Taburet je takový sedák bez opěrky. Zastane však i funkci podnožky nebo stolku. Některé mají navíc šikovný úložný prostor.
Kdyby se rozdávaly ceny za nejskromnější a přitom užitečný a praktický kus nábytku, určitě by vyhrál taburet. Je nevtíravý, nenápadný, klidně si sedí opodál a čeká, až na něj přijde řada, aniž by jakkoli rušil nebo překážel. A když je ho zapotřebí, je pohotově připravený.
Materiál
Bude z hebounkého sametu nebo z praktické koženky, kterou lze snadno otřít? Má být nevýrazný, aby opticky „nevyčníval“? Může být ze stejného potahu jako sedací souprava.
Nebo si naopak můžete vybrat kousek, který je veselý, vtipný, hýřící barvami… Materiál vybírejte podle stylu pokoje i podle svého vkusu. Některé potahy se dají sundat, pozor ale aby se látka při praní nesrazila.
Jiné jsou ušité napevno, ale tkanina se dá očistit kartáčem nebo vlhkou houbičkou. Buďte opatrní, zvlášť když je vespod dřevěná kostra. Přílišná vlhkost může způsobit ještě větší skvrny.
Tvar
Základním tvarem je kostka nebo válec bez nožiček. Má-li taburet i pevnou kostru, lépe drží tvar, když si na něj sednete. Některé stoličky a podnožky mají i kratší nebo delší nohy. Ty jsou pro zachování tvaru ještě lepší.
Některé taburetky jsou velmi nízké. Umožňují vám sezení se zkříženýma nohama. Oblíbené jsou i polštáře nebo vaky. Ty už ale s taburety nemají nic společného.
Hmotnost
Taburetky vynikají tím, že jsou neskutečně lehké. Proto se také pohodlně přemisťují. Ty bez nožiček bývají stabilní.
Přesto si raději pro jistotu zjistěte nosnost svého taburetu, abyste na něj neposadili korpulentnější návštěvu, pod kterou by nemusel každý vydržet.
Cena
Rozdíly v cenách jsou dány zpracováním, materiálem a také designem. A mohou být obrovské. Zatímco nejlevnější kousky pořídíte už kolem 350 Kč, za jiné můžete zaplatit až 15 tisíc i víc. A navíc – jste-li šikovní, můžete si ten svůj jednoduše vyrobit sami.
(Zdroj: Paní domu/Foto: Shutterstock)