zabránit leteckému neštěstí.
Prorocký sen mohl zabránit leteckému neštěstí.

Školu zasype něco černého!

K tragédii došlo i v říjnu 1966, kdy se na anglické hornické město Aberfan sesunulo 150 000 tun půdy a důlního odpadu. Zavalena byla i místní škola, ve které zahynulo 116 dětí.

Matka jedné z obětí, desetileté E. M. Jonesové, vypověděla, že dva dny před tragédii jí dcerka řekla, že brzy umře, ale že se nebojí, protože bude v nebi s Ježíškem. Zdálo se jí totiž o tom, že její školu zasypalo „něco černého“.

O zkáze školy malá holčička věděla předem.
O zkáze školy malá holčička věděla předem.

Po čem toužíme

Sny mohou být rovněž realizací podvědomých tužeb a přání, která jsou reálně neuskutečnitelná.

Ve snu můžeme být mnohem odvážnější než ve skutečnosti, zareagovat jinak než běžně, případně říci lidem, co si o nich doopravdy myslíme, což bychom v realitě nezvládli.

Mohou být rovněž simulátorem pro trénink dovedností, lze v nich například šílenou rychlostí sjíždět strmé kopce na lyžích bez rizika smrti, případně hrát excelentně na hudební nástroj a vyprodat koncertní sál.

Geniální nápad? Leda ve snu!

Ostatně řada slavných myšlenek a vynálezů vznikla právě ve snech. Například Grahamu Bellovi se zdálo o telefonu, stejně tak Paul McCartney složil jednu z nejslavnějších písní skupiny Beatles, Yesterday, ve spánku.

Německému chemikovi F. A. Kekulému se zdál sen o neznámém vzorci, ze kterého se vyklubal benzen, nejslavnější objev jeho kariéry. O vazbách atomů v molekulách se zase zdálo švýcarskému chemikovi A. Wernerovi. O dva roky později získal za svůj „sen“ Nobelovu cenu.

Paul McCartney vypověděl, že o písni Yesterday se mu zdálo.
Paul McCartney vypověděl, že o písni Yesterday se mu zdálo.

Jak sny vznikají?

Sny jsou pro člověka velmi důležité. Kdy ale vznikají? Sny se odehrávají v REM fázi spánku, který je doprovázen rychlými pohyby očí, a vznikají v zadní části mozku označovaném jako mozkový kmen. Na jejich tvorbě se podílejí i další mozkové části.

Střední mozek do snů přidává emoce, optické a sluchové efekty, amygdala a limbický systém zase pocity strachu, úzkosti, zlosti a zmatku. Oproti tomu mnohé oblasti předního mozku, které ovládají jazyk, logiku či kritické myšlení, jsou během snění zcela vypnuty.

Mýtus, nebo pravda?

Sny mohou být černobílé. PRAVDA

Jen asi 70 % lidí se zdají barevné sny, zbytek sní jen v odstínech černé a bílé barvy. Týká se to především starších lidí, kteří ještě pamatují černobílé televizní vysílání.

Nevidomým se sny nezdají. MÝTUS

I lidé, kteří nevidí, sní, ale jinak, než byste očekávali. Pokud jsou slepí od narození, sny si neumějí představit, ale dosahují jich pomocí ostatních smyslů – sluchu, čichu, hmatu a chuti. To se však netýká těch, kteří o zrak přišli až během života.

Ve snech potkáváte neznámé tváře. MÝTUS

Ačkoliv máte pocit, že tváře lidí, které se vám promítají ve snech, jste nikdy předtím neviděli, není to pravda. Ve skutečnosti se vždy jedná o lidi, které jste už někdy v životě potkali, jen si je nemusíte pamatovat.

Mně se sny nezdají!  MÝTUS

Většina lidí má čtyři až šest snů za noc, ale až 95 % z nich si své sny zkrátka nepamatuje. Pět minut po skončení snu zapomínáme 50 % jeho obsahu, za dalších pět až 90 % toho, o čem byl.

Lepšímu zapamatování snu napomáhá přirozené probuzení bez budíku a zaměření se na obsah snu hned po procitnutí. Děti si sny pamatují lépe něž dospělí, ženy více než muži.

Někteří lidé se ráno nemohou vykopat z postele. PRAVDA

Ti, kterým se po probuzení zoufale nechce vstát z postele, mohou trpět duševním onemocněním zvaným dysanie. Při něm je velmi těžké přinutit se opustit vyhřátou postel. Může však svědčit o nevhodné spánkové hygieně, případně o zdravotních problémech.

Sny mužů a žen se liší. PRAVDA

U obou pohlaví se mohou vyskytnout i agresivní, sexuální či militantní sny, a to dokonce stejně často. Ve snech žen však častěji figurují jejich rodinní příslušníci, malé děti a domov.

Noční můry jsou plné hororových scén. MÝTUS

Krátké děsivé sny (terror attack) postihují až 60 % dětí ve věku mezi 3 a 12 roky. Může se jim například zdát o tom, že jim hoří dům, nebo že mají pod postelí hada.

U dospělých nebývají noční můry tak časté, vyskytnout se však mohou, aby vám dali najevo, že je potřeba najít řešení problému, se kterým se potýkáte. Monstra a hororové scény se v nich většinou nevyskytují, spíše emoce jako jsou zmatek, smutek či vina.

Nemocní jsou ve snu zdraví. PRAVDA

Vědci zjistili, postiženým lidem se často zdá, že jsou zdraví. Paraplegici či lidé bez končetin ve snech často běhají nebo jezdí na kole, neslyšící naslouchají svému okolí, němí dokážou hovořit. Jejich mozek napodobuje zdravý život, ve kterém vše běží, jak má.

Ovšem lidé, kteří prožívají fyzickou bolest, například popálení, ji až ve 40 % případů zažívají i ve snech.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy […]
Ruský da Vinci neunikl stalinským čistkám
Soudní tribunál nijak netrápí, že před ním stojí jeden z nejbrilantnějších vědců a filozofů tehdejší doby. „Odsuzuje se k smrti,“ zní verdikt. Životní cesta ruského da Vinciho tak končí na popravišti a jeho tělo v hromadném hrobě.   Své matematické i duchovní zaměření Pavel Alexandrovič Florenskij (1882–1937) podědil. Mezi předky má ortodoxního kněze, otec je železničním inženýrem. Po […]
Zajímavosti
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Záhady a napětí
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o […]
Mají obrazy nizozemského umělce vymývat mozek?
Za abstraktními liniemi a geometrickými vzory Pieta Mondriana se podle jisté konspirační teorie skrývá něco víc než jen malířova snaha zachytit krásu jednoduchosti. V jeho obrazech jsou prý zašifrovaná podprahová sdělení, která mají přeprogramovat mozek diváka. Kolik pravdy na takovém tvrzení může být?   Smyslem umění je na člověka nějak zapůsobit, vyvolat emoce a přimět […]
Léčba tmou: Je prastará metoda účinnější než moderní lékařství?
Extrémně dlouhý pobyt ve tmě či extrémní chlad: mohou tyhle zážitky pomáhat více než klasická medicína? Zdá se, že ano. Obé spouští v lidském organismu procesy, kterých lze psychoterapií či medikací dosáhnout stěží. Jak to?   Izolace ve tmě. Podle jedněch nelidská technika, která se ještě v minulém století používala při výsleších válečných vězňů. Podle […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
panidomu.cz
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz